Oldal: 18 / 24 ElsőElső ... 8141516171819202122 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 171 - 180 (236) összesen

Téma: DeHavilland DH82a Tiger Moth 60" - építési napló

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Futómű 2.

Miután végleg elvetettem a rugózás megoldását, folytattam az összeállítást.Egyelőre csak rádugdostam az acélszárakra a réz végeket, hogy lássam a geometriát. Jó lesz ez és kellően merev is. A súlya 78 g, kerekekkel együtt 135 g lesz az egész. Azt hiszem elfogadható. A bádogfüleket még formára kell vágni/csiszolni, illetve a tengely végeket is méretre kell majd szabni, mert most enyhén sok. A rézvégek felragasztása előtt azonban ki akarom alakítani a törzsön a felfogatási pontokat, mert egyelőre minden acélszárban van 5-10 mm extra hossz. Ezt azért hagytam meg, hogy majd egyesével szabjam őket méretre, ha már a törzs alatt van az egész. Ezzel egyrészt azt szeretném elérni, hogy jó szögben álljon az egész hossz-irányban, mivel nem a rajz szerinti törzs-bekötéseket fogom használni, ezért nem tudok mérni, hanem "in situ" kell beállítani a cuccot. Másrészt egy pici keresztirányú asszimetria is azt fogja jelenteni, hogy valamelyik szárnyvég "lógni" fog.

Senior Member vakrepulo logója
    Hely
    bp xv ker vagy ix ker, tel:7062kilenc133egy
    Hozzászólás
    297
    ".....Pontosan ezen töröm a fejem! Csak azt nem tudom, hogyan oldjam meg, hogy ne ugorjon szét a rugóstag..."
    a rugó közepén egy kis drót aminek az 1ik fele az 1ik a másik fele a másik csőhöz van rögzítve?
    egy házi készítésű f5j-400 valahol a pest környéki kukoricásban

Senior Member
    Hozzászólás
    193
    Idézet vakrepulo eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    ".....Pontosan ezen töröm a fejem! Csak azt nem tudom, hogyan oldjam meg, hogy ne ugorjon szét a rugóstag..."
    a rugó közepén egy kis drót aminek az 1ik fele az 1ik a másik fele a másik csőhöz van rögzítve?
    Igen, valami ilyesmi kéne. De majd a következő gépnél, ez nem fog rugózni.

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Futómű 3.

Két bekötési pontot (azaz kétszer kettőt) kell kialakítanom a törzsön, méghozzá oldhatóakat. Mivel a gép szétszedhető, a futóműnek is le kell jönnie - esetleg többször is - szóval a facsavarok szóba sem jöhetnek. A hátsó pont az alsó szárnyon van. Puff neki. A rajz szerint ott, ahol pont nincs semmi tartóelem, ezért egy kicsit hátramozgatom az első főtartóig és ahhoz fogok rögzíteni. A rögzítési pont két alumínium fülecske lesz, jó vastag 1,5-ös lemezből.Ezeket egyrészt hozzáragasztom a főtartóhoz, másrészt két lemezcsavarral is megerősítem a nyíró igénybevétel ellen.
    Apró probléma, hogy nem férek oda, hogy a csavarokat be is tekerjem (esetleg meg is húzzam), a furatokról nem is beszélve. No, nem baj, ezen tudok segíteni, kicsit kimarom azt a balsa gerendát, amúgy is csak támasztó szerepe van, nem árt neki.
    Aztán fúrás után jól megtaknyolom az egészet Bison 2 komponensű polyurethán ragasztóval. Ez remekül ragad az aluhoz és a fához is, mellesleg baromi erős kötést ad (csak lassan köt ki).

Reményeim szerint ki fogja bírni a leszállást még az olyan béna pilótával is mint én. Persze majd csak a maiden után, mert azt nem vagyok hajlandó én csinálni, arra ott van nekem Vakrepülő barátom, bármennyire is húzódozik tőle!
    Utolsó simításként a csavarhúzónak mart hornyokat feltöltöm balsa darabkákkal. Persze meg is csiszoltam később, csak azt már nem fényképeztem le.

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Futómű 4.

Az első kitámasztó rudak bekötése már sokkal egyszerűbb, viszont ennek is oldhatónak kell lenni többször is, szóval itt sem lehet facsavart használni.Egy kis méricskélés után találtam két pontot, ahol elfér a körmös anya is, meg még nagyjából jó helyen vagyok a törzsön.
    Belülről belenyomtam a furatokba az anyákat, majd egy erős csavarral (M3) jól bele is húzattam. Ide már jöhet a sima M3-as csavar és még lesz menetem a hatodik kicsavarás után is.

Jöhet az összeállítás! A rézvégek még mindig nincsenek felragasztva és a rudak sincsenek méretre vágva!
    A képeken jól látszik, hogy nemhiába voltam paranoid, bizony itt sok-sok állítgatásra lesz szükség, mire a helyére kerül minden. Az első kitámasztók hossza nagyjából rendben, de a hátsó-középső rudakat sokkal rövidebbre kell venni - még az is lehet, hogy nekiállok kiszámolni, hogy mennyire -, és a hátsó-külsőket is kurtítani kell.

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Futómű 5.

Végre befejeztem. Nehéz szülés volt, mit ne mondjak...vagy csak kezdek teljesen ellustulni így a vége felé.Most még gumi szorítja az első kitámasztó pálcákat, mert ahogy említettem, a helyén állítgattam be minden egyes rúd hosszát és még köt az utolsó két réz kupak ragasztása, illetve a tengelyvégeket sem vágtam még le méretre.
    A kerekeim sajnos 4-es tengelyhez voltak furatolva gyárilag, de ezt megoldottam egy 3/4-es rézcső betéttel. Így legalább elmondhatom, hogy a kerekek csapágyazottak! Igaz, csak siklócsapágy, de akkor is!
    A kerekeket befelé egy kis 3/4-es távtartó rézgyűrű (ragasztva) nem engedi elmozdulni.
    Kifelé oldható kötést akartam, ezért gyári tengelyzáró elemeket használtam. Sajnos ezek meg 2-es tengelyhez készültek, szóval ezeket pedig fel kellett fúrni méretre. Még így is van egy kis menete az ászokcsavarnak, szóval tart.
    Magáról a konstrukcióról közben kiderült, hogy szerencsés - akaratomon kívül lett ilyen - , mert az egybe-tengely kellemesen rugalmas és merev is egyszerre, úgyhogy a "bumszli" kerekekkel együtt szépen ellátják a rugózási funkciókat is. Már csak azon aggódom, hogy a tengelyvégek ne görbüljenek el egy-egy keményebb leszállásnál. De akkor legfeljebb kicserélem 4-re. Ez az előnye, hogy darabokból áll, nem kell újra legyártani az egészet.

PS: Azért van újabb aggodalmam is: lemértem, hogy a tervezett csavarkör alja és a föld között (vízszintes helyzetben) kb. 8 cm van. Azt hiszem nagyon jó kifutóra lesz szükségem...
    Utoljára módosítva: babocsai által : 2016-04-09 19:06

Senior Member
    Hozzászólás
    184
    Idézet babocsai eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Már csak azon aggódom, hogy a tengelyvégek ne görbüljenek el egy-egy keményebb leszállásnál. De akkor legfeljebb kicserélem 4-re. Ez az előnye, hogy darabokból áll, nem kell újra legyártani az egészet.
    ahogy megláttam így egyben a futót, egyből az jutott eszembe, hogy szerintem kevés lesz a mostani tengelyvastagság ehhez a géphez.
    Amúgy nagyon szép munkát végeztél vele, gratula!

Senior Member hjnuz logója
    Hozzászólás
    198
    Abból a 8 centiből nem lesz baj. Az én balsa Yakomon (profilképemen) kb. 1-2 cm van és soha nem ér le. Pedig elég szar pályákon is szoktam repülni. Igazából a földön nem sokat van vízszintesben a gép. Amúgy gratulálok hozzá, nagyon szép és precíz munka. Ez az igazi modellezés, nem a sok rtf szirszar.

Üdv.
    Andris
    1Plane2Fly3D4Ever!

Az orrnehéz gép rondán repül az orrkönnyű meg csak egyszer.

Senior Member karcsi logója
    Hozzászólás
    2.700
    Idézet babocsai eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    ...
    Már csak azon aggódom, hogy a tengelyvégek ne görbüljenek el egy-egy keményebb leszállásnál. De akkor legfeljebb kicserélem 4-re. Ez az előnye, hogy darabokból áll, nem kell újra legyártani az egészet.
    ...
    Ha esetleg kicserélnéd, a két szárat érdemes lenne rugózottá tenni. Jól bontható a futómű, benne megfelelő forgáspontokkal.

IMG_1608.JPG IMG_1609.JPG IMG_1610.JPG

Normál esetben puha leszállásnál persze a 3-as acélból épült rugózatlan is elég lehet, ez a kétfedelű kis felületi terhelésű lesz, szépen le lehet tenni.
    ... soha nem lehet elég gyors!

K'Models - AsA Team member - JakO Modell - SG Modellsport - KYP Modelsport

Senior Member
    Hozzászólás
    193
    Idézet hjnuz eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Abból a 8 centiből nem lesz baj. Az én balsa Yakomon (profilképemen) kb. 1-2 cm van és soha nem ér le. Pedig elég szar pályákon is szoktam repülni. Igazából a földön nem sokat van vízszintesben a gép.
    Ez megnyugtatóan hangzik!

Idézet hjnuz eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Amúgy gratulálok hozzá, nagyon szép és precíz munka. Ez az igazi modellezés, nem a sok rtf szirszar.

Üdv.
    Andris
    Köszönöm szépen, örülök, hogy tetszik!

Oldal: 18 / 24 ElsőElső ... 8141516171819202122 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve