Oldal: 6 / 11 ElsőElső ... 2345678910 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 51 - 60 (101) összesen

Téma: North American P-51 „Mustang” scale repülőgép modellek.

Senior Member karcsi logója
    Hozzászólás
    2.532

Orrburkolat

A dizájnosabb repülőknél a mindenféle íveket mutató orrburkolat már kellőképpen bonyolult forma, pláne ha még funkcionáló légbeömlő nyílása is van. Szerintem nem érdemes küzdeni azzal, hogy a fából legyen megszobrászkodva, mert nem lesz olyan szép, erős és szkéles sem, mintha epoxi kompozitból készülne. A kész tömegük között nincs számottevő eltérés, sőt!

Ezért a kis Mustángon ez egy műgyanta héjszerkezet lesz, amit 4 db. kis facsavarral lehet a motortartó bordához rögzíteni!

A cél érdekében egy negatív sablont kell készíteni, amit a forma jellege és később a "termék" kiszedése miatt jobb lesz két részre bonthatóan kialakítani.

Első lépés a ősminta létrehozása. Ez egy alaposan megszerkesztett rajz alapján lézervágott 3 mm.-s rétegelt lemezekből épül össze, térközeit Styrofoam-al töltöm ki.

orrburkolat_01.JPG orrburkolat_03.JPG orrburkolat_04.JPG
    ... soha nem lehet elég gyors!

K-Models - AsA Team member - JakO Modell - SG Modellsport - KYP Modelsport

Hozzászólás
    2.532
    A habanyagot hozzácsiszoltam a rétegelt lemez kontúrokhoz.

orrburkolat_05.JPGorrburkolat_07.JPG

Az orrkúp alatti korong síkja a motor jobbra 1,5 fokos elhúzatása szerint szintén 1,5 fokon döntött, hogy a rés párhuzamos maradjon.

orrburkolat_06.JPG

A becsiszolása után a hab kap 1 réteg epoxi gyantát. Megkötése után az érdes felületet óvatosan simábbra csiszoltam, majd másodszor is bekentem műgyantával.

Hozzászólás
    2.532
    A dupla műgyanta réteg már megfelelően lezárja a Styrofoamot, így a kisebb horpadásokra és résekre poliészteres gittel nyugodtan rájavíthattam, az agresszív anyag már támadja meg a habot.

orrburkolat_08.JPG

A gitt megkötése után a felületeket csiszolófával síkba-ívre egyengettem.
    Gitteléssel alakítottam ki a légbeömlő körüli peremeket és ezek átmeneteit az orrburkolatba. Ez többlépcsős mikroszobrászkodást igényelt, mire kezdte elnyerni formáját.

orrburkolat_09.JPG

Manapság kézenfekvő megoldásnak látszik 3D printerrel előállítani egy formát. Ha ehhez az orrbuci légbeömlője körüli finomabb részleteket is könnyű nyomtatáshoz definiálni, akkor a módszer nyerő lehet.

Hozzászólás
    2.532
    A palástfelületeket 3 réteg 100gr/m2 üvegszövet-epoxival borítottam.

orrburkolat_10.JPG

Ennyivel kell a formát felhizlalni, hogy a negatív sablonba az ugyanennyi réteggel készített orrbuci héjszerkezet belső méretével illeszthető legyen a motortartó bordára. Pár helyen még kívánkozott horpadáseltüntető gittelés...

orrburkolat_11.JPG

Az alapozás következik. Ehhez is Nitro szórótapaszt használok. Gyorsan szárad, a fújáskor keletkező rücskök már 1-2 óra elteltével akár szárazon is jól csiszolhatóak. Ami azt illeti alapozhattam volna vastagabban is…

orrburkolat_13.JPG

A homogén felület jól mutatja, hol kell még javító gittelést végezni. Ehhez már az egykomponensű karceltüntető akrylgitt is megfelel.

orrburkolat_14.JPG

Most már teljesen alkalmas vált a felület arra, hogy 2K-s autózománccal megfújjam.

A fehéren a vetett árnyékok jól mutatják, hogy hol van felületi egyenetlenség. Ez lehet egy kis festékmegfolyásból vagy az éles törések mentén a festék felgyülemlésből. A Body 2K akryl 10 óra száradás után (40 fok C hőkamrában) vizesen nagyon jól csiszolható.

Az egyenletesség miatt célszerű az 500 és 800-as vizes smirgliket 10 mm vastag parafából kialakított kis hasábokra ragasztani.

Senior Member Bazsa20 logója
    Hely
    Székesfehérvár
    Telefon
    06 30 2985 215
    Hozzászólás
    646
    Szia Karcsi

Nagyon szép munka.Te aztán nem sajnálodrá az időt. Az ősminta sorozat gyártáshoz készűl? Az orrbucit vákum húzod vagy az is üvegezve lesz?
    Üdvözlettel:Bazsa20

Hozzászólás
    2.532
    Köszönöm Bazsa20!

Igen, az orrbuci sablonja sorozatgyártáshoz készül, a kis Mustang építőkészletének egyik elemeként. Anyaga epoxi-üveg kompozit.
    Vákumhúzott darab is lesz, a pilótakabin!

Hozzászólás
    2.532
    Az autó-akryllal festett felületet 1000-es vizes csiszolással érdemes mindenütt visszamattítani, így jobban megmarad rajta az F5 formaleválasztó. Most nem az a cél, hogy a „termék” csillogó fényes legyen. Ezzel 3x kentem be, a köztes rétegeket 20-30 perc után felpuccolva.

Az orrboci nem túl bonyolult forma, ide 2 részes negatív sablon is elegendő. Osztósíkja a függőleges szimmetriatengelyen lesz, anyaga 3 mm.-s rétegelt lemez. Ekkora méretben ez is elegendő tartást ad. Az osztósíkra az orrbuci oldalnézeti kontúrját lézerrel vágtuk ki.

orrburkolat_15.JPG

Passzernek beépítettem 4 db. Ø11 mm. csapágygolyót, ez adja majd a szerszámfelek mindenkori pontos találkozását.
    Fontos!
    A golyók csak 4,5-5mm.-re álljnak ki a síkból! Így nem lesznek alámetszettek a következő műveletek végén.

A fa felületét mindenek előtt impregnálni kell! Híg nitrólakkal lekenve, száradása után visszacsiszolva eltüntethetőek a fa kiálló rostjai. Ezután már ezt is lehet kezelni formaleválasztóval, az ősmintával megegyező módon.

A csapágygolyókat nehéz pasztával formaleválasztózni, mert visszatörlésnél a fényes felületről azonnal lejön a viaszos anyag. Ezeket egy másik formaleválasztóval, PVA-val (polivinil-alkohol) kezeltem.

Hozzászólás
    2.532
    Az ősminta kontúrja körüli réseket gyurmával lehet feltölteni.

orrburkolat_16.JPG

Ez a kitöltés lehet pár tized milliméterrel mélyebben az osztósíknál. Ami itt mínuszban van, az a kész szerszámfélben majd pluszban jelentkezik, azaz szépen síkba csiszolható.

A negatív sablon készítésének első lépése a szerszámgyanta felvitele a felületekre. Ezek általában sötét színűek, elég sűrű és fajsúlyos anyagok, nehezen ecsetelhető. Én 10% edzőjével bekevert lamináló gyantával teszem folyósabbá. Alaposan össze kell keverni ezeket a komponenseket!

orrburkolat_17.JPG

Lassú ecseteléssel érdemes dolgozni, hogy alatta ne alakulhassanak ki légzárványok illetve buborékok. Ez fokozottan igaz a derékszögű éleknél és sarkoknál.
    Időnként a lecsúszott szerszámgyantát vissza kell ecsettel húzni, hogy egyenletesen terüljön. Vagy ha olyan a forma, lehet másik pozícióba is forgatni.

Amikor az első réteg szerszámgyanta kezd meghúzni, akkor kell a második réteget felvinni. Ez még nedves csatolásnak minősül, megfelelő kötést ad a két réteg között.

Ha már a második réteg szerszámgyanta is kezd megkötni, a mélyebb és a sarkos helyeket sűrítőanyaggal (gyapjúvagdalék+epoxigyanta pépes keveréke) kell kitölteni. Ennek híján ide az üvegszövet nem feküdne be, alatta légtáskák maradnának.

orrburkolat_18.JPG

Hozzászólás
    2.532
    Az üvegszövet rétegeket SP Matrix HV gyantával vittem fel, amihez 32 súlyrész % arányban kell az edzőt keverni. A HV gyanta kaucsuktartalma miatt meglehetősen sűrű, de nagyon erős rétegközi tapadást és ütésállóságot ad. Nem okvetlen követelmény, ez volt itthon…

Létezik egy hígabb változata is, az SP Martix LV, ami a JakO Modellnél beszerezhető.

Folytatva a nedves csatolás elvét további lépésként kisebb-nagyobb 100 gr/m2 üvegszövet darabokkal borítottam az éleket, sarkokat, kiálló (csapágygolyós) részeket, esetleges átfedésekkel és 4-5 rétegben. Egyiket a másik után, több körön keresztül. Ezzel a módszerrel a kiálló részek még lágyabb átmenettel illeszkedtek környezetükbe.

Csak ezután tettem rá az egész sablon lefedő szintén 100 gr/m2 szövetet, 3 rétegben, amit a végén egy 350 gr/m2 körüli szövettel zártam le. Ez utóbbi elég nehezen akart helyén maradni, sprődségének a forma még így is túlságosan tagolt maradt.

orrburkolat_19.JPG

A műgyanta megkötése után (20 óra +40 fokon) lebontottam az alapot és az osztósíkot adó rétegelt lemezeket, majd körbevágtam a sablon széleit.
    Így már sokkal jobban néz ki, mint kócosan.

orrburkolat_20.JPG orrburkolat_21.JPG

Hozzászólás
    2.532
    A szerszámfelek pontos összeillesztését adó csapágygolyók még könnyen kijöttek az elkészült félsablonból, mert 11 mm átmérője kb. csak 4,5 mm mélyen lett besüllyesztve.

A golyóscsapágyak ezután visszakerültek a szerszámban képződött helyükre, de előtte fészküket és a teljes felületet, ahol a fekete szerszámgyanta látszik, formaleválasztóval 3 rétegben lekezeltem.

A golyókat ezúttal nem szabad formaleválasztóval bekenni! Viszont azt a darab plexit 3x is, amit a már kész félsablon talpához csavaroztam. Ezt adja majd a negatív szerszám közös talpsíkját.

orrburkolat_22.JPG

A sablon másik oldalának készítése lépéseiben megegyezik a párjával. Kivéve, hogy az utolsó réteg 350-es szövet helyett ennél 3 db 100 gr/m3-t raktam fel. Ez jóval könnyebben helyén maradt.

orrburkolat_23 .JPG orrburkolat_24.JPG

A műgyanta teljes kötése és a peremek letisztázása után az orrbuci kontúrjához a lehető legközelebb a szerszámfeleket 5 helyen keresztben átfúrtam. Ide kerülnek az M4x30 BKNY csavarok, amivel a későbbiekben szorosan egymáshoz lehet csavarozni a két félrészt. Ennek érdekében az egyik oldalba műgyantával 4 db. M4 vas anyákat is ragasztottam.

A kötés idejére a bennük lévő csavarokat előtte természetesen szintén formaleválasztó pasztával dörzsöltem be, hogy ne ragadjanak a műgyantába.

A csavarok kitekerése után a szerszámból óvatosan el lehet távolítani az ősmintát.

orrburkolat_25.JPG

Ezzel elkészült a kis Mustang orrbucijának negatív sablonja, jöhet az első darab gyártása!

Oldal: 6 / 11 ElsőElső ... 2345678910 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve