Oldal: 1 / 32 1234511 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (319) összesen

Téma: 2 m feletti hajómodellek.

Senior Member blaskojanos logója
    Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    986

2 m feletti hajómodellek.

Üdvözlet minden "őrült" modellezőnek.
    Hogy miért kezdtem egy új oldalt ezen modellek számára? -- mert tudomásom van róla, hogy nem csak én építek ilyen modelleket.
    A modellező első dilemmája az, hogy mekkora legyen a modell. Ez sok kérdést vet fel, első,- mire fogom használni, versenyzés vagy bemutató. A szállítás, hogy oldható meg. Kezdem a kis méretű modelleknél amik 100 cm alattiak, kevés anyagból megépíthető de nagyon ki kell számítani a technikát mert itt még számít a súly.
    Nagyon hullámos vízen nem ajánlott üzemeltetni viszont könnyen szállítható. A következő méret a 100 és 150 cm közötti, ezek már egy kicsit körülményesebben szállíthatók de egyszerűbben megépíthető és nem kell annyira számolni a technikát mert ezeknél már van annyi vízkiszorítás, hogy még pót súlyra is lehet szükség. Természetesen ez típusfüggő a folyami hajók sekély merülésűek itt jobban kell vigyázni a súllyal. A következők a hadihajók ezek már olyan átlagnak számítanak. A vontatók és a konténerszállítók valamint a tartályhajók amik plusz súlyt igényelnek, hogy megkapjuk a megfelelő merülést.
    Ennyi kitérő után maradjuk az eredeti témánál a 2 m feletti hajóknál.
    Ezek épülhetnek egyben vagy több részre osztottan. Ez a szállítástól függ, szerintem a 3 m az a lélektani határ ami felett már nagy háttértechnika szükséges a szállításhoz és a vízre tételhez. Gondoljunk csak bele, hogy egy 2 m körüli hajó típustól függően 50-90 kg is lehet, ezt vízre tenni 1 ember már nem tudja segédeszköz nélkül. Természetesen ezeket a modelleket már csak bemutatókra célszerű készíteni mert versenyen már ezek hátránnyal indulnának a fix 1 m kapuk és a fordulók miatt.
    Várom azok jelentkezését akik ilyen hajót építettek vagy most szeretnének belekezdeni.

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    986
    Egy kis csemege.

Utoljára módosítva: blaskojanos által : 2016-06-12 12:29

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    986
    És 3 videó a klubban készült hajóról 3 készültségi szakaszban.

A hajó építéséről és az építőjéről képek itt találhatók:
    http://www.modellezes-nap-szel-energ...omodellepites/
    Utoljára módosítva: blaskojanos által : 2016-06-12 14:02

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    986
    Várom a jelentkezőket, ha valakinek van tudomása ilyen hajóépítő modellezőről az kérem értesítsen vagy kérje meg az építőt, hogy jelentkezzen. Nem mindenki használja ezt a fórumot így nem biztos, hogy értesül róla.
    Az előző videókon látható modellt egy klubtárs építette amiben csak segédkeztem /hajótest műanyagozása és a motor beépítése/. Majd egy modellcsere révén a tulajdonomba került de azóta sem úszott. Úgy döntöttem, hogy felélesztem mert bemutatókon elég látványos egy darab. Hiányzik belőle a kormány servo és a kipufogót is át kell alakítani mert nem megoldott a hűtése. Nem készült el annak idején az önindító kialakítása amit szintén meg kell oldani. Hátramenetet is kell valahogy alakítani mert ha valamiért tolatni kell akkor gond van. Meg kell oldani a vízre tétel kialakítását, akár emberi erővel akár daruval. Tehát van még mit megoldani, az eddigi építési képeket a honlapomon lehet látni, a későbbiekben itt dokumentálom az átalakítást.
    Majd teszek fel képeket a jelenlegi állapotról is.

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    986
    És itt van 3 kép a jelenlegi állapotról.
    Kép 1275.jpgKép 1276.jpgKép 1277.jpg

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    986
    A meghajtásról egy pár szót. Ezeknél a méreteknél már szóba jöhetnek a robbanómotorok. A nagy áruházakban már egész kis összegért kapható permetező és szegélyvágó ami a céljainknak teljesen megfelelő. A láncfűrész motorokat azért nem ajánlom mert ott a felfogatás miatt sokat kell faragni. Lehet kombinálni, robbanómotorral generátort hajtunk és onnan már elektromos hajtás. Ez azért jobb megoldás mert a hátramenetet elég körülményes megoldani. Lehet teljesen elektromos mert ebben a méretben már vígan elfér akár autó akku is. A motor lehet valamilyen jármű hűtőventilátor motorja. Manapság már a kefe nélküli motorok között is vannak kis fordulatú és nagy teljesítményűek. Vagy a robbanómotor és a hidromotoros hajtás, habár ez elég költséges.

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    986
    Úgy látom nem nagyon tolongnak a sporttársak.
    Azért folytatom, nyugodtan lehet kérdezni vagy hozzászólni mert látom azért érdeklődők vannak. Úgy szokták mondani, hogy érdeklődőből előbb-utóbb modellező lesz. Ma már komoly tervrajtokat lehet kapni nem úgy mint mikor én kezdtem. A technika is elérhető árú és könnyen beszerezhető. 30 évvel ezelőtt a modellirányító rádiót legközelebb Bécsben lehetett beszerezni ma már egy kis túlzással már a zöldségboltban is kapható. Ami egy ilyen hajó működtetéséhez kell már 16 000 Ft-ért beszerezhető a 12V 7.5 Ah-ás zselés akku 4000-4500 Ft A hűtőventilátor motor bontóban 5000 Ft a kefés szabályzó 10 000 Ft és már csak meg kell építeni a modellt. A honlapomon az F2 kezdő címszó alatt az építés alapfogásait meg lehet tanulni. És ezek után már csak egy kis kitartás kell és már úszhat is a nagy jármű.
    A hajtási témát még nem fejeztem be teljesen. A lassú fordulatú motorokat /5000 ford/perc körüli /közvetlen kardánnal köthetjük össze a meghajtó tengellyel. A nagyobb fordulatúakat /10 000-20 000 ford/perc körüli / mindenképpen áttételezni kell. Én az O gyűrűs meghajtást alkalmazom már több mint 10 éve és nem bántam meg. Csendes és könnyen elkészíthető, ha nem jön össze az áttétel könnyen módosítható. Én általában 1:2.5 vagy 1: 3 áttételt szoktam alkalmazni.
    Majd készítek fotókat a meghajtásokról.

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    986
    Most mint ígértem bemutatok egy-két hajtási módot. Mint már írtam az O gyűrűs hajtást több éve alkalmazom, - először én sem hittem benne amíg nem bizonyított. Ma is azt vallom, hogy nagy hajóba csak nagy méretű és kis fordulatú motort érdemes használni. Nem véletlen az, hogy az igazi hajókban és a mozdonyokban sem használnak pörgős motorokat. De ha mégis ezt választanánk akkor mindenképpen áttételt kell alkalmazni. Fogaskerék áttételnél az a probléma, hogy zajos és ha nem vagyunk elégedettek az áttétellel akkor új hajtásház és új fogaskerekek kellenek. Ez idő és pénz. Ezzel szemben az itt bemutatott áttételnél csak ismét be kell fogni a tárcsát és egy kis esztergamunkával el tudjuk érni a kívánt áttételt.
    Az itt bemutatott hajtások ma is működnek, ez nem csak elmélet. Aki esetleg kíváncsi rá az megtekintheti az F2 versenyeken vagy keressen meg. És íme a képek:
    Kép 004.jpgKép 011.jpg
    Itt látható a két tárcsa és a gumigyűrű, a gumigyűrő 4-es és ezen a képen kettős tárcsa látható. Ezzel a megoldással 400W teljesítményt sikerült csúszásmentesen átvinni. Ez nem számított érték hanem valós adat. És itt látható egy-két beépített megoldás.
    Kép.jpgKép 001.jpg
    A következő képen látható megoldásról van egy videó is, hogy a valóságban is úszik a hajó.
    Ez egy 2 motoros verzió, amint a videó elején látható helyben megfordul a hajó a 2 motoros vezérlésnek köszönhetően. A szabályzó a hajó építőjének fejlesztése.
    https://www.youtube.com/watch?v=gIRF...ature=youtu.be
    Csatolt k Csatolt k
    Utoljára módosítva: blaskojanos által : 2016-06-19 20:41

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    986
    A tárcsákról még egy pár szót. Mint látható a meghajtó tárcsát minden esetben alumíniumból készítem, ennek az átmérője lehetőleg 20 mm vagy annál nagyobb legyen. 20 mm alatt már kicsi a tapadás. A nagy tárcsát általában műanyagból készítem de az agy része annak is alumínium. Ami még lényeges, hogy a gumigyűrűnek a horony legyen egy kissé szűkebb mint a gumigyűrű így a tapadás garantált. A motorokhoz nem szoktam spanolót készíteni hanem mikor kész a beépítés elviszem a hajót a boltba és addig próbálgatom a gumigyűrűket amíg megfelelőt nem találok. Lényeges nem kell nagyon feszes megoldás, meg kell fogni a motort és a hajócsavart kézzel forgatni és ha nem csúszik meg akkor jó a szerkezet.
    Nagyobb motoroknál 4mm-es átmérőjű gumigyűrűt használok, ha nagy a teljesítmény akkor kettőt. A kicsiket nem írom mivel itt a nagy hajókról beszélünk.
    Utoljára módosítva: blaskojanos által : 2016-06-20 16:57

Senior Member
    Hely
    Und
    Telefon
    06305811149
    Hozzászólás
    1.266
    Szia Blasko! Az ártándi tókupára hozol ki egy nagyot? Üdv ksanyi.

Oldal: 1 / 32 1234511 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva