Oldal: 1 / 3 123 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (23) összesen

Téma: Morane-Saulnier Type „L” - Parasol M=1:10

Senior Member karcsi logója
    Hozzászólás
    2.700

Morane-Saulnier Type „L” - Parasol M=1:10

Aeroplanes Morane-Saulnier Type „L” - scout, 1913

Morane-Saulnier_Type_L_5.jpg

A „Scale repülőgépmodell tervrajzok” gyűjteményünkbe elsőnek erről a repülőgépről küldtem anyagot, és már akkor is jeleztem, hogy az sajnos nem a legjobb minőségű.
    http://forum.rcmodell.hu/showthread.php?69169-Scale-rep%C3%BCl%C5%91g%C3%A9pmodell-tervrajzok&p=1437580&viewfull=1#post1437580

Azóta hosszan kutattam, hogy valami jobb is legyen, de csak hasonló gyenge klónjait találtam. Holott egyéb információk szerint mostanában rendesen van mozgás a típus körül, nemrég még 1:1-es replikákat is építettek, építenek róla. De a jó tervdokumentációkra bezzeg rácsücsültek...

Mivel érdekelnek az antik repülők, plusz az M.S. „L”-nél személyes érintettségem is van, eldöntöttem, hogy kiegészítő forrásokból feljavítva magam készítem el a keresett rajzot. 3 hét esti Corel-ben végzett körmölgetés után a munka érdemi részével minap végeztem.

ms_l_side_view.jpg
    Modellépítéshez készített oldalnézeti rajz.

Az építési rajz készítése közben persze előjött a nosztalgia a régi Morane modellem miatt, ami arra késztetett, hogy a gép alkatrészeit egyúttal lézervágáshoz is elkészítsem.

Mert újra megépíteném, most is 1/10 léptékben, de 1120 mm fesztávval. Mai technikával, elektromos meghajtással, távirányíthatóan. Ami repkész tömegét illeti, szeretném a lehető legkönnyebbre, hogy képes legyen oldtimeresen közlekedni.

Mivel ezen a gépen még nem volt a mai értelemben vett csűrő, ezért az eredeti géphez hasonlóan a modellnél is megpróbálom alkalmazni a szárnyelcsavarásos módszert. https://www.youtube.com/watch?v=KaNKwH3soJQ 0:35-nél. Ez kihívás lesz, most még nem tudom, mekkora állásszög/íveltség változás kell, hogy a kialakítás lassú repülésben is hatékony legyen...
    Ez és az többi kormányfelület is pull-pull mozgatású, ha már scale repülő szeretne lenni...

Szárnyprofilnak egy Benedek 8356 B2-t választottam, amit kissé módosítottam, Tudom, ez szentségtörés, de szerintem van olyan jó ez a szelvény, hogy nem tudtam nagyon elszúrni.

A 3 mm.-es könnyű rétegelt hársból lézervágott alkatrészek ma elkészültek, így neki is láttam a törzs építésének. Eddig minden tizedmilliméterre passzol. Ha meg kiderül valami szerkesztési hiba, az első gépen tapasztaltak alkalmasak a hibák korrigálására.

morane_saulnier_l_parasol 001.JPG morane_saulnier_l_parasol 002.JPG morane_saulnier_l_parasol 003.JPG
    Utoljára módosítva: karcsi által : 2017-01-19 10:27
    ... soha nem lehet elég gyors!

K'Models - AsA Team member - JakO Modell - SG Modellsport - KYP Modelsport

Hozzászólás
    2.700
    A géptörzs pontos összeállításához 3 mm.-s rétegeltből egy szerelő sablont készítettem. Ennek felső síkját vettem a rajz szerinti szerkesztési bázisvonalnak. Középvonala mentén bordakiosztás szerinti kivágásokat kapott, ezekbe a zsebekbe kerülnek azok a távtartók, melyek szerelés idejére kellő magasságon tartják a törzskereteket.

morane_saulnier_l_parasol 05.JPG morane_saulnier_l_parasol 06.JPG

A bordák sarkain 3x3 mm.-s fenyő koszorúlécek futnak végig, ragasztás előtt kis vinklihez beállítottam őket, hogy derékszögben álljanak. A ragasztó száradási idejére a léceket kötésekkel húzattam a bordákhoz. Ehhez vékony madzag vagy 0,5-ös lágy rézdrót is megfelel, de utóbbinál roncsolódhat a fa, ha túlságosan megcsavarom.

morane_saulnier_l_parasol 07.JPG morane_saulnier_l_parasol 08.jpg

Használható lehet ide még a szélesebb postás körgumi is, de ehhez jobban meg kell tervezni a munkafolyamatot.

Senior Member
    Hozzászólás
    193
    Szia!

A lehúzatott koszorúléceket gőzölted/áztattad előtte, vagy csak simán "szárazon" megfeszítetted? Én még nem építettem így, mert mindig parázok a teherviselő szerkezetbe feszültséget vinni...vagy ez nem lesz gond?

üdv;
    Csaba

Hozzászólás
    2.700
    Szia Csaba!

Igen, erősebb íveknél mindenképpen gőzölném, de itt olyan enyhék, hogy felesleges. És ez a fehér Technobond sem egy rideg kötést adó ragasztó, amit egyszer odagyógyított, az később is helyén marad.

Csak egy odafigyelősebb rész volt, az alsó koszorú indulása az F2 bordánál. Ezeknél a ragasztásoknál vártam egy órát, míg terhelésnek tettem ki őket.

Hozzászólás
    2.700
    Az M.S. "L" szárnyát úgy építem, hogy amennyire csak lehetséges, az eredeti gépre emlékeztessen - külsőre. Így ez is ugyanott 2-főtartós, a profil hátsó szekciójában megegyezően összekötő léccel.

ms_l_parasol_wingdet.jpg

A 3x3 mm. főtartó fenyőlécek egy-egy 3/2-es széncsöveket takarnak. Az alsó-felső fenyőléceket nem kötöm össze övlemezzel, hogy könnyebben engedjen majd az elcsavarásnak. Így az alul és felül lévő 12-12 tartó/feszítő "huzaloknak" is részt kell venniük a szárny szilárdságában. Remélem együtt ez a három elég lesz.

be_8356_b2_mod.jpg
    Utoljára módosítva: karcsi által : 2016-02-26 12:59

Hozzászólás
    2.700
    A törzs vázszerkezete ebben az állapotában csak 56 gramm, ez eddig jónak tűnik!

morane_saulnier_l_parasol 10.JPG

A beépített 3x2 mm-s cikk-cakk fenyőlécektől teljesen kimerevedett, hajlítani-csavarni semennyire nem engedi magát. Bezzeg egy habgép, orsózásnál a svanca látható késéssel követi a szárnyat. Ez vicces ugyan, de megérkezésnél legalább kevésbé töri össze magát.

Az építés alatt eddig három szerkesztési illetve rajzi hiba fordult elő, amit a törzsön korrigálni kellett. A rajzot ezeken a pontokon módosítottam, így a következő „L” Parasol gép az „M.S.” licenszben gyártott máltai keresztes Pfalz A. I vagy A. II modellje már hibátlan lesz.
    Ez a francia kokárdás most a „piszkozat”.

Ezután aprólékos részek következnek a törzsben lévő mozgonyákkal és futóművel. Elkészíteni, helyére tenni, bevonás előtt mindent lepróbálni. Ezek részben lézeres fémvágások, amire várni kell.
    Addig is a szárnyat készítem.

Hozzászólás
    2.700
    A gép vízszintes vezérsíkja az összes korabeli rajzvázlaton első ránézésre is kicsinek látszik ahhoz, hogy modellrepüléshez elegendő stabilitást adjon.

ms_l_02.jpg

Az ismert adatokkal (vezérsík fesztáv: 8 feet, 10 inch = 2692mm) szerkesztett mérethelyes rajz is ezt igazolta.

Itt csalásra van szükség, a forma és arányainak megőrzésével növelni kell a felületet. Másik megoldás a törzshossz növelése lenne, de az eredeti gép 6,88 méter hosszúsága így már elegendőnek látszik.

ratio.jpg

Netezés közben egyszer ráakadtam egy kisokos szerkesztőre, ami pár adat beírásával kiadja a szárny és a vízszintes közötti megfelelő távolságot… De egyenlőre ezekkel az arányokkal építem, szerintem jó lesz. Majd meglátjuk, mennyit ér a gyakorlatban.

Hozzászólás
    2.700
    A törzs orrész alsó ívelt borítását epoxi-üvegszövet kompozitból készítettem. Bár ezt balzából is rá lehetne hajlítani, de mivel ide tervezem a meghajtó akkut, inkább egy erősebb megoldást választottam. Egy 100 grammos akku egy erősebb talajfogásnál megindulhat, jobb ha nem okoz kárt.

Provizórikus sablonként egy 0,25-ös műanyag lemezt celluxoztam rá, amit meghajlítani sem kellett. Tekercsben volt tárolva, megtartotta a passzentos ívet. Formaleválasztót sem igényelt, kötés után leválasztható róla a „termék”.
    A vázanyag 2 réteg 100gr/m2 üvegszövet, erre került egy 40 grammos, hogy a felülete simább legyen.

Összesen 4 grammból készült el.

morane_saulnier_l_parasol 11.JPG morane_saulnier_l_parasol 12.JPG morane_saulnier_l_parasol 13.JPG

A négy csavarral zárható rétegelt lemezre kerül a magassági és oldalkormány szervó. Szereléshez egy alternatíva, ha nem sikerülne felülről megoldani a szervizelést.

Hozzászólás
    2.700
    Végre sikerült vásárolni pár szál 3/2 mm.-s széncsövet, így elkészült a Morane vízszintese.
    Emelő profillal, ami kb. egy 8% Clark-Y, de inkább AS szabvány jelleggel.

morane_saulnier_l_parasol 14.JPG

Az eredeti gép szerint ez egy balanszvezérsík. A két félrész egy 2-es acéltengelyre van felfűzve, mozgatása szintén a tengelyre fűzött kormánymérlegen keresztül történik. Ezzel a felépítéssel az egységek sérülés esetén elég könnyen cserélhetőek.

morane_saulnier_l_parasol 15.JPG

Mivel a széncsövek unidirekciónális szálazással készültek, hosszában könnyen hasadnak. Ezért tőben 10 mm szélességben 40 gr/m2 üvegfátyollal 3 rétegben körbegyantáztam. Ezután beleküldve a 2 mm.-s dörzsárat nem sok dolga volt, a cső kissé szűken, de hozza a belső átmérőt.
    Inkább a 2-es acélt kellett drillel kb. 1,96 mm-re megcsiszolni, hogy szerelhető legyen, viszonylag könnyen járjon benne.

morane_saulnier_l_parasol 16.JPG

A magassági kilépője nagyon elvékonyodott profilhoz csiszolva, gyenge lett. Erre ezért borítást tettem 1 réteg 40gr/m2 üvegszövettel, epoxival.
    Utoljára módosítva: karcsi által : 2016-03-21 14:20

Senior Member Vili logója
    Hely
    Szentes, Csongrád megye
    Telefon
    70/374-1773
    Hozzászólás
    2.302
    Szia Karcsi!

Hogy állsz a repcsivel? Csak jelzem, rendszeres olvasója vagyok a topicnak.
    Az örök habozó! Nameg Funcopter forever!

Oldal: 1 / 3 123 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva