Oldal: 23 / 24 ElsőElső ... 13192021222324 UtolsóUtolsó
Eredmény: 221 - 230 (236) összesen

Téma: DeHavilland DH82a Tiger Moth 60" - építési napló

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Szárnyfóliázás

A szárnyak fóliázásáról nem akarok különösebben írni, mert tök ugyanaz a módszer, amit már a kormánylapoknál is leírtam. Az egyetlen különbség, hogy itt mindig alulról kezdem és a felső ívvel zárom le a profilt. Így az átlapolások alul lesznek. (kint a reptéren közelről általában felülről vizslatjuk a gépeket, ha meg repül, már úgysem látszik az átlapolás.
    Azért egy két részletet meg kell említenem. Mivel a két szárnyat összekötő rudazat bekötési pontjai kiállnak a síkból, ezt nem tudom lefóliázni, ezért is festettem le őket. A fólia vasalásakor egy H alakú metszést vágtam a fóliára, ahol ki tudnak bújni ezek a fülek.A szervók helyét teljesen levasaltam, majd a feszítés után óvatosan kivágtam, ügyelve, hogy hagyjak egy 2-3 mm-es peremet, amit vissza tudok majd hajtani.
    És persze a legnagyobb szívás is megvolt: elfogyott a fóliám! Hihetetlen, de elment 5 fm fólia és a végén 5 cm hibádzott, hogy egybe le tudjam vasalni a szárnyat. Bakker. Persze az ilyesmi előfordul. Szerencsére volt egy csomó kisebb, leeső darabom, amit eltettem (semmit nem dobunk ki!), így, ha két részletben is, de azonos színű lett mindkét szárny.
    Ha több darab fóliából csinálunk egy szárny-ívet, akkor sajnos csak bordán tudnak találkozni a különböző darabok - kivétel persze, ha teljesen le van palánkolva a szárny.

Aztán megcsináltam a csűrőket is, bezsanéroztam és felszereltem őket és végül felszereltem a törzsre a parasol-tartót (létezik ilyen kifejezés egyáltalán?) is, hogy végre felrakhassam a szárnyakat!
    PS: ja igen, felvasaltam a törzsre - meg a szárnyakra is - némi felség-jelzést is, amit szintén hőre zsugorodó fóliából vágtam ki rétegenként. De nem csinálok róla közeli fotót, mert ronda, buborékos lett. Ezt leírhatná nekem valaki, ha van ideje, hogy mi a tuti módszer, mert akármit csinálok, légbuborékok maradnak, ha két nagyobb felületet próbálok összevasalni...

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Már majdnem készen vagyok!

Már csak a merevítő kábelek felszerelése és beállítása van hátra, de ehhez össze kell szerelnem a gépet teljesen.Persze nem tudtam kihagyni és felraktam a kerekeket és a csavart is, hogy végre lássam egyben.

Sajnos megint csúszik az ütemezés: ahogy kitaláltam a merevítő kábel-rögzítést, az nem lesz jó. Elkezdtem megcsinálni, de kibuktak a hiányosságok. Mindegy is, mert nem maradt időm. Holnap reggel el kell utaznom egy hétre, úgyhogy az alatt kitalálom, hogy legyen és jöhet a befejezés!

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Huzalok 1.

Eredetileg azt találtam ki, hogy a szárnymerevítő huzalokat abba a rétegeslemezbe fogatom bele, amik a szárnyösszekötő rudazatot is tartják. Ide kis egyes furatokat készítettem és azokba szintén egyes acéldrótból hajlítgattam kampókat, amiket beragasztani terveztem.Egyrészt nagyon-nagyon ronda lett. Másrészt a kábelek a már kipróbált horgászelőkék lesznek. (még egyszer: 0,4-es acélsodrony, amin egy műanyag bevonat van. A megkötés ezzel a bevonattal készül: átfűzöm a lukon a drótot, a visszahajló ággal összetekerem a végét és öngyújtóval egy pillanat alatt összeolvasztom. Erős, mint a bivaly!) De ha már beragasztottam az acélkampókat, nem biztos, hogy a legjobb ötlet öngyújtóval bohóckodni a hőre zsugorodó fólia mellett 3 mm-re. Borítékolható, hogy tönkreteszem.

Szóval elvetettem ezt a megoldást és inkább a csavarokhoz hajlítottam kampókat. A hajlítgatást egy hengeres saeger-fogóval egy egy jó erős rádiós fogóval végeztem el kézzel. Eltartott ugyan egy darabig, de legalább olcsón kivitelezhető. Így meg tudom kötni előre a huzalt és utána elég odacsavarozni.
    Sőt, ahogy továbbgondoltam, mindjárt oldhatóra csináltam meg a kábelbekötést, így egyszerűbb lesz a reptéren szét-össze szerelnem. A merevítő huzalozás olyan szerkezetű, hogy a huzalok párosával "V" alakot formáznak. A "V" két szárára ilyen kampókat eszkábáltam, míg a csúcsára került a sapper, de azon csak át van fűzve a huzal. Így egy sapperrel két drót feszességét tudom egyszerre állítani és a szerelés is könnyebb.
    Mikor elkészült az összes bekötési pont, először sima zsinórt feszítettem ki (nagyjából), mert a zsinórok adják ki a kábel-távtartón a lukak helyét. Ez a "távtartó", amiről beszélek, így néz ki az eredeti gépen.
    Hogy pontosan miért is kell - mármint az igazi gépeken - , annak próbáltam utánanézni a szakirodalomban, de nem nagyon találtam semmit. Elméletem szerint egyrészt megakadályozza, hogy a kábelek összedörzsölődjenek és szétrágják egymást, másrészt ezeknek a gépeknek már jóval 90 fölött van a Reynolds számuk, tehát bőséggel kialakul a Kármán-féle örvénysor, ami hengeres testnél - mint a kábel - jó nagy rezonanciát fog okozni. Gyanúm szerint ezt a rezonanciát is hivatott csillapítani (kioltani?) ez a távtartó. Sajnos ez csak az én okoskodásom, remélem valaki segít helyretenni ezt a kérdést.

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Huzalok 2.

A zsinórok metszéspontjaira ráfektettem egy bambusz-pálcát és feljelöltem rajta a zsinórok leendő be és kilépési pontjait. (bocs a szar kép miatt!)A jelöléseknél a megfelelő szögben 1-es csigával átfúrtam a pálcát, aztán felpróbáltam a helyére úgy, hogy most már átfűztem rajta a madzagokat. Aztán kidobtam és kezdtem elölről. Majd megint. És megint. Ötödikre végre eltaláltam a távolságokat és a szögeket...vagy mondhatjuk, hogy meguntam a dolgot és elfogadtam olyannak, amilyen.
    A pálca végeit kúposra csiszoltam és az egészet sárgára festettem. Mivel az egész kábelezés átbújik ezeken a távtartókon, ha szétszedem a gépet az egész kábelezés egyben marad. Hogy meg tudjam majd különböztetni, melyik megy balra és jobbra a bal oldali pálca hegyét pirosra, a jobb oldalit zöldre festettem. Mintha irányfények lennének.
    Végezetül a két szárnyat összefogó rudazat közötti "andrás-kereszteket" készítettem el.
    Eredetileg itt is akartam sappereket használni a feszítéshez, de közben fejlődött a drótelőke-pödrő technikám és kellően feszesre tudtam őket kötni. Ez már amúgy is csak hab a tortán.

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Súlypont beállítás 1.

Az építés legutolsó mozzanata, hogy belövöm a súlypontot. Itt a fórumon olvastam valakinek a signature-lábjegyztében, hogy " az orrnehéz gép rondán repül, az orrkönnyű meg csak egyszer". Ez nagyon igaz. Egy jó erős mocival még egy almásládát is repülésre lehet bírni, már feltéve, ha jó a súlypont. Rossz súlyponttal meg a legszuperebb-verseny-kevlár-álomgépek is össze tudnak törni.
    A súlypont beállítását soha ne a reptéren, kézben végezzük! Ott maximum finomítunk a beállításon, de ezt mindig segéd-eszközökkel, állvánnyal és ha van, műszerekkel kell elvégezni.

Először is az állvány: a Tiger súlypontja a rajzom szerint a felső szárny közepének - azaz inkább a tank - belépőjétől 10cm-re van. Hogy ez pontosan mit is jelent nekünk a gyakorlatban? Ha csak ott van alátámasztva a gép, akkor a vízszintes vezérsíkom pontosan vízszintes lesz. Ennyit.
    Duplafedelűről lévén szó, most nem jó a hagyományos súlypont-állványom, kell egy másik, ami így néz ki. Láthatóan roppant szofisztikált egy berendezés. Azért, hogy pontos legyen az alátámasztás, egy darab gumicsíkot ragasztottam a lécre. Ezen szépen el tud fordulni (yaw) a gép és nem fog lecsúszni sem róla. A gumidarab egy régi autós gumiszőnyeg szegélye. Elraktam a régiből egy darabot, amikor újat vettem, pont az ilyen helyzetekre felkészülvén.Ezután a vízszintes vízszintességéről kell meggyőződni. Erre jó a digitális szögmérő, vagy egy sima app, amit letöltöttünk a telóra (Inclinometer néven kell keresni). (A teló is pont ugyanolyan jó, mint a céleszköz, sőt, lehet, hogy még jobb is a gravimeter IC a telóban). A szögmérő előnye, hogy esetleg pontosabban rá lehet rakni a síkra. Aztán a végén persze kiderül, hogy úgysem számít igazán pár tized fok erre-arra.
    A magassági kormánylap legyen középen. Aztán addig emelem a gép farkát, míg nullán nem áll a műszer. Viszont így nem maradhat rajta, mert...ezt inkább meg sem magyarázom. Ezért a földre állítok valamilyen pálcát, vagy jelen esetben egy ács-szögmérőt, amihez majd viszonytani tudok. Nekem most szerencsém van, pont a szögmérő teteje mutatja a nulla fokot.
    Mivel majd valahova a motor alá fogom rögzíteni a plusz ólmokat, ezért jó közelítéssel a motorra (mert oda jól ragad) ragasztok egy ragasztó szalaggal egy papírdobozt. Ebbe rakosgatom az ólomdarabkáimat, amik most éppen horgászólmok. Az akkut beállítottam középre. Mármint az állítgatási határokhoz képest. Kb. 6-8 centit megy összesen előre-hátra, ami jó sok utána állítást tesz majd lehetővé, de ezt már csak kint a reptéren. Összesen 330g kellett - dobozostul.
    A csavar és az orrbuci együtt 50g, tehát kb. 280g ólmot kell az orrba pakolnom. Jó sok, a fene egye meg.

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Súlypont beállítás 2.

Most már csak az a baj, hogy a 280g ólom több darabban van. Csepp alakúakban. Ami ugyan áramvonalas, de nekem most jobb lenne, ha inkább rögzíteni tudnám őket valahogyan. Persze nem esem kétségbe, megyek ólmot önteni.Az ólomöntés három fő kelléke egy konyhai tűzhely (villany vagy gáz, tökmindegy), egy acéledényke és egy öntőforma. Sok próbálkozás után rájöttem, hogy a legegyszerűbb, ha egy vastagabb deszkadarabra (nálam ez 8-as réteges) lécdarabokból (nálam ez fenyő) fehér faragasztóval ráragasztgatom a sablont. Nem kell túlizgulni, ez is működik. Beleszórom az edénykémbe az ólmot, felteszem a tűzhelyre és pár perc múlva lehet önteni. Fontos: nem kavargatjuk, nem lötyögtetjük az edényt! Nem fog vissza csorogni az edény faláról, hanem odadermed. Ha kifröccsen - esetleg a kezünkre - az nagyon fog fájni, mert az ólom 327C felett folyik!
    Ha szépen minden darabka felolvadt, egy határozott, de óvatos mozdulattal beleöntjük a formába. Persze a fa meg fog pörkölődni egy kicsit, de ez nem baj. Egyszer használatos sablon. Aztán a mosogatóba engedett hideg vízbe dobom az egészet sablonostul, de csak azután, hogy megdermedt az ólom.
    A 280g túl sok volt ennek a sablonnak, ezért két darabot kellett öntenem. Nem baj, amúgy is csavarokkal akartam rögzíteni őket, legfeljebb majd összecsavarom a kettőt.
    A kész súlyokat átfúrtam és két M3-as csavarral felfogattam a motortartó lemezre. Egy kicsit kellett farigcsálni belőlük, hogy beférjenek az orrbuci alá, de ez csak pár gramm mínusz.
    Végül ismét vissza a súlypont beállító állványra és ellenőrzés!
    Ezúttal csavarral és orrbucival együtt. A célom, hogy megjelöljem az akkut (alkoholos filc), hogy pontosan hova kerüljön a "nulla" szöghöz. Aztán majd a berepülés után pontosítunk.

Ezzel a végére értem az építési naplónak. Valahol le kell zárni egyszer, mert ez igazából döntés kérdése, hiszen olyan, hogy "kész van", olyan úgysem létezik. Persze megírom majd a berepülést - remélem lesz videó is, de igazából már a következő projekten töröm a fejem. Az viszont már egy másik sztori lesz.

Senior Member
    Hozzászólás
    184
    Idézet babocsai eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    A csavar és az orrbuci együtt 50g, tehát kb. 280g ólmot kell az orrba pakolnom. Jó sok, a fene egye meg.
    HA robbanósra építed, nem kell ennyi ólmot belepakolnod

Kíváncsian várom a berepülést!

Senior Member
    Hozzászólás
    193
    Idézet petyma eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    HA robbanósra építed, nem kell ennyi ólmot belepakolnod

Kíváncsian várom a berepülést!
    Elvileg semennyi ólom sem kell bele, ha az akkut a lehető legelőrébb hozom. Cserébe nem marad utánállítási lehetőségem. Ezt nem akartam, inkább legyen kicsit nehezebb, sőt legyen orrnehéz a berepüléskor. Ez pedig meg fog történni egy bő héten belül. Már alig várom!

Senior Member
    Hozzászólás
    125
    Üdv.Ismeretlenül ajánlanám/elnézést érte/SCALE edition 2015 6-dik számát,hogy az elkövetett tévedéseket javítsd ki ha ilyen sokat dolgoztál,már ne hagyd magad és legyen scale,én már 2db 2700 mm fesztávút építettem,most is repül egy,nulláról épült mind a kettő,típust jól ismerem.Ilyen sok munkát a végén már ne kapkodd el,hisz olyan kevesen építünk már. Segítségem fel ajánlom. Üdv Csöpi

Senior Member
    Hozzászólás
    193
    Idézet bádog eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Üdv.Ismeretlenül ajánlanám/elnézést érte/SCALE edition 2015 6-dik számát,hogy az elkövetett tévedéseket javítsd ki ha ilyen sokat dolgoztál,már ne hagyd magad és legyen scale,én már 2db 2700 mm fesztávút építettem,most is repül egy,nulláról épült mind a kettő,típust jól ismerem.Ilyen sok munkát a végén már ne kapkodd el,hisz olyan kevesen építünk már. Segítségem fel ajánlom. Üdv Csöpi
    Köszönöm a felajánlott segítséget, de egyrészt egy picit messze lakom hozzá...másrészt itt a fórumon úgyis kinyitom a számat, ha elakadok vagy ötlet kell. Sajnos Ezt a "Scale Edition" újságot nem ismerem és nem is találom a guglival, hogy miről lehet szó.

A tigrisen viszont már nem akarok és nem is fogok változtatni. Nem szobornak készült és nem is tökéletes scale modell. Inkább csak scale-like, annak meg pont jó úgy, ahogy van. Ha jó lesz az idő, akkor most pénteken végre-valahára berepülődik és levideozódik, aztán esetleg még finomhangolódik egy picit, de többet ezen már nem fogok reszelgetni, csak megírom, hogyan repült.

Régi vágyam egy tényleg pontos scale építésű 1/5-ös, metiles PO-2-es...már azon dolgozom.

üdv;
    Csaba

Oldal: 23 / 24 ElsőElső ... 13192021222324 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve