Oldal: 1 / 4 1234 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (33) összesen

Téma: Futura EDF 3D nyomtatás 1030mm fesztáv

Senior Member PT-19 Cornell_A logója
    Hely
    Kaposvár , Komló
    Hozzászólás
    2.601

Futura EDF 3D nyomtatás 1030mm fesztáv

Üdv. Modellezőtársak!

14 évet vártam arra, hogy végre közvetlenül kézbe vehető legyen amit számítógépen szerkesztek. Most ez lehetővé vált. Idén év elején rendelt nekem egy barátom egy Kossel Delta mini 3D nyomtatót. Néhány makett nyomtatása után elhatároztam, hogy nyomtatok egy repülésre is alkalmas modellt. Ahelyett, hogy egy egyszerűbb modellt választottam volna inkább egy látványosabb gépet szerkesztettem. A Futura, ami ránézésre egy optikai tuningolt BAE Hawk. A neten nem találtam egy nézeti rajzot sem. Amíg nem repül és nem száll le egy darabban addig én sem hiszem el, hogy a nyomtatóm képes elég jó minőségben nyomtatni egy hasra szálló modellt. Eddig a törzs súlya vezérsíkok és kabintető nélkül 500g, ami soknak tűnhet, de a jelenleg általam használt régi GFK Kyosho F86 törzse hasonló tömegű, csak ebben a vezérsíkjai is benne vannak. Mivel az a gép jó indulatú (felszállósúly: 1600g,) ezért hogyha hasonló felületi terhelést és statikus vonóerő / tömeg arányt érek el, akkor nem kell aggódnom. Az F86 szárnya 310g 1db midi szervóval. Most a Futura szárnyát kell megszerkesztenem és valami könnyebb hagyományos eljárással kiviteleznem. Legrosszabb esetben nagyobb fesztávú szárnyat kell készítsek, vagy esetleg nagyobb húrhossz kell a szárnyvégnek.
    A kínai HK raktárról lehet akár sokkal könnyebb EDF-et rendelni, mint amit eddig használtam:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dproduct=56465
    helyett ezt:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s..._rotating.html

Nagyobb átmérőjű impellernek már nem lenne elég a szívónyílások keresztmetszete. Most is csak 1,2 szerese az EDF körfelületének

Természetesen még a fúvócső, a kabintető, szervóbakok, rudazatok, az EDF rögzítés, akkurögzítés is megvalósításra vár. Plusz elkerülhetetlen, hogy üvegszövetet kenek a kritikusabb helyekre.

A projekt ma itt tart:

Galéria:

https://goo.gl/photos/HZBwWM5Wd96g1pFZ6

Folyt. köv.
    Utoljára módosítva: PT-19 Cornell_A által : 2016-12-19 15:24
    Wágner Gábor (Kerman)
    Avia-Rent Kft.
    Kaposújlak repülőtér
    nemesikle.hu
    Pécsvárad-Szilágy Modellreptér
    3D yomtatás

Senior Member keril logója
    Hely
    Bp. XVIII.
    Hozzászólás
    2.002
    Sok sikert a projekthez!

Te tervezed a nyomtatandó dolgokat?
    Nekem ez a modell van meg. Megvettem, de még nem vágtam bele.
    Kéri Laci
    Heli:Tarot 450Pro FBL/Quad: ZMR250-RCX2205/Repülő: Olympic 650/Autó: BSR BZ-444pro 17,5T/Rádió: Spektrum DX8g2

Hely
    Kaposvár , Komló
    Hozzászólás
    2.601
    Igen, saját szerkesztés.
    Az lemaradt, hogy PLA -ból nyomtattam 1,2mm falvastagsággal. 0,3 mm-t nyugodtan lecsiszolhatnék sok helyről. Kiváncsi vagyok, hogy 1 rétegből lehetne-e elfogadható fúvócsövet nyomtatni.
    Wágner Gábor (Kerman)
    Avia-Rent Kft.
    Kaposújlak repülőtér
    nemesikle.hu
    3D yomtatás

Hely
    Bp. XVIII.
    Hozzászólás
    2.002
    Szerintem lehetne. 1,2 az durván vastag szerintem egy repülőnél. Nálam a gép héja 0,4mm fúvókáva egy réteg, és a kritikus pontokon vannak merevítések.
    Szeletelő program kitöltését nem is használja sehol, mindenhol a terven vannak a belső merevítések is.
    Adtak beállítási ajánlásokat is, amivel optimális lesz.
    Kéri Laci
    Heli:Tarot 450Pro FBL/Quad: ZMR250-RCX2205/Repülő: Olympic 650/Autó: BSR BZ-444pro 17,5T/Rádió: Spektrum DX8g2

Hely
    Kaposvár , Komló
    Hozzászólás
    2.601
    Köszi az infót. Akkor beizzítom a rezgő csiszolót.

Wágner Gábor (Kerman)
    Avia-Rent Kft.
    Kaposújlak repülőtér
    nemesikle.hu
    3D yomtatás

Hely
    Kaposvár , Komló
    Hozzászólás
    2.601
    Közben ajánlottak egy oldalt, ahol occón van minden. Találtam is pár jónak tűnő dolgot rajta.

EDF (könnyebb, olcsóbb):

http://www.banggood.com/FMS-70mm-12-...p-1023640.html

Akku grafén (könnyebb, olcsóbb, nagyobb terhelhetőség, stb.):

http://www.banggood.com/Infinity-4S1...p-1074202.html
    Wágner Gábor (Kerman)
    Avia-Rent Kft.
    Kaposújlak repülőtér
    nemesikle.hu
    3D yomtatás

Hely
    Kaposvár , Komló
    Hozzászólás
    2.601
    Üdv. Modellezőtársak!

Végre megint szántam időt a Futurára. Megpróbálom a gép szárnyát is kinyomtatni PLA-ból. Sajnos 2 rétegből 400g lenne a szárny tömege kormánylapok nélkül. ezért csak 0.4 mm lesz a helyszerkezet vastagsága (1 réteg). Ez önmagában nem elég egy 1,6 kg-os hasra szálló gépnek. Eredetileg is üvegszövetezni akartam a szárnyat, ezért vettem pár hete repülőgép ipari epoxy gyantát.

http://shop.alvin-plast.hu/L-285-rep...lo-gyanta-H-28

Van 30 grammos és 80 grammos üvegszövetem is. A bal szárnyat tegnap kinyomtattam, ma pedig összeragasztom a szárnyszelvényeket és laminálom. Az érdekesség az, h a szárnybordákat a Cura program autómatikusan elkészítette, így nem kellett a tervező progival elkészítenem. Azért is kellenek a szárnybordák, mert ekkora méretű szárnynál a PLA sokat vetemedik. Elsőre bordák nélkül nyomtattam egy 60mm széles szárnyszelvényt. Úgy nézett ki, mint amikor egy szányat fóliával vonok be, tehát homorúra húzta magát a hély.

Utoljára módosítva: PT-19 Cornell_A által : 2016-12-11 09:17
    Wágner Gábor (Kerman)
    Avia-Rent Kft.
    Kaposújlak repülőtér
    nemesikle.hu
    3D yomtatás

Senior Member Vili logója
    Hely
    Szentes, Csongrád megye
    Telefon
    70/374-1773
    Hozzászólás
    2.146
    Szia, érdeklődve figyelem a munkád. Több videót láttam már a YouTube -on 3D nyomtatott repcsikről és Bevallom őszintén hogy tetszik. Kérdés hogy egy 1100-1300 mm közötti scale warbird mennyibe fájna ezzel a technikával. Nyilván nem mindegy a méret, csak érdekel hogy mennyire rentábilis pl. egy EPO sárkány szerkezethez képest.
    Az örök habozó!

Hely
    Kaposvár , Komló
    Hozzászólás
    2.601
    Hali Vili,

A Flite test csatornáján is foglalkoznak a témával. Úgy tűnik, hogy jól működnek.

https://youtu.be/EDppqGm-x0I

1:47 -nél vannak a P-38 gép alap paraméterei.

Itt lehet megvenni a vektorgrafikus 3d file-okat és állítólag össze is rakják a kinyomtatott gépet ha kéred. (Cseh csapat) Bár szerintem ennek a lényege, hogy saját magadnak otthon nyomtatod ki.:

https://3dlabprint.com/

Épp most készült el az utolsó nyomtatott alkatrész a Futura jobb oldali szárnyához. A bal szárny szelvényeit már délelött összeragasztottam epoxival. Egy 8mm -es kemény balza lécet is ragasztottam a csűrő elé, ami szépen összefogja az összes szelvényt és zsanérozni is hagyományosan lehet majd bele. Ennek így 137g a tömege (a fél szárny a csűrő nélkül). Mivel a 0.4 mm-es héjszerkezeten sok helyen pici lyukakat hagyott a nyomtató (ami talán még nem vészes) ezért 35g/nm-es üvegszövetből egy réteget lamináltam a szárny felső felületére. Kb 8g gyantát kentem rá. Spóroltam a tömeggel ahogy tudtam. A jobb és bal szárnyfelet is üvegszövettel akarom összeerősíteni.

A törzsben, a szárny kilépő éle feletti érintkező felületre is felkentem egy 80g-os üvegszövet, amire majd a szárny rögzítő csavar anyája lesz ragasztva. Valami műanyag anyát kell találnom hozzá, hogy könnyű legyen.

Jövőhét pénteken szeretném a jobb oldali szárnyat is összeragasztani és laminálni. Hétvégén pedig a szárnyfeleket szeretném összeragasztani és az oldható törzshöz rögzítését megoldani. Ez nagyon nagy előrelépés lenne.
    Utoljára módosítva: PT-19 Cornell_A által : 2016-12-11 23:42
    Wágner Gábor (Kerman)
    Avia-Rent Kft.
    Kaposújlak repülőtér
    nemesikle.hu
    3D yomtatás

Hely
    Bp. XVIII.
    Hozzászólás
    2.002
    Csavart tudsz nyomtatni 3D nyomtatóval

Amúgy nem küldtem át a Spitfire-t? Tervezési ötleteket lehet belőle meríteni, pl. a merevítők zseniálisak.
    Na meg a szeletelő programokhoz vannak beállítások, így hibamentes 1 rétegű héjszerkezetet lehet nyomtatni.
    3D nyomtatott szárny szelvény.jpg

Meg mostanában jöttem rá, hogy a PLA erős, merev anyag, de van a PET-G nevű, az még rugalmas is hozzá, sokkal szívósabb. Mondjuk vékony szerkezetekre jó a PLA, de tömzsibb, masszív tartó alkatrészekre, a PET-G előnyösebb.

Itt lehet kapni jó áron, de vigyázz, mert a "külső raktár" Lengyelországban van, és esetenként ritkán szállítanak.

További sok sikert az építéshez!
    Utoljára módosítva: keril által : 2016-12-12 09:49
    Kéri Laci

Oldal: 1 / 4 1234 UtolsóUtolsó

A téma címkéi:

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve