Oldal: 22 / 24 ElsőElső ... 1218192021222324 UtolsóUtolsó
Eredmény: 211 - 220 (236) összesen

Téma: DeHavilland DH82a Tiger Moth 60" - építési napló

Senior Member
    Hozzászólás
    193
    Idézet kenyu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Értem! Valóna nagyon szépen vasaltad! Gratulálok!
    Köszönöm szépen!

Közben eszembe jutott még egy gondolat: a vasalási élek látszanak kb. fél méterről. Két méter távolságból már nem. Én pedig legjobban akkor szeretem nézni a gépet, amikor 10-15 méterre tőlem egy szép fordulóba viszem a reptér végén és megcsillan a nap a szárnyakon...

Bocs, de így a munka végét megünnepelendő, töltöttem egy italt és úgy látszik lírikus hangulatba kerültem.

Senior Member kenyu logója
    Hozzászólás
    1.190
    egészségedre!
    Kék eget, jó leszállást!

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Farok fólázás

A farokkormányokat és a vezérsíkokat a már bemutatott módon fóliázom, nagyon ügyelve a feszítésnél, hogy ne húzzam el egyik irányba sem, maradjanak síkban.A kormányemelők és a zsanérok helyén forrasztópákával "füstölöm el" a fóliát.
    A zsanérok beragasztása egy kicsit trükkös. Először is nem jó a fehér faragasztó, mert a nylon zsanért egyszerűen nem fogja meg. Nem szeretem a CA-t sem, mert mire minden vájatot megtöltök mindkét oldalon, addigra kiköt. Aztán fújhatom. Én Bison Universal kontaktragasztót használok (de gondolom más márka is alkalmas, a lényeg a kontaktragasztó). Így van időm az összes zsanért helyét egyszerre megkenni, összeilleszteni és beigazítani a kormánylapokat a helyükre. A kötés pedig elég erős lesz, bár pull-pull rendszernél nincs is komoly erőre szükség.
    Aztán felcsavarozom a kormányemelőket és összepróbálom az elemeket.
    Pechemre lefóliáztam a vízszintesnek azt a részét, ahol a függőlegessel találkozik, ezért óvatosan ki kellett vágnom a fóliát. A végső ragasztásnál nem lenne jó a fóliához ragasztani...az nem lenne túl tartós.

Végül a helyére ragasztom a vezérsíkokat. Szimpla fehér faragasztót használok. A ragasztást sok-sok óvatos állítgatás előzi meg. Vízszinteseket és merőlegeseket állítgatok megfelelő alátámasztással.
    Rohamléptekkel közeledik a felszállás!!

Senior Member
    Hozzászólás
    184
    Nagyon szexi a farka a gépnek, imádom!
    Igaz ez szubjektív, de nekem nem tetszik a szín amivel a fülkét festetted ki.
    Túlságosan játékszerűvé teszi az amúgy scale gépet.

Kíváncsian várom a berepülést

Senior Member
    Hozzászólás
    193
    Idézet petyma eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Nagyon szexi a farka a gépnek, imádom!
    Ezzel nagyon egyet tudok érteni, nekem is rohadtul bejön ez a forma!

Igaz ez szubjektív, de nekem nem tetszik a szín amivel a fülkét festetted ki.
    Túlságosan játékszerűvé teszi az amúgy scale gépet.
    Sajnos igazad van. Remélhetőleg kompenzálni tudom majd egy pár scale részlettel, amit tervezek, pl. igazi fémkeretes szélvédők. Most éppen a pull-pull kötélzetet állítgatom és már az is roppant komoly, ahogy kinéz. Ráadásul még működik is, ami egészen hihetetlen (nem lazulnak be a kötelek, stimmelnek a végkitérések, stb.)!

A berepülés...ez egy többismeretlenes egyenlet eredménye lesz, ahol az építés maga csak az egyik tényező. Remélhetőleg május 17-18.-án! Ha akkorra nem jön össze, akkor fogalmam sincs!

Senior Member
    Hozzászólás
    184
    Idézet babocsai eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Most éppen a pull-pull kötélzetet állítgatom és már az is roppant komoly, ahogy kinéz. Ráadásul még működik is, ami egészen hihetetlen (nem lazulnak be a kötelek, stimmelnek a végkitérések, stb.)!
    nekem eddig csak oldalkormányon volt pull pull,de mindig belazult az a fele a rendszernek amelyik éppen nem feszített...nem is értem miért, elvileg minden irányban ugyan olyan feszesen kellene tartania magát, nem?...

Senior Member
    Hozzászólás
    193
    nekem eddig csak oldalkormányon volt pull pull,de mindig belazult az a fele a rendszernek amelyik éppen nem feszített...nem is értem miért, elvileg minden irányban ugyan olyan feszesen kellene tartania magát, nem?...
    Azért van egy feltétel, miszerint a két oldali kötél által bejárt út azonos legyen. Ez általában ott csúszik el, mikor a kormányemelők csapjai nincsenek síkban a kormánylap forgáspontjával. Egy kis gondolatkísérlet: Mondjuk legyen 1mm az eltérés a síktól, a kormányemelő 7 mm magas, a vezérsík 4 mm vastag. Tehát egy 9 mm sugarú körrel ábrázolhatjuk a kormányemelők mozgását. Lerajzoltam:
    A rajzon egy 45 fokos elfordulást ábrázoltam. Látszik, hogy 1 mm eltérés a síktól már bő fél mm kötélhossz változást fog jelenteni. Ennyi bőven elég, hogy belógjon és ehhez még add hozzá, hogy a gép farka (ami azt illeti a törzse is) egy kicsit azért hajlik-deformálódik a terheléstől és persze a kormányemelőket sem tudod tökéletesen szimmetrikusan felrakni.

Senior Member
    Hozzászólás
    184
    Így már értem, köszi!!

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Szélvédő

Csináltam nagyon szexis szélvédőket a gépre. Szerencsére a rajzon meg volt adva a sablon, ezzel legalább nem kellett szenvednem. Mivel nagy szemétgyűjtő- és felhalmozó vagyok, eltettem még régebben valami kütyünek a dobozát, ami víztiszta PE anyagból készült, mint a pille-palackok, viszont síklapokból áll. Erre felragasztottam a nyomtatott sablont és kivágtam.A szélvédő fémkeretét pedig 0,4 mm vastag rézlapból vágtam ki. Ezt is a sablon felragaszt-kisollóval kivág metódussal.
    Aztán ráragasztottam a műanyagra, méghozzá a vadi új, Kínából rendelt csodaragasztómmal, a B-7000-el. Ez egy mindent-ragasztó, víztiszta és gyorsan kötő (de nem CA-bázisú) trutyi, ami került vagy 2,5 dollárba. Na jó, eredetileg csak viccből rendeltem magamnak, de a PE és a réz összeragasztása nem egyszerű, úgyhogy csináltam előtte egy csomó próbaragasztást az összes létező ragasztómmal és ez a kínai vacak egész jól bevált: színtelen, jól köt a PE-hez, de nem kémiailag, azaz nem roncsolja/színezi a műanyagot és körömmel le is lehet kapirgálni a felesleget. Persze hagytam egy éjszakát kötni két fadarab közé szorítva a szélvédőt.
    Végül a hajtások helyén, fémlemez mellett meghajlítottam az egészet és hőragaccsal felragasztottam a törzsre.
    Jó, tudom, az eredeti szélvédő-keret nikkelezett, ez meg réz, de ezt a kompromisszumot megkötöttem magammal, mert nem vagyok felszerelve itthon a rézlap nikkelezésére, és amikor megpróbáltam ónnal megfuttatni a rézlapot (persze még a ragasztás előtt) az eredmény elég ronda lett. Úgyhogy ilyen marad.
    A hőragacsos lerögzítésnél is lehetne jobbat kitalálni, de sürget az idő, jövő héten már repülni akarok és unom a tökölődést.

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Pull-pull kábelezés

A vízszintes vezérsíknak van két kitámasztó rúdja az eredeti gépen. Majdnem megfeledkeztem róla. A grillező bambusznyársaimból (kb. 3 mm átmérőjű) levágtam kettőt méretre, lefestettem sárgára, a végüket kúposra reszeltem. A törzs egyik bordájánál illetve a vezérsík belépőjénél csináltam két - szintén kúpos - bemélyedést a maróval. A pálcákat addig reszeltem, míg pont passzentosan nem ültek, aztán egy csöpp faragasztóval fixáltam őket.A kormánykábelek bekötése előtt egy kis extrát tettem a furatok peremére, mert egyrészt ronda volt így, másrészt nem akartam, hogy a palánklemezt "fűrészelje" a kötélzet.
    A furatot védelmére 0,4 mm-es rézlemezből vágtam kis korongokat (ollóval), aztán hegyes izékkel középen kilukasztottam, hogy az anyag tölcsérszerű legyen. Így jól belefekszik a furatba és a kötél ezen a tölcséren fog csúszkálni. Univerzális ragasztóval beragasztottam őket a helyükre.
    Végül szépen bekötögettem a pull-pull kábeleket a helyükre. Nem faxniztam sokat, egyszerű horgászcsomókat kötöttem. Ha a 10 kg-os pontyot ki lehet húzni egy ilyen horogkötéssel, akkor talán az oldalkormány emelőjének is jó lesz. Készítettem egy ócska videót a telefonommal a működésről.

Persze ez még nem a végleges állapot. Például az oldalkormányt újra kell kötnöm, mert már a sapperek teljesen kitekert állapotában sem feszesek, kicsit elnéztem a hosszt. Viszont a magassági tök jó lett, szép feszes mindegyik irányban. A vízszintes belépőjének tetejére, a kábel alá felragasztottam pici műanyag lapkákat - egy horonnyal -, hogy ott se fűrészeljen nekem.
    Utoljára módosítva: babocsai által : 2016-05-13 20:40

Oldal: 22 / 24 ElsőElső ... 1218192021222324 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve