Oldal: 3 / 24 ElsőElső 123456713 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 21 - 30 (236) összesen

Téma: DeHavilland DH82a Tiger Moth 60" - építési napló

Senior Member
    Hozzászólás
    193
    Ez poén! Pedig ez az aliexpress-es modell nem ez alapján a rajz alapján készült, teljesen más a szerkezet. Bár lehet, hogy a fő méretek ebből lettek leszedve. Úgy tűnik, érdemes az eredeti gép rajzait használni, amin például tök jól látszik az eredeti wingtip állás.

Senior Member
    Hely
    Nagykovácsi
    Hozzászólás
    202
    Hi!
    Engem is becsapott, mert én is az alapján építettem kicsi módosítással, amiből Te is, most bonthatok én is. Persze már fóliázva is vannak a szárnyak

Pis

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Dremel - a modellező jóbarátja

Ha már alkalom adódott, mert le kell vágni a rossz szárnyvéget, szeretném bemutatni a másik legkedvesebb barátomat, a Dremel 200-as...őőő...izét. Gépet. Nem tudom, pontosan mi a neve. Egy motor, ami két fokozatban pörgeti a tokmányát. Fúrónak nem fúró, mert ahhoz nem elég nyomatékos, viszont túl nagy fordulatú. Marni és csiszolni viszont tökéletes.A balsa fúrása rendes csigafúróval nem lehetetlen állítólag, de nekem még sohasem jött össze. Akkor már inkább marom a lukakat, mert az viszont megy. Ehhez már csak marófejek kellenek. Jó az eredeti Dremel, de Kínából sokkal olcsóbban be lehet szerezni egy alkalmas készletet.
    Ezek a szárak nem tépik a balsát, főleg nagy fordulaton, és nagyszerűen lehet velük oldalazni szabad kézzel is, persze kis gyakorlás azért nem árt.
    A tokmányba rögzíthető ezerféle csiszoló-polírozó szerszám is. Nagyon hasznos az 1/2"-os dörzspapír henger, amivel villámgyorsan lehet nagyolva csiszolni, amit utána kézzel már csak finomítok.
    Szintén jó kis szerszám a tokmányba rögzíthető 0,5mm vastag vágókorong, amivel fémet lehet vágni, akár a 6-os csavart is simán.

Azért két dologra felhívnám a figyelmet:
    - A használatakor védőszemüveget húzunk, mert jobb ma egy szemüveg, mint holnap egy üvegszem!
    - A forgás síkja (főleg a vágókorongnál) mindig elfelé mutasson tőlünk! Magyarabbul szólva, ha kiröppen valami forgács, az lehetőleg a falon koppanjon és ne az arcunkon, mert az fáj.

Senior Member
    Hely
    Óbecse, Szerbia
    Telefon
    +38163519074
    Hozzászólás
    639
    Tetszik a modell is, viszont amint bemutatod az építést, az az igazi. Figyelemmel követem a munkálatokat

Senior Member
    Hozzászólás
    193
    Köszi, igyekszem! Én is követem a Thunderbolt-ot!

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Szárnyhegy újra

Határozottan szebb az új szárnyheggyel, így már sokkal inkább lepkeszárny formája van a szárnynak (Tigris Moly)! Az építés menete pontosan ugyanaz, mint az előbbiekben. Egy kicsit még finomítottam a részleteken, eltoltam kicsit a szárnyhegy felé az utolsó kis bordát, így jobban hasonlít az eredeti gépre.A belépőél még mindig nincs lecsiszolva, ezt majd a szárny csiszolásánál fogom megtenni. Ha esetleg érdekel valakit becsatolom az új szárnyhegy rajzát is.
    Csatolt f Csatolt f

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Szárnytő a kilépőélnél

Mivel az eredeti rajz nem egyértelmű - már megint - a szárnytő kilépőél felőli részénél, ezért nekem kell kitalálni, hogy hogyan legyen megoldva. Ehhez először vessünk egy pillantást az eredeti gépre, figyeljük meg a felső szárny tövét.Látszik, hogy a szárnytő bordáinak mérete egyezik a szárny többi bordájával, azaz a profil nincs karcsúsítva, csak egészen egyszerűen le van kerekítve. Ebből viszont következik, hogy a kilépőél itt meg fog vastagodni, ahogy az a képen is látszik.
    Mivel itt nincs statikailag értelmezhető szerepe a kilépőnek, azért a legpuhább létező balsát fogom használni és egyszerűen beszabok ide egy megfelelő darabot 6-os lemezből.
    Na jó, ez nem lesz elég, mert a kerekítés íve majd magasan metszi az első bordát - pontosan 17mm-en - ezért kell még két réteg.
    Összeragasztáskor egy pár gumival rögzítem a darabot a kikötésig.
    A kilógó darabokkal most sem törődöm, majd a csiszoláskor levágom a felesleget, lesíkolom, gömbölyítem, tutujgatom.

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Bordaközök

Eddig 17 különböző elméletet gyártottam arra, hogy vajon a rajzon miért nincs minden bordaköz merevítve, de egyik sem jó.Súlyt spórolunk? Mind a 0,9g-ot? Szebb így? Nem tudom...Azt viszont igen, hogy ha egyszer majd törik a szárny egy túlterheléstől, akkor valamelyik nem merevített bordaközben fog eltörni. Ezt inkább ne kockáztassuk, inkább legyen szépen végigmerevítve az egész szárny.
    A téglalapokat természetesen megint túlméretesen vágom ki, majd egyesével becsiszolom és bepróbálom őket a helyükre. Nem feszülhetnek, de legyenek passzentosak. Ezzel meg lehet spórolni mindenféle csipeszes-tűs rögzítést a ragasztáskor. Csak simán megkenem a felületeket ragasztóval és a helyükre teszem őket. Cserébe megteszik nekem azt a szívességet, hogy ott is maradnak, míg a ragasztó kiköt.

Fontos! (vagy legalábbis majdnem biztos, hogy az): a merevítő téglalapok száliránya függőleges!! A szárny terhelésekor az alsó és a felső főtartó egymástól függőleges irányban akarnak elmozdulni és mivel a balsa szálirányban könnyen hasad...olyan, mintha nem is merevítettünk volna a vízszintes szálirányú lapokkal.
    Valójában persze összetettebb az igénybevétel, de a főtartót kihajlásra méretezzük, mert ez lesz a legnagyobb terhelés.

Senior Member
    Hozzászólás
    193

A szárny csiszolása - nagyolás

Eljutottam oda, hogy majdnem szerkezetkész a szárny, leszámítva egy pár dolgot, amit viszont csak akkor tudok majd megcsinálni, ha már kész a jobb felső szárny és a tank is. Nincs más hátra, mint a készre csiszolás.
    Először is le kell vágni a felesleges kiálló főtartókat, a túlnyúló bordákat, majd a csonkokat durván lecsiszolom, de géppel, mert lusta vagyok. A gépi csiszolás (dremel + 1/2"-es csiszolókorong, 80-as szemcsefinomságú) túl durva és pontatlan is, nem lehet síkot tartani vele, ezért csak addig használom, míg 1 mm-re tudom csökkenteni a kiálló részeket, utána már csak kézzel.A gépi munka után tényleg nincs más hátra, mint a jó öreg derékszakasztó, alkarzsibbasztó és nagyon-nagyon poros csizolófa-sikálás, amit igyekszem olyankor elvégezni, ha az asszony nincs a 3km-es körzetemben.
    A balsapor eszméletlenül finom és remekül száll a lakásban, ilyenkor érdemes egy pormaszkot is felhúzni...

No de a sopánkodás helyett inkább a fogásokról:
    A főtartóra fektetve a csiszolófát, finom, körkörös mozdulatokkal csiszoljuk, hozzuk tökéletesen síkba a főtartót és a bordákat. Ne nyomjuk rá a csiszolófát, vigyázzunk, hogy a széle ne kapjon bele az anyagba, mert csúnya hornyot hagy és azt nehéz rendbe hozni. Ezt a körkörös mozdulatot végezzük végig a főtartó felett, de csak ott!A másik sarkalatos pont a belépőél, hiszen itt nekünk kell kialakítani a profil ívét kizárólag kézzel. Ez egyébként nem is olyan nagy ördöngösség, mint az elsőre hangzik. A csiszolófát szépen ráfektetjük a bordákra és nem rányomva, követve a bordák ívét lehúzzunk. Így a csiszolófa minden mozdulat során fordul 90 fokot. A szárnyat helyezzük az asztalunk szélére úgy, hogy a belépőél kicsit túllógjon, így lesz helyünk lekövetni az ívet.

Közben folyamatosan ellenőrizzük, hogy mit csináltunk, mert ha túl sokat csiszoltunk, már nem lehet visszatenni. Na jó, valójában lehet, mert fa glettel javíthatóak a hiányosságok, de sokkal egyszerűbb az életünk, ha elsőre ügyesek vagyunk.

Végül, az íves részeket, mint a belépőél is, hosszában végighúzzuk párszor egy ívben meghajtott darab-csiszolóvászonnal, csak úgy betyárosan kézben tartva, azért, hogy elvegyük a pici éleket. De ez már csak a végső esztétikai pepecselés.

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Csiszolás - végeredmény I.

Van még pár részlet, ami érdekes lehet, hogy a szárny melyik részét, hogyan csiszoljuk meg.A belépőél a szárnyhegynél úgy van legömbölyítve, hogy a majdani fólia ne dudorodjon ki, hanem a szárnyhúr síkjára illeszkedjen.
    Ugyanez a helyzet a szárnyhegy keresztbordáival is. Nem szeretném, ha látszanának majd a fólia alatt. Ezen lehet, hogy majd még korrigálni kell. A szárnyvéget egy picit lekerekítettem, úgy lesz szép.
    Nem tudom jól lefotózni a telefonommal, de talán látszik az egyenes belépőél és profil íve. Nincsenek huplik, nincs csavarodás: örülünk Vincent!
    A főtartó is tökéletesen síkba került a bordákkal, vélhetően nem fog sehol kidudorodni a fólia.

Oldal: 3 / 24 ElsőElső 123456713 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva