Oldal: 3 / 11 ElsőElső 1234567 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 21 - 30 (104) összesen

Téma: North American P-51 „Mustang” scale repülőgép modellek.

Senior Member karcsi logója
    Hozzászólás
    2.700
    A géptörzs felső részének további borítása előtt kell készre kimunkálni a magassági és az oldalkormányt és a működtetéséhez szükséges komponenseket. Ez pedig könnyen csak a még nyitott vázszerkezet esetén valósítható meg.

Ennek sorrendje:

1. Szervók szerelvényezett beépítése.
    2. Vezérsíkok elkészítése, ideiglenes rögzítése a géptörzsön.
    3. Mozgató rudazatok beépítése, kormányfelületek és szervók összekötése.
    4. Távirányítóval való működtetés, próbaüzem.

1. A szervók felőli oldalával nincs sok probléma. Csak a szervókarokra kell felerősíteni a tolórudakat rögzítő elemeket.
    Ide ezt a fajtát használom, mert velük kényelmesen lehet beállítani a tolórudak megfelelő hosszát. Egy ekkora méretű modellhez Ø1,5 mm.-s acél tolórúd elegendő.

http://jakomodell.hu/webaruhaz/autom...rus1-db-detail
    http://www.sgmodell.hu/szervokarok/987-bowdenveg-gyuru-szervokarba-17mm-4db.html

A tolórúd rögzítőket a szervókaron a forgásponttól első megközelítésben 10 mm-re szerelem fel. Ehhez Ø2 fúróval felbővítem az adott gyári lyukat.

tail_servos.JPG

Az átmenő M2 csavaron az anyát alátéten keresztül csak érintőre húzom, hogy szabadon tudjon elforogni. Kicsavarodás ellen az M2 anyát egy pötty festékkel le kell biztosítani!
    ... soha nem lehet elég gyors!

K'Models - AsA Team member - JakO Modell - SG Modellsport - KYP Modelsport

Hozzászólás
    2.700

2. A. Vízszintes és a függőleges vezérsík építése balzából.

horizontal_plan.jpg fin_plan.jpg

A vízszintes és a függőleges vezérsíkok anyaga teljesen balza, az állórészek 6 mm vastag rács konstrukciók, profiljuk szerint szimmetrikusak. 6x6 mm. balza lécekből és néhány lézervágott elemből állnak össze. Ez utóbbiak a Mustangra elég jellemző kialakítások.

horizontal_3.JPG fin_1.JPG

Hagyományos módon építem. A kinyomtatott rajzot egyenes deszkán rögzítem, szélesebb Cellux csíkokkal fedem le, ahol majd a ragasztások lesznek. Míg a faragasztó szárad, építőtűvel biztosítom elmozdulás ellen.

Hozzászólás
    2.700
    mustang_elevator.jpg

Az eredeti P-51 „Mustang” pilótáinak a magassági és oldalkormányon keletkező nagy erőket kiegyenlítő lapok mérsékelték.

horizontal_1.JPG

Ezek a felületek modellnél kissé útban lennének, amikor a kormányfelületek zsanér felőli szögeit szeretnénk a teljes él mentén V-állásra kialakítani. Esetünkben ez 120 fokos szöget jelent, ez biztosítja a kormányfelületek akadálytalan 2x30 fokos maximális kitérését.

horizontal_2.JPG

Ha a teljes hosszon becsiszoltuk a kellő V-állást, a kiegyenlítőket már helyükre lehet ragasztani.

A kormánylapok vastagsága a zsanér felől 6 mm, a kilépő felé ék alakban 1-1,5 mm.-re csökken. Teli balza, de 2 db. 3 mm.-s lapból. Lézervágáshoz a két félrészt tükörbe rajzoltam és egymásba fordítva ragasztottam össze. A fában lévő esetleges feszültségek ezzel kioltják egymást, a felületek később sem csavarodnak el.
    Így egyberagasztva jó masszív lett!

De ebben a megoldásban elsődleges szempontként az vezetett, hogy 5 mm anyagvastagságnál a lézer már láthatóan nem vág teljesen függőlegesen.

Hozzászólás
    2.700
    A vízszintes vezérsík középső részének száliránya kellő előrelátás hiánya miatt párhuzamos lett a hajlítással. Így könnyen hajlott, esetleg el is hasadt volna. Ezt megelőzendő alul-felül 1-1 réteg üvegszövet+epoxit kapott. Beton erős lett!
    A következő gépen a középrészt 90 fokkal elforgatom vágáshoz, a vágási rajzot korrigáltam!

A magassági kormányokat Ø1,5 mm acéllal kötöttem össze, ami egy Ø2,0x0,2 mm acélcsőben tud elforogni. A cső egy kanül vastag tűje, pont passzol ide.
    A zsanéroknak a balzába 1 mm mély besüllyesztések faragtam, hogy ezzel a vízszintes vezérsíkok és a kormánylapok között a lehető legkisebb légrés legyen.

horizontal_5.JPG

Miután minden zsanér feszülés nélkül ült fészkében, az összekötő szintúgy, ezt 5 perces epoxival ragasztottam helyére. A kötés idejére az elemeket sík lapon lesúlyoztam.

horizontal_6.JPG

Hozzászólás
    2.700
    Az elkészült vezérsíkokat 2 réteg vászonfeszítővel kentem be, ahol a fa a leendő bevonó anyaggal érintkezni fog. Az első réteg után a lakk álltál felhúzott fa rostjait 500-as smirglivel visszacsiszoltam.

horizontal_7.JPG

A bevonáshoz egy olyan régi anyagot és klasszikus módszert választottam, amit ma már talán senki sem használ. Ez a pehely-nylon vagy műszaki selyem, ami a fa vezérsíkokon nitro vászonfeszítő lakkal rögzítek, feszítek.

A vezérsíkok bevonásához természetesen a mai felvasalható műanyag fóliák is nagyon jók, ezekkel a művelet gyorsabban is elvégezhető.

A függőleges vezérsíkon egy sávot alul 9 mm magasságban szabadon kell hagyni (műanyag fólia esetén), ez lesz a ragasztási felület a vízszintes és a törzshöz való rögzítéséhez.

tail_2.jpg

A bevonó anyagokat annyival kell nagyobbra szabni, hogy túlhajlítva az éleken pár milliméter mélységben adott felület másik oldalára is átkerüljön.

horizontal_8 .JPG horizontal_9.JPG

Hozzászólás
    2.700
    A körülbelüli 8x lakkozás elég hosszadalmas procedúra, és a köztes száradások után a felületekből még kiálló egyenetlenségeket, porszem rögöket 800-as smirglivel minden alkalommal le kell simítani. De az eredmény nem rossz, és ez a „vásznazás” aztán repüzemben elég sokat kibír.

horizontal_10.JPG

A függőleges vezérsík a vízszintesbe vágott nyílásba illeszthető. Csak ragasztani kell, a pozicionálást a lézeres vágás pontossága garantálja.

horizontal_11.JPG

A vízszintes másik oldalán 3 mm.-t túllóg, ami a felső törzskontúrba lesz illeszthető. A felfekvés síkja és a gép hossztengelyével való párhuzamosság szintén garantált, gyors összeszerelést tesz lehetővé

horizontal_13.JPG

Senior Member embertars logója
    Hely
    Budapest, Mátyásföld
    Telefon
    7o/36o7334
    Hozzászólás
    923
    Szia Karcsi!
    Ugyan kevesen szólunk hozzá a munkádhoz, de szerintem rengetegen kísérjük figyelemmel! Nekem nagyon tetszik amit látok.
    Üdv: Z.
    szómát mindenkinek!

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.170
    Ez így van!

Senior Member
    Hozzászólás
    4.483
    De így àm.
    06704256904

Senior Member Color man logója
    Hely
    Soltvadkert
    Telefon
    06206172140
    Hozzászólás
    202
    Szia Karcsi!

Kiváncsian várjuk hogy milyen lessz a végén
    Megkérdezhetem hogy mi ez az anyag amivel bevonod ?
    Olyasminek tűnik igy szemre mint a Vlis .
    Utoljára módosítva: Color man által : 2017-02-07 06:54

Oldal: 3 / 11 ElsőElső 1234567 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve