Oldal: 1 / 5 12345 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (50) összesen

Téma: INOX acél rc tank

Member
    Hozzászólás
    74

INOX acél rc tank

Sziasztok!

Régóta szerettem volna építeni egy saját, strapabíró rc tankot, most ez azt hiszem sikerült. Kb egy hónap tervezés-gondolkodás után létrejött a 3D terv, újabb két hónap után pedig már kint csapattam vele a hóban. Az elődje még furnérlemezből készült, rugózatlanul, két 600-as kefés motorral. Ahhoz saját vezérlőegységet is készítettem, először csak próbanyákon, aztán gyártattam is rendeset. Sajnos az újabbikhoz még nincs saját ECU (a BL motorokat sajnos sokkal bonyolultabb vezérelni), de két hk autó ESC teljesen megfelel erre a célra is.

A szerkezetet Autodesk Inventor 2013-ban terveztem. Nagyon tudom ajánlani, igazán gyártásra optimalizált, gyorsan tanulható és hatékony. Majdnem minden alkatrészt lézerrel vágattam 0.8-as és 1.5-ös rozsdamentes acél lemezből, úgyhogy a szerkezet gyakorlatilag elpusztíthatatlan. Acéllemezből van az egész test, a fogaskerékházak, a futómű és a lánctalp is. Mindent kézzel (illetve satuval leginkább) hajlítottam megfelelőre, a lánctagokat külön sablonnal, hogy ugyanolyanok legyenek. A görgőket és a lánckerekeket poliamidból esztergáltam, úgyhogy iszonyat strapabíróak lettek, meg szerintem jól is mutatnak. A lánctalp T-34-rendszerű, vagyis a lánctagok kis "taraját" hajtja a lánckerék. Minden saját terv, kivéve persze a fogaskerekeket és az elektronikát. A fogaskerekek Heng Long acél kihajtásba valók.

A meghajtást két Turnigy aerodrive 15A outrunner végzi, ezeket két TrackStar 25A ESC hajtja. Brutális nyomatékot adnak, bár szerintem kissé lassú ez az áttétel, egy nagyobb pinion jót fog tenni neki. Így kellemes sebességgel megy, és semmi sem állíthatja meg. Akku most egy Turnigy 2200 mAh 3S Lipo van benne, abból kifér egy fél óra menet mély hóban.

A lánctalp második generációs saját fejlesztés, nagyon strapabíró és nagyon jól kapaszkodik. Először bolti fém lánctalpat akartam használni, de aztán mikor láttam hogy mennyibe kerül villámgyorsan el is felejtettem. Ez kicsit durván jár, de nem ugrál át a lánckeréken, nem esik le, és elpusztíthatatlan. A kosz is jobban kiesik belőle, és sokkal jobb terepre mint bármelyik lánc amit eddig láttam. Ja, és két mozdulat szétszedni, kézzel, bárhol! Ha le kell valamiért venni valamelyik lánctalpat, az kb húsz másodperc mindenféle szerszám nélkül. Hiányosság, hogy hátrafele még nem megbízható, mivel felül nincs vezetőgörgő, a feszítő pedig nagyon messze van a lánckeréktől, nem irányítja be a láncot a helyére. Ezt orvosolni fogom egyéb kicsi hibákkal együtt.

A képeken éppen olyan 40 centis hóban megy a járgány, a hőmérséklet kb -8 fok, ami azt jelenti hogy a hó elég porszerű, kifejezetten nehéz terep. Párszor elakadtam benne, lejtőn felfelé vagy szűk fordulóban, de ha gondolkodva vezettem akkor nem volt baj, szépen fent maradt a tetején. Az pedig nem semmi látvány, mikor a lejtőn oldalaz vízszintesen, nagy állásszögben. Rendesen össze is jártam vele a havat.

Néhány adat, mintha igazi lenne :-D

Tömeg: 2.2kg
    Talajnyomás: 0.3 PSI (0.021 bar) (egy embernek kb 6 PSI, egy T-72-nek 15)
    Mászóképesség: 30 fok, ez sokkal több is lehetne ha nem lenne ennyire hátul a súlypont, de annyira nem is rossz
    Oldalstabilitás: 55 fok (!)
    Hasmagasság: kb 40 mm
    Rugóutak: 20 mm, 15 mm a hátsó pár futógörgőnél, a rugók elég kemények, csak nagy erőre nyomódnak be, pl mikor egy akadályon átjutva felemelkedik majd lecsapódik az orr

Az árát majd összeszedem, de valószínűleg "nem érte meg". Főleg ha a belefektetett munkaórákat is hozzávesszük. Négy hétvégém ment rá, plusz kicsi hétközben, de csak este mert tanulni is kell néha.. Ennek ellenére nekem nagyon tetszik, és nem cserélném el semmire ;-)

Üdv

Szatyorful
    Csatolt k Csatolt k
    Utoljára módosítva: szatyorfulu által : 2018-03-09 23:53

Senior Member
    Hozzászólás
    404
    Gratulálok! Ha majd kivasalod az apró javítanivalókat és persze kiszámolod az árát csinálsz esetleg eladásra/megrendelésre is?
    &quot; 2 dolog végtelen: az univerzum és az emberi hülyeség. Bár az elsőben nem vagyok biztos.&quot; /A.E./<br />

Gratulalok en is!
    Ha volna idod/kedved egy 1:4 koruli meretu gep tervezes/epitesere keress meg, persze csak ha megvalosithatonak tartod.
    Az anyagiakat megbeszelnenk.

Helyileg merre vagy amugy?

Senior Member Reddragon84 logója
    Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    692
    Szép kis szerkezet! Én egy HL tigrist akartam átalakítani FPV-re, a műayag alkatrészek miatt esélytelen keményebb terepre használni, a tetején kívül mindent le kéne cserélnem, hogy jól működjön és az többe kerülne mint maga a tank. Engem is érdekelne, hogy mennyiből hoztad ki.
    (Mellesleg én is szeretem az autodesk inventort, csak ajánlani tudom! Olyannyira, hogy fősulin nem kellett bejárnom órákra, mert pár óra játszadozás után a tanárnál is jobban értettem hozzá... mondjuk nem mélyen szántóan tanultuk.)
    Utoljára módosítva: Reddragon84 által : 2016-02-25 12:21

Senior Member
    Hozzászólás
    228
    Szia!
    A lánctalp tervét megosztod?

Member
    Hozzászólás
    74
    Sziasztok!

Köszönöm a gratulációkat, és akkor sorban :-)
    Rozsomák: Ezt még nem tudom, akár az is lehet belőle ha megint lesz pénzem egy következő verzióra amiben megoldom ennek a problémáit. Nem sok van, de ebben a formában nem alkalmas sorozatgyártásra és eladásra. Meg aztán nem akarom elhagyni a repülőket sem. Az ára egyébként valahol 70 ezer körül van.
    Ebből:
    68 dollár HK rendelés (motorok, szabik, pinionok, prog kártya)
    8000Ft az acél fogaskerékkészlet (HL) (szerintem baromi drága de máshonnan nem tudok szerezni ilyen méretű áttételfogaskerekeket)
    kb 25 ezer lézervágás és acéllemez (nem tudom pontosan mert egyéb dolgokat is vágattam illetve több láncszem van mint kellene)
    Ezenkívül egyéb költségek, mint poliamid (az nem volt drága), rugók, csavarok... Rádióm és akkumulátorom volt már, úgyhogy az "RTR" árat az még megdobja. Persze ha sorozatgyártásról van szó, akkor a vágás olcsóbbra jön ki, meg elgondolkozom még hogy melyik részét lehetne egyszerűbben megoldani. Hát valahogy így.. meg persze az esztergálás, reszelgetés, anyázás ha valami nem jó :-)

icahone: Korlátolt a "műhelykapacitásom", de szívesen foglalkozom ilyennel, írd meg nyugodtan hogy nagyjából miről lenne szó. E-mail címem: feri.joshi@gmail.com (tényleg ez, még régebben csináltam). Budaörsön lakom.

Reddragon84: Nálam is egy HL Tigrissel indult a dolog :-) Egy haveromé volt, nagyon jól elvoltunk vele a nappaliban, csak hát nem nagyon tudott durva akadályokat leküzdeni, meg a hideget sem bírta a műanyag lánctalp mikor kivittük a hóba..
    Én most gimnázium mellett tanulgatom az Inventort, nagyon tetszik, csak a 2D tervezője halálosan fel tud idegesíteni ezért használok Visiot is mellette. Így a kettővel együtt már egész hatékony tudok lenni.

Alex1974: Ha valaki szeretné a rajzot, írjon privit, és elküldöm. Elég sok munkám van benne, úgyhogy cserébe szeretném majd látni hogy mire került fel ;-) . A rajz egyébként önmagában még nem biztos hogy kisegít, van egy csomó apróság amire ha nem figyelsz akkor nem nagyon működik. Meg aztán meghajlítani se lehet akárhogy.

Üdv

Szatyorful

Senior Member Emunem logója
    Hely
    Wien/Kisvárda
    Hozzászólás
    1.922
    Egy videót esetleg?
    Üdv: Emunem

Minden lehetséges...

VRX Blade 10T / Piros rettenet
    W.I.P. / Axial SCX-10 / Ford F-150 aka KÉK Bálna
    W.I.P. / Tamiya TT-01 / Zöld darázs / BMW Z4 HB Project
    2,4GHz / Póráz
    + Hangvezérelt utódok.

Senior Member
    Hozzászólás
    404
    Hat szerintem ha a gyerekbetegsegeket kivasalod, esetleg kicsit stilizalod a dolgot, ennyiert lenne piaca:-)
    Mindenesetre figyelem majd a fejlemenyeket es neg 1x gratulalok hozza:-)
    &quot; 2 dolog végtelen: az univerzum és az emberi hülyeség. Bár az elsőben nem vagyok biztos.&quot; /A.E./<br />

Member
    Hozzászólás
    74
    Videó még csak a havas menetről van, valamikor előhalászom a kamerából és elszórakozom a youtube feltöltéssel. Még szeretnék csinálni pár képet és vidit földes-homokos helyen is, az is lesz.

Éppen intéztem kicsit, még az is lehet hogy egy amerikai cég reklámajándéka lesz a következő változat, de ahhoz nagyon össze kell jöjjenek a dolgok meg még el kell töltsek pár órát tervezéssel is... Akárhogy is, szeretném ezt továbbfejleszteni aztán még az is lehet hogy valami lesz belőle :-) Igazából a konkrét hibákat egy-két délután alatt meg lehet oldani a terven, inkább az ilyesmikkel van gond amik nem számítanak hibának, de a sorozatgyártást nehezítik, például esztergált alkatrészek, meg apróságok amiket úgy csináltam hozzá menet közben. De rajta vagyok az ügyön amennyire tudok :-)

Senior Member Emunem logója
    Hely
    Wien/Kisvárda
    Hozzászólás
    1.922
    Grat hozzá (mindenhez) !!!!
    Videót meg türelmetlenül várom
    Üdv: Emunem

Minden lehetséges...

VRX Blade 10T / Piros rettenet
    W.I.P. / Axial SCX-10 / Ford F-150 aka KÉK Bálna
    W.I.P. / Tamiya TT-01 / Zöld darázs / BMW Z4 HB Project