Oldal: 2 / 4 ElsőElső 1234 UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (37) összesen

Téma: Manó mini siklómodell

Moderátor
    Hozzászólás
    5.393

Re:Manó mini siklómodell

Örülök ha jól szórakoztatok! Én is előveszem időnként ezt a modellt, mert általános iskolai szakkör vagyunk és amikor kikopik egy generáció akkor az újaknak ez egy ismeretlen modell :-) Nekünk a következő foglalkozáson lesz a "háziverseny" :-)

Közben elkészült a "Motor MANÓ" teljes dokumentációja. Átszámoltam kicsit és, hogy ne kelljen túl nagy motorlehúzatás egy kicsit hoszabb lett az orra. Összesen 18 db. alkatrészből áll a gép, pedig teljes értékű gumimotoros modell :-) Mihamarabb meg is építem a mintapéldányt, aztán kiderül mit tud. A berepülések tapasztalatai alapján módosítom ha kell, átviszem a javításokat a rajzkészletre és akkor az is elérhető lesz mindenkinek.

Egyébként a szárny és a vízszintes vezérsík azonos a "MANÓ"-éval. A tözs és a törzs-oldalpanelek a megnövelt hossz miatt változtak. A gumimotor és szerelvényei analógak a "RecyCopter" megfelelő alkatrészeivel, sőt több darab teljesen azonos is vele, így célszerű a gyerekekkel egy "RecyCopter"-t építeni, ezen megtanulják a szükséges technológiákat (drótmunkák, forrasztás, légcsavar készítés) majd jöhet a "Motor MANÓ" mint a már megismert két modell "egyvelege".

Üdv.: SRY

Moderátor
    Hozzászólás
    5.393

Ime a "motor MANÓ" háromnézetije:

http://kobold.surmanzs.fotoalbum.hu/...ureid/19943486

Összehasonlításképpen a "Motor MANÓ" (legalul) két régebbi társával a "KOBOLD"-al (legfelül) és a "MANÓ"-val (középen)

http://kobold.surmanzs.fotoalbum.hu/...ureid/19943487

Mint látható a "KOBOLD"-nál sokkal kisebb, de azért az eredeti "MANÓ"-nál hosszabb a géptörzs. A légcsavar átmérője függ a motorgumi minőségétől és mennyiségétől. A repülési karakterisztikát inkább "fűnyírósra" terveztem. Lassú fordulatú, nagy átmérőjű (mármint a gép méreteihez képest nagy) légcsavarral. Így a vékony gumira igen sok fordulat tekerhető fel, ami zárttéris jellegű reptetéseket (vagy szabadban szélcsendben) tesz lehetővé.

Moderátor
    Hozzászólás
    5.393

A mű elkészült!

Repült is vagy 25-30-at és át is kellett szabni több helyen. Változtatni kellett az állásszögön, mert az eredeti 2°-al semmiképpen nem akart emelkedni. Ez jó volt a fellövős, lesiklós üzemmódhoz, de a gumishoz nem. Az eredeti "MANÓ" szárnnyal is repült, de aztán kreáltam hozzá egy nagyobb szárnyat amivel igen szép emelkedő, nagy íven kőröző repüléseket mutatott be a gép. A légcsavar megfelelő, és 4 szál 1 mm-es modellező gumival 180-190 fordulatot lehet feltekerni a gumimotorra, előfeszítés nélkül, ez előfeszítéssel lesz vagy 200-230, szóval a kis mérethez képest szép repidők adódnak. A légcsavar jól teljesít, annak ellenére, hogy üdítős flakonból és gémkapcsokból készült ;D ;D ;D viszont az látszik, hogy a gép nagyon könnyű és nincs lendülete, mert ahogy megáll a légcsavar meg is fékezi a gépet. Na de ez egy egyszerű kis gumis modell csodákat ne várjunk.

Még átviszem a rajzokra a módosításokat és ezzel el is készült a "Motor MANÓ"

Moderátor
    Hozzászólás
    5.393

Itt a módosított 3-nézeti:

http://kobold.surmanzs.fotoalbum.hu/...ureid/19966438

Hirtelen ránézésre nem is látszik különösebben nagy változás. Pedig van bőséggel. Ezért kell minden modellt megépíteni, alaposan elemezni és javítani a hibáit. Minden modellnek vannak hibái, még a leg gondosabban megtervezettnek is. Ezek pedig csak a repülések során derülnek ki. De ez a "nagy" repülésben sincs másként.

Részletrajzok hamarosan.

Junior Member
    Hozzászólás
    2

Akár ez is repülhet
    Fenyőfa csomagoló:
    Magyarországon gyártott 100% PES vízlepergető anyagból.
    Méretek: 130x130 cm-es négyzetes alap
    4 db 175-180 cm magas cipzározható oldalrésszel.

Az anyag tulajdonsága miatt éveken keresztül helyettesíti
    a karácsonyfa leveleinek takarítását.
    www.fa-levele.info

Moderátor
    Hozzászólás
    5.393

Üdv. Mindenkinek!

Az interneten vattam fillérekért Silverlit X-twin repülőmodelleket. ezek az összeszerelős fajták, nem a készre építettek. Pont ezért jók, mert a vevő, akku és a motorok külön vannak a dobozban. Szóval úgy néz ki a végén még lesz R/C "MANÓ" is. Az R/C elemek plusz tömege miatt valószínűleg a "Motor MANÓ" lesz távirányítottra átalakítva, mert annak nagyobb a szárnyfelülete.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Senior Member
    Hozzászólás
    1.268

Bocsánat, nem teljesen ide vág, de gondolt már valaki olyan modellre, ami gumimotorral felmegy és aztán ott rc-vel lehet termikelni... Tehát egy modell, amit rendesen irányítok, de gumimotorral viszek fel.
    Hogy gyakorlati haszna van-e a dolognak azt nem tudom, csak szerintem érdekes lenne.
    Üdv

Moderátor
    Hozzászólás
    5.393

Idézet derminer eredeti hozzászólása
    Bocsánat, nem teljesen ide vág, de gondolt már valaki olyan modellre, ami gumimotorral felmegy és aztán ott rc-vel lehet termikelni... Tehát egy modell, amit rendesen irányítok, de gumimotorral viszek fel.
    Hogy gyakorlati haszna van-e a dolognak azt nem tudom, csak szerintem érdekes lenne.
    Üdv
    Az ötleted teljesen kézenfekvő , és ugyanígy lehetne R/C-sített CO2 motoros modell, vagy rakétahajtású is. Jópár éve belevágtam egy ilyenbe, de a gumimotorost már a legelején elvetettem, mert a gimumotor és az R/C elemek együtt túl nehezek. A Gumis légcsavarok nagyon nagyok és óriási a légellenállásuk, persze vannak visszahajló légcsavarok is és azokkal már nincs ez a gond.

Nagy gumisoknál talán még működhetne a dolog, csak az a gond, hogy a gumimotoros modellben pont a gumimotor a kihívás. Olyan gépet építeni ami képes jól repülni a gumimotor drasztikusan változó nyomatéki és vonóerőviszonyai mellett nagyon nehéz. A gumimotor a leforgás első fázisában annyira erős, hogy "meglógatja" a gépet. Ennek megfelelő a precessziós nyomatéka is, aztán gyorsan zuhan a teljesítmény, míg a végén már inkább fékezi mint gyorsítja a repülőgépet. Amelyik modellt erre a folyamatosan , és szélsőségesen változó propulzióra optimalizálnak, az nem igazán jó siklómodell, és R/C-ben sem teljesít jól.

A CO2 motorosakkal ugyan ez a halyzet, de ott még az össztömeg is gátolja az ilyen elképzeléseket, mert jó lenne 100 gramm alatt maradni, de inkább 80 gramm, és ebből 32+3 gramm a CO2 motor! Szóval a gép 45...65 grammos lehet! R/C-
    ben ebbe bele kell férnie az r/C elemeknek is.

Egy helyen viszont jól múködik a dolog, ez pedig a nagy rakétahajtású modellek világa. ez nálunk ismeretlen, de pl. a Lengyeleknél nagy kultusza van. A modelleket függőlegesen lövik fel, igen nagy magasságokba, ott pedig átvált vitorlázó repülésbe. Ha az R/C elemek (különösen a szervok) kibírják a fellővéskori gyorsulást, akkor jókat lehet repülni ezekkel.

ezek így néznek ki:

Nagyon szép vonalú repülőmodellek, a kezdeti nagy gyorsulás miatt elég erős szerkezetűek (szinte mind diagonál szárnybordás), ezért picit nehezebbek mint egy azonos méretű tisztán vitorlázó modell. Sajnos kishazánkban a rakétamodellezés, mint olyan nem létezik, így ennek a színvonalasabb verziója a raketoplán-modellezés sem.

Senior Member
    Hozzászólás
    1.268

Köszönöm a kimerítő választ!

És Te végülis mire jutottál ezzel a dologgal?

Senior Member Flyka737 logója
    Hely
    Pomáz
    Telefon
    +36/20/428/3261
    Hozzászólás
    798

Bocsi az offért, de itt lehet kapni rakétát
    http://www.ebay.com/itm/One-3-pack-o...item2325920b0e
    "-You call throwing dynamite around a martial art?"
    "-Hey, as long as it works."