Eredmény: 1 - 8 (8) összesen

Téma: 3 fázisú motor: oda-vissza forgatás

Member
    Hozzászólás
    65

3 fázisú motor: oda-vissza forgatás

Üdv!

Lehet, hogy nagyon laikus kérdést teszek most fel, de egy jó hosszú idő modellezés kihagyás után nekiáltam valamit építeni és belefutottam egy kérdésbe. A cél az lenne, hogy egy 3 fázisú motort oda-vissza lehessen forgatni. Pl ha az irányítón középállásban áll a "pöcök" akkor ne forogjon, ha az egyik irányba térítem ki, akkor x, ha a másik irányba akkor y irányba forogjon. Ezt meg lehet valósítani? A szabályzón múlik valami vagy csak az annak küldött jelen?

Arra gondoltam, hogy mivel valószínűleg valamilyen mikro számítógép vezérelt alkotás lesz, hogy egyszerűen beiktatok egy kapcsolót, ami a szabályzóból kijövő 3 drót közül 2 vezetéket keresztbe képes kapcsolni és ezzel el tudom érni, hogy ugyan arra a jelre ellentétes irányba forogjon. Csak van-e olyan megoldás, amivel egy sima távirányító segítségével meg lehetne csinálni?

Bocsi, ha volt már ilyen téma, akkor törlöm.

Üdv:

Gergő

Senior Member csabatex logója
    Hely
    Jászberény
    Hozzászólás
    1.313
    Azt nem tudom van e olyan szabályzó ami ezt tudja, de én is a kapcsolós megoldást használnám.

Member
    Hozzászólás
    65
    Köszi szépen! Amúgy szerintem biztos van, logikus lenne. Pl autók terén nem vagyok otthon, de azok hogy mennek rükvercbe? Vagy átkapcsolnak valamit?

Senior Member
    Hely
    Székesfehérvár
    Telefon
    voda/505hét1harminchárom
    Hozzászólás
    2.554
    Az autókban is két irányú szabi van, multikopterekhez is lehet két irányú szabit kapni, a kapcsolóval fordítás meg csak mix kérdése.
    11. éve kezdő modellező

Senior Member ORCA17 logója
    Hely
    Berettyóújfalu 06/54 401823
    Hozzászólás
    133
    Idézet v_zoli eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Az autókban is két irányú szabi van, multikopterekhez is lehet két irányú szabit kapni, a kapcsolóval fordítás meg csak mix kérdése.
    Szerusz Gergő!

Itt van egy szabályzó 3 fázisra - brushless motorhoz

dtxc3122-esc.jpg

és a magyarázat hozzá a honlapról: http://www.duratrax.com/motors/dtxc3122.html

Ez csak egy példa, mert mindig az adott motor teljesítményfelvételéhez kell igazítani a szabályzót.
    Tehát azt kell tudnod hány volt/amperes a motor.
    Ez a példabeli szabi programozható - előre és hátra üzemmód fékkel, fék nélkül stb.

Itt a "pecek" - nevezzük inkább botkormánynak - a rugónélküli oldalról - (európai szabvány szerint a táv jobboldalán)
    szabályozható a kívánt irány/sebesség.
    Praktikusan, fölfelé tolva előre menet, közép helyzet állj, lefelé húzva hátramenet.

Remélem tudtunk segíteni

Üdv
    Csaba
    Ja és még egy egy dolog: a kapcsolót én nem javasolnám ebben a felállásban megoldásként!
    Gondolj bele: teljes sebességnél egy kapcsolós irányváltás...nem hinném, hogy a szerkezet bármely elem "díjazná". Bár mi is az általad működtetni kívánt szerkezet, a dinamikus igénybevétel miatt törés lenne a vége.
    Utoljára módosítva: ORCA17 által : 2017-02-21 17:25
    Azért mert Te még nem láttad, nem jelenti azt, hogy nem is létezik

Senior Member
    Hely
    Und
    Telefon
    06305811149
    Hozzászólás
    1.266
    Ezek a szabályzók már nagyon okosak. Mindent tudnak, csak nem olyan életszerűek. Az unokám játék autójához hasonlít. Tudom hogy ezekbe már védelmek vannak, de hogy nézne ki ha megyek az autómmal 80-al azután átrántanám rükvercbe. Leveszem a gázt, megállok, rükverc és újra gáz. Olyan idétlen dolognak tartom hogy ha visszahúzom félgáz alá, akkor hátrafelé megy. Bár én leginkább repülőzök, de hajóba is inkább kapcsolót tennék. Autóban még látom is mikor áll meg de hajónál még azt sem. De ez csak az én véleményem. Irányt váltani meg igen egyszerű, lehet egy relé, egy szervó,stb. Üdv ksanyi.

Senior Member ORCA17 logója
    Hely
    Berettyóújfalu 06/54 401823
    Hozzászólás
    133
    Idézet ksanyi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Ezek a szabályzók már nagyon okosak. Mindent tudnak, csak nem olyan életszerűek. Az unokám játék autójához hasonlít. Tudom hogy ezekbe már védelmek vannak, de hogy nézne ki ha megyek az autómmal 80-al azután átrántanám rükvercbe. Leveszem a gázt, megállok, rükverc és újra gáz. Olyan idétlen dolognak tartom hogy ha visszahúzom félgáz alá, akkor hátrafelé megy. Bár én leginkább repülőzök, de hajóba is inkább kapcsolót tennék. Autóban még látom is mikor áll meg de hajónál még azt sem. De ez csak az én véleményem. Irányt váltani meg igen egyszerű, lehet egy relé, egy szervó,stb. Üdv ksanyi.
    Egy kis pontosítás: a távon a jobboldali bot autós/hajós szabályzókhoz használatos.
    Közép állásban nincs jel, pontosabban neutrális. Attól (a középállástól) felfelé a teljes gázgörbe tartomány van egy irányban
    és attól lefelé a teljes gázgörbe van ellenkező fázissal. Tehát semmi esetre nem "idétlen" mert ez a normál működése.
    Természetesen ehhez autós/hajós szabályzó szükséges.

csovek_vegleg.JPG ez egy 140 cm hosszú, közel 10 kg-os hajó "erőműve". 30 km végsebesség. 160 amperes szabik.
    Gondold csak el, ha egyszerűen egy kapcsolóval váltanád a motor forgásirányát tök gáznál.

De ha kollega leírná mit is szeretne alkotni, talán könnyebb lenne dűlőre jutni és nem szurkálnánk itt a ködöt
    Azért mert Te még nem láttad, nem jelenti azt, hogy nem is létezik

Senior Member
    Hely
    Und
    Telefon
    06305811149
    Hozzászólás
    1.266
    Teljesen egyetértek veled,(nekem is van néhány) azért is írtam hogy gáz le azután irányváltás, azután újra gáz. Ezeket a FET-eket hídba kötve, sokkal jobban terheljük mint simán. Ezért is jóval drágábbak és könnyebben hibásodnak az ilyen szabályzók. Könnyen összenyitnak és akkor vége a világnak, füst, láng. Tudom a kapcsolók és relék is beégnek. És hát igen haladni kell a korral. Nagyon jónak tartom kis daruk, markolók vezérléséhez. Kis apróbb motorokhoz viszonylag olcsón lehet kapni, bár azok inkább szénkefés motorok. Egy kis kitérő után térjünk vissza kolléga kérdéseire! Igen meglehet valósítani, és igen a szabályzón múlik. Üdv ksanyi.

A téma címkéi:

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva