Oldal: 1 / 2 12 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (15) összesen

Téma: Caterpillar 990H - scale 1:14,5

Junior Member
    Hozzászólás
    25

Caterpillar 990H - scale 1:14,5

Sziasztok!

Mar jo par eve belekezdtem egy taviranyitos modell munkagep megtervezesebe, egy igazi monstrum banyagep: Caterpillar 990H, azzal a cellal, hogy megepitsem. Nem tudom mennyire van helye itt egy ilyen munkafolyamatnak leirasanak, de azert mogosztanam, es majd kiderul erdekel-e valakit

Eloljaroban annyit elmondanek, hogy regota hodolok az RC-nek hobbi szinten, van 3 jarmuvem (1:8 ultra lx comp, 1:10 Axial AX10 custom, 1:10 true 10), de mindig is lenyugoztek a munkagepek, foleg a kis taviranyitosok, majd evekkel ezelott, elem kerult egy par, megrendelheto, fem, hidraulikus... csak eppen az arcedula volt fortelmes, ugy hogy rogton le is tettem rola. Kicsit kesobb, megint az utamba kerultek, es eljutottam egy forumra, ahol ilyeneket epitgetnek, es raakadtam egy gyongyszemre, a lelegzetem elallt, hogy lehet valamit ilyen precizitassal elkesziteni (konkretan errol beszelek: http://www.rctruckandconstruction.co...ead.php?t=3587), es kozben mar azon gondolkodtam, hogy hogyan tudnam en is megcsinalni azt a geptipust, amit szeretnek. Elegge rakattantam a dologra, es nemsokkal kesobb, mikor mar kezdett korvonalazodni, mit lehet csinalni, mar szinte gagyinak tuntek a tobbezer dollaros online megvasarolhato valtozatok (foleg hogy nem voltak eleg nagyok/nehezek/erosek).

Azota eltelt ujabb harom ev, nem volt idom foglalkozni vele, most viszont akadt egy keves, es egyre kozelebb allok a tervek befejezesehez. Az, hogy most irok rola eloszor, annak koszonheto, hogy elkeszult az elso kezzel foghato dolog, ami a geppel kapcsolatos.

Itt van nehany 3D render az elso tervbol:

A gep tobbnyire rozsdamentes acelbol fog keszulni, 1:14,5 meretaranyu (~90 x 32 x 35 cm, 25-30 Kg), a hidraulika 35-40 bar nyomassal fog mukodni. A kerekeket egy 2000W-os brushless motor fogja hajtani az eredetihez igen hasonlo hajtaslancon, ami azt jelenti, hogy egy kozponti motor hajtja meg a fo tengelyt egy par attetel utan, ami az elso es hatso differencialmuveket hajtja meg (elobbit dupla kardancsuklon keresztul), amik vegul a kerek agyban levo bolygovalton at forgatja meg a kerekeket.

Es egy par screenshot a keszulo masodik tervbol, ami mar rendes CAD programban keszul, amibol aztan a kulonbozo alkatreszek le is gyarthatoak:

Van par keszen vasarolhato osszetevo, mint a motor, a hidraulikus szelepek, hidraulikus pumpa, elektronika (a hidraulikus munkahengerek sajat keszitesuek lesznek), szervok, es nagyon remeltem korabban, hogy ide lehet sorolni a gumikat is, de ugy alakult, hogy ebben a meretben sehol semmi, igy az lett a vege, hogy azokat is le kell valahogy gyarta(t)ni. Ez volt nagyjabol az utolso nagy kerdojel a tervezes meneteben (egy-ket kisebb azert meg most is akad), es erdekes modon ez all a legkozelebb a megvalositashoz: elkeszult a 3D printelt valtozata a guminak, egy felgumi, ami a szilikon ontoforma elkeszitesehez kell, amibol aztan elkeszulnek a PU abroncsok (Poliuretan). Talan 1 honap mulva mar meg is lesznek...

Ime tehat az elso kezzelfoghato darab:

A kovetkezo fazis, amint befejeztem a tervezest, a sik femlemezbol kivaghato alkatreszek lesznek. Majd kesobb a CNC maras/forgacsolassal keszulok.
    Lesz meg par alkatresz, amit 3D nyomtatott fembol szeretnek elkeszittetni, erre sajnos itthon nem talaltam vallalkozot, de van egy nagyobb amerikai ceg, akik siman megoldjak (http://shapeways.com).

Az osszeszereles, amit vegre en csinalhatok, reszben hegesztesbol, reszben csavarozasbol fog allni, no meg sok sok furas, reszeles, csiszolas, menetvagas...

Vegre elkezdodott, remelem 1-2 ev alatt el is keszul

Moderátor laacka logója
    Hely
    Kecskemét / Reptér
    Telefon
    20/55-71-830
    Hozzászólás
    367
    Hali
    Szép gondolatok, sok sikert az építéshez. Nem semmi munka lesz...
    Miért éppen vasból ? Csak a súlya miatt, vagy több érv is szól mellette ?

Üdv.
    RS-5
    MIG-29 EDF Jet
    Extra 300 2,3m. ( ZDZ Boxer 100 ccm. )

Senior Member Kisszabó logója
    Hely
    Győr
    Hozzászólás
    1.009
    Sok sikert hozzá - figyelemmel fogom kísérni!
    Látom te is jó vagy tervezésben!
    ha esetleg valami dísz elem kell hozzá, vagy olyan kiegészítő ami nem "vasból" kell, akkor szólj - tudok segíteni!
    (3D nyomtatás)
    Sex & Girls & Rock 'n Roll

Junior Member
    Hozzászólás
    25
    Sziasztok, koszonom!

Egy minimalis update, majdnem kesz a kerek simitasa, ha minden jol megy legkozelebb mar a kesz gumikat mutathatom.
    A rozsdamentes acel mint alapanyag, egyreszt a sulya miatt van (igy kozeliti meg legjobban a meretaranyos modell a megfelelo meretaranyos sulyt - ami fontos, hogy kesobb kepes legyen a leheto legnagyobb suly emelesere), masreszt ezt tudom hegeszteni, es nem utolso sorban tartos es eros.

Kisszabó: koszi, kelleni fog meg par dolog (lampatestek, visszapillanto, ablaktorlo - ez utobbi lehet nem lesz, majd kiderul mennyire kattanok ra a reszletekre). Milyen geppel dolozol (technologia / retegvastagsag)?

Itt latszik, hogy mennyire durva az eredeti felszin kozepen a kis kazettakban.

Hely
    Győr
    Hozzászólás
    1.009
    Szia!
    Éppen külföldön vagyok, de ha hazaértem írok.
    Több gép is van, a 0,05 től a 0,32 ig megoldható minden :-)

Szeretném kicsit támogatni a projektedet, és én pont ilyen kiegészítőkre gondoltam, mint amiket írtál.

Junior Member
    Hozzászólás
    25
    Tortent egy kis elorelepes: vegre befejeztem a hajtaslanc megtervezeset, igy a fogaskerekek/tengelyek gyartasa hamarosan elkezdodhet. Osszesen 40 fogaskerek kell a gepbe, 10 kulonbozo meret/forma. Itt van nehany kep a hajtaslancrol:

A bolygo attetel reszletei:

A gumi prototipusa elkeszult, ebbol lesz a mesterforma a vegleges gumik ontesehez:

Hely
    Győr
    Hozzászólás
    1.009
    Hát... nem aprózod el...
    Le a kalappal!
    Remélem semmi nem szegi majd kedved - nagyon jó lenne ha megvalósulna ez a projekt!

Junior Member
    Hozzászólás
    25
    Koszi Eddig eleg toretlen a kedv, es ugy hogy mar nem csak idot de penzt is aldoztam ra, igy egyre kisebb az eselye, hogy abbahagyjam. Csak ido kerdese

Junior Member
    Hozzászólás
    25
    Elkeszult az elso darab:

Kicsit tul kemeny lett, remelem masodikra meglesz a jo allag

Hely
    Győr
    Hozzászólás
    1.009
    Az agyam eldobom - pedig alig használt...
    Gratulálok!

Oldal: 1 / 2 12 UtolsóUtolsó

A téma címkéi:

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve