Oldal: 1 / 14 1234511 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (131) összesen

Téma: 3D fotózás

Moderátor
    Hozzászólás
    1.987

3D fotózás

Ide várok minden olyan érdeklődőt, aki készített már vagy szeretne készíteni egy épületről, fáról vagy más dologról körbejárható "fényképet".
    Ez itt nem a sztereó képek témája. Kimondottan fényképek alapján előállított (fotogrammetria) 3D objektumok lesz szó.

Indításnak, vagy kedvcsinálónak itt a legújabb "alkotásom":
    https://sketchfab.com/models/a7c82b7...814724a9abb64e

Ez egy felújított lőportorony. Műemlék, tehát nem használatos

Senior Member
    Hozzászólás
    1.409
    Engem érdekelnének többek között:

- a fenti toronyhoz mi a minimális képszám?
    - mennyire kell precíz körben repülni? Muszáj-e a programozott útvonal,
    vagy manuálisan a kép közepén tartva az objektumot, simán készíthető jó eredmény?
    - Goprot a halszem miatt el lehet felejteni, vagy kezeli szépen a progi?
    - melyik progi? Photoscan?
    - milyen paraméterekkel érdemes lefuttatni úgy, hogy egy i7-esen ne tartson órákig a számolás,
    mégse legyen egy paca az elkészült preview? (eddigi próbáimat vagy nem bírtam kivárni, vagy ronda lett..)
    - van-e már app, amivel megjeleníthető sztereó 3D-ben a dolog, ha már van ilyen kijelzőm?
    - milyen lehetőségek vannak a monitoron kivüli megjelenítésre? gondolok itt színes 3D nyomtatásra
    vagy az még irtó drága 10cm méretben is?

köszi

Moderátor
    Hozzászólás
    1.987
    - Minimális képszámot nem tudok. Sokmindentől, de leginkább attól függ, hogy a fényképek kellően átfedőek legyenek és egy képpont sok képen megtalálható legyen. Általában 160-260 képből állnak össze a 3D objektumaim, de nem feltétlenül igaz az, hogy a több kép jobb.

- Precízen körberepülni egyáltalán nem kell. Extrém esetben teljesen rendszertelenül is készítheted a képeket, csak akkor félő, hogy kimaradnak részletek. Ezért érdemes mégis szisztematikusan csinálni.

- Sose használok programozott körberepülést. Mindig manuálisan repítem a koptert. Sokszor a képeket is manuálisan készítem, bár az Indspire1 tud sorozatképeket készíteni. Ezt a kényelmi szolgáltatást igénybe szoktam enni.

- Próbáltam GoPro-val is régebben, de nem hozott túl jó eredményt és a fentebb írt kopteremmel végülis nincs is rá szükségem, így ezt a vonalat hanyagoltam.

- Igen, Agisoft Photoscan-t használok.

- Nincs olyan, hogy ne órákig tartson. Nem csak a procin múlik. Nekem eddig is i7-es procin futott. A fenti torony a régebbi gépemen kb 40 óra lett volna. A régebbi rekonstrukciók ennyi ideig mentek. Most is i7-esen megy, de 16GB ram és GPU gyorsítással. Így már a fenti torony alig 4 óra alatt kész. Alap, hogy mindent a legmagasabb minőségre állíts az Agisofton. Ha ezzel nem birkózik meg a géped, akkor ez sajna nem fog menni.

- sztereó megjelenítésről nem tudok.

- Én nagyon sok rekonstruál modellt nyomtatok ki 3D nyomtatón, de rossz hírem van: ezek a nyomtatások is kb 20 órásak!

Senior Member
    Hozzászólás
    1.409
    - a földön körbejártam a kocsim goproval timelapse módban, kb. 30 kép készült, de sehogy nem akarja szépen összerakni a progi.
    Túl kevés akkor ez a 12 fokonkénti fotó?
    - köszi, akkor nem kell még P3/P4
    - csak egy magasságból repülöd körbe és egy kameradőlésszöggel készülnek a fotók? Vagy kell 2-3 magasság?
    - nyilván, amikor már kiismertem eléggé a technikát, és a legjobb eredményt akarom, akkor nem baj, hogy órákig tart, de amíg
    csak ismerkedem vele, nem szerencsés ilyen sok időt kivárni, majd látni, hogy ez semmit nem ért Ezért próbáltam kevesebb képből,
    nem highest beállításokkal. Így azért 8-10 perc alatt mutat már valamit, ami forgatható.
    - pedig milyen durva lenne 3D projektorral ezt falra vetíteni..
    - az idő mindegy, de milyen a minőség és főleg mennyibe kerül?

köszi

Moderátor
    Hozzászólás
    1.987
    A 12 fotó nem feltétlenül kevés. Azt elfelejtettem mondani, hogy én 12-15 Mpixeles képeket készítek. Bár nem hiszem, hogy sokkal gyengébb fotókat készítenél, de biztos ami biztos alapon

Az, hogy honnan (egy magasságról vagy többről) fotózok erősen függ a fotózott objektumtól.
    Például ezt a bányát egy X8-as csupaszárnnyal, Canon fényképezővel 150 méteres magasságról (egy magasság) fotóztam:
    https://sketchfab.com/models/21f16f8...08aafa61a24c20

Fontos, hogy sok esetben ha csak egy síkból nézel valamit, akkor takarásban maradnak részletek. Ezért kellhet több magasságról és több kameraállásból fotózni, de csak, ha szükséges. A fenti példánál a bánya minden részlete látható fentről egy síkból szemlélve. Már nem emlékszem, de úgy rémlik kb 800-900 fotóból raktam össze.

Senior Member
    Hozzászólás
    1.409
    30 fotó, 12 fokonként.
    Gopro is 12mpixel, persze nem dslr minőség

Mondjuk egy templomhoz elég lehet egy magasság? Picit a legmagasabb pontja fölött?

köszi

Moderátor
    Hozzászólás
    1.987
    Valamire elég az egy magasság de, hogy szép is legyen biztos nem elég egy magasság épületek esetében.
    Itt van például ez:
    https://sketchfab.com/models/5ea6660...499887c9fc2f08

Több magasságon jártam körül és külön büszke vagyok a keresztre, mert igen nehezen lehetett rekonstruálni. Sok gyakorlás után érzed, hogy miről, hogyan és mennyi képet kell készíteni.

Moderátor
    Hozzászólás
    1.987
    A GoPro hordó torzítása bekavarhat. Próbáld meg kisebb felbontással, mert akkor a torzítás is csökken. Gyakorlásnak egyébként egy jobbfajta telefonnal is készíthetsz az autódról képeket. Az nem torzít, így hamarabb jutsz némi sikerélményhez.

Senior Member
    Hozzászólás
    1.409
    Ok, mondjuk van 2 Sony kompakt is, a 60 ezres kategóriából. Azok is jók.

Moderátor
    Hozzászólás
    1.987
    A Sketchfa-ban már VR szemüveggel is meg lehet nézni a 3D modelleket!

Oldal: 1 / 14 1234511 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva