Szavazás eredménye: A PEGAZUS alkalmas a feladatára

Szavazók
21. Ezen a szavazáson nem szavazhatsz
  • igen

15 71,43%
  • Nem

6 28,57%
Oldal: 1 / 9 12345 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (86) összesen

Téma: PEGAZUS kezdő vitorlázó

Junior Member
    Hozzászólás
    28

PEGAZUS kezdő vitorlázó

Tiszteletem Mindenkinek!

Olyan szerencsésnek mondhatom magam, hogy "A Hársfalviakat" mentoraim között tarthatom számon, különösen Hársfalvi Istvánt,kezdő koromtól fogva (1961). Amikor a könyvük újbóli kiadására készítették elő az anyagot, az a megtiszteltetés ért, hogy felkértek arra, alkossak a kezdők számára a könyv tudásanyagának birtokában megépíthető egyszerű szerkezetű RC vitorlázó modellt. Ez lett a könyv rajz melléklete a PEGAZUS. Közben elég hosszú időre távolabbra kerültem a modellezéstől, és így szem elől tévesztettem a madár sorsát. Mostanság megtaláltak a környezetemben élő fiatalok, hogy segítenék-e elkezdeni a modellezést. Hozták a könyvet, rajzot és mindent tudni akartak. Időm már keletkezett, kedvem is volt, így aztán elindult a PEGAZUS project és tavaszra megépült három modell. Azóta sikerült az uraknak megtanítani a madár biztonságos vezetését is. A lelkesedésük odáig fokozódott, hogy közösen újra megalakítottuk a nagykanizsai modellező klubot CANISSA Modellező Egyesület néven. Azóta azt kellett tapsztalnom, hogy egyre többen szeretnének (ilyen-olyan motívációkkal) belevágni a modellezésbe.
    A fórumokat olvasgatva rengeteg olyan témával találkozom, amire a válaszok ott rejlenek a Repülőmodellezés című könyvben. A fórumlakóktól tudom, hogy a könyvet szinte bibliaként forgatják egyesek. A rengeteg tájékozatlan kérdésből -lehet, hogy hibás következtetésként- nekem az jön le, hogy sokan mások viszont meglehetősen szerény sikerrel jutnak a kellő tudás birtokába. Ilyenkor néha azt érzem, hiábavalóan létezik a könyv. Ennek okán felmerült bennem az a kérdés, hogy a könyvvel együtt a PEGAZUS is csak átsuhant -nyomot sem hagyva- a modellező életen és a fejeken. Erre keresem a választ, ezért vetettem fel ezt a témát. Kérem jelezzetek, tegyetek megjegyzéseket, szóljatok hozzá.
    A helyileg indított projectből tudom, hogy közel sem mondható teljesnek a modell rajza és az építési leírása. Hajlamos vagyok arra, hogy a modellezés ügye érdekében itt a fórumon pótoljam ezeket a sajnálatosan zavaró hiányosságokat, ha van rá érdeklődés.
    Az isten szerelmére félre ne értsen senki. Nem akarok az észosztók táborába befurakodni. Csak csupán szerény eszközeimmel segíteni szeretnék konkrét kérdésekben. Ugyanis nagyon régóta azt vallom, hogy ...az ötletek halála a lehetőségek hiánya...
    Elnézést a hosszú locsogásért, de nem vagyok a prezentációs nemzedék tagja, akik tőmondatokkal is képesek elintézni a világ teremtését és problémáit is. Nem vagyok semminek felkent "guru"-ja, csak egyszerű szellemi segédmunkás.
    Szavazatokkal minősíteni is lehet a holmit, reményeim szerint megelőzendő a konkrét kérdéseket rendszerint elnyomó hitvitákat.

Üdv: Laciba'
    Soha nem a varázspálca a hülye!

Senior Member
    Hely
    zala
    Telefon
    702417572
    Hozzászólás
    1.260

PEGAZUS kezdő vitorlázó

Kedves mindenki!

Kezdem én, Canissa tag lévén: nálunk 3 ember építette meg a Pegasust. Ez a repülő alkalmas volt arra, hogy mind a hárman, bármiféle előképzettség nélkül eljussanak arra a szintre, hogy fent maradt a dolog. Mindezt kb 20-25 perc után.

Jómagam a projekt elején kissé szkeptikus voltam, mert úgy gondoltam, hogy egy olcsó habgép, a maga alacsony kockázati tényezőjével (főleg pénztárcára, és javításra nézve) alkalmasabb lehet a tanulógép szerepére, mint egy több havi munkával épített, szeretett, féltenivaló dolog. Én így kezdtem, jónéhány buktatón át eljutottam oda ahol most tartok.
    Aztán, utánnam a vízözön, egyre többen érdeklődtek a repülés után, és szóba jött a Pegasus. Először bátyám kezdte el építeni, aztán a másik két kolléga. Aztán eljött a bereptetés viharos napja.Szélzsák egyenes, kb3 fok. siklatás, gumisstart. És láss csodát a szerkezet repül. Aztán csendes időben amikor nyugodt körülmények közt vezethettem a gépet, majdnem elkezdtem a reptér nem létező betonjába verni a fejem. A repülő nem ment, nem haladt, az a habgépekhez képest valami más volt. REPÜLT.
    Valószínüleg igaz ez más fa építésű vitorlázóra is, én is repültem nagyon jól repülő arf géppel is.

Ennek ellenére megértem azt is, aki hozzám hasonlóan habgépekkel kezd, de higgyétek el a repülési kép és a vezetés részletei teljesen mások.

Tényleg épített valaki a könyv alapján Pegasust?
    Navigare necesse est<br />Oimi SZellő :-)

Senior Member sanyi1959 logója
    Hely
    Budapest, VII.ker
    Hozzászólás
    2.091

PEGAZUS kezdő vitorlázó

Laciba' megoldható, hogy tégy fel néhány képet a Pegazusról? Igaz nem mai mai keltezésű vagyok de sajna én még nem emlékszem, hogy láttam volna ezt a gépet. ops:
    DLG= ez az a kategória, ahol minden gramm számít, és mindennek qrva kevés hely van.

Senior Member
    Hozzászólás
    1.380

Re: PEGAZUS kezdő vitorlázó

Ami engem illet, én előbb kezdtem el modellezni egy szintén kezdő barátom segítségével és csak utána találkoztam a Hársfalvi könyvvel - sajnos. Jóval nagyobb határozottsággal és tisztánlátással vághattam volna bele első gépembe, ha olvasással kezdek. A Pegazussal nagyon sokat szemeztem, nagyon tetszett. Teljesen megbíztam a szerzőkben, úgy gondoltam, biztosan jó kezdő gép lehet, ha egyszer ezt ajánlják. De nem mertem belevágni, pontosan emiatt:
    Idézet laciba' eredeti hozzászólása
    ... A helyileg indított projectből tudom, hogy közel sem mondható teljesnek a modell rajza és az építési leírása. Hajlamos vagyok arra, hogy a modellezés ügye érdekében itt a fórumon pótoljam ezeket a sajnálatosan zavaró hiányosságokat, ha van rá érdeklődés. ...
    Különösen az építhető törzs részletes rajzai hiányoztak. Úgy tekintettem rá, mint valami "vizsga darabra", aminek nincs konkrét építési leírása, hanem a könyv figyelmes tanulmányozásával kell a megoldást összeszedni. Ma már nem okozna gondot, de akkor...!

Szóval a magam részéről remek ötletnek tartanám, ha Laci bácsi elkészítene egy részletes építési leírást + rajzot. Biztosan megépíteném, pusztán kíváncsiságból is.

Junior Member
    Hozzászólás
    28

PEGAZUS kezdő vitorlázó

Idézet sanyi1959 eredeti hozzászólása
    Laciba' megoldható, hogy tégy fel néhány képet a Pegazusról? Igaz nem mai mai keltezésű vagyok de sajna én még nem emlékszem, hogy láttam volna ezt a gépet. ops:
    Igen megoldható. Mivel nem én fotózgatok, ezért begyűjtök pár fotót a tulajoktól és megtalálom a módját a felrakásnak.

Junior Member
    Hozzászólás
    28

PEGAZUS kezdő vitorlázó

Yeti!

Teljesen igazad van abban, hogy a modell építése a könyv tudásanyagára épül. Akkoriban úgy nézett ki, hogy a könyvnek lesz folytatása ami az RC modelekkel fog foglalkozni, de mint tudjuk ez valamiért elmaradt. A PEGAZUS a szerzők szándéka szerint (Hársfalviak) a folytatás irányába mutató elemként került a kiadott könyvbe.
    Amikor felmerült bennem a téma megpendítése -ha őszinte akarok lenni- még ekkora érdeklődésre sem számítottam, hiszen az egész dolog elég régen volt. De a kiváncsiság!
    Mivel nekem is csak egy sokszorosan "scannelt" eredetileg is csak A4-es rajzom van ezért elhatároztam, hogy újra rajzolom a madarat, emberi fogyasztásra alkalmas formában. Az építési leírást is elkészítem egy kicsit részletesebben.
    Az sincs kizárva, hogy újra építem a modellt itt a fórumlakók szeme láttára. Ekkor igyekszem majd az általam ismert fogásokat is bemutatni. Felmerült bennem, hogy az alternatív építési módokból és anyagokból is bemutatok néhányat az általam ismertek kőzül, ahogyan én alkalmazom. . Mintegy szakkörszerűséget. Mindezt elfogadható határidőn belül szeretném megtenni.
    Üdvözlettel: Laciba'

Ui: Ezt kérem, hogy azok is fogadják el válaszként, akik PÜ-ben megtiszteltek

Senior Member sanyi1959 logója
    Hely
    Budapest, VII.ker
    Hozzászólás
    2.091

PEGAZUS kezdő vitorlázó

Idézet laciba' eredeti hozzászólása
    Yeti!

Az sincs kizárva, hogy újra építem a modellt itt a fórumlakók szeme láttára.

Ekkor igyekszem majd az általam ismert fogásokat is bemutatni. Felmerült bennem, hogy az alternatív építési módokból és anyagokból is bemutatok néhányat az általam ismertek kőzül,
    Nagyon várom Lacibá' az írásod! :shock: Szeretem az ilyet. :lol: Jó ötlet és remélem nem terhelünk meg vele! :wink:
    DLG= ez az a kategória, ahol minden gramm számít, és mindennek qrva kevés hely van.

Junior Member
    Hozzászólás
    28

PEGAZUS kezdő vitorlázó

Tiszteletem Mindenkinek!

Úgy néz ki, hogy sikerült az első modellről az első képeket, sokadikra feltennem ide, ami az én bénaságomat jelenti. Kb ilyen a többi is, amint megkapom a fotókat máris rakom fel. A kabint nem készítettük átlátszóra mert az meghaladta a technikai lehetőségeket. Az első modell fotóin a fényviszonyok a valódi helyzetet mutatják, mert a berepítéskor kezdett ránksötétedni ennek ellenére megdobtuk a madarat gumikötéllel. Kitűnően működött!
    Megvan a második modell fotója is, hozzátettem az elsőkhöz

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Dolgozom a részletes rajzon és az építési leíráson is.

Üdv Laciba'

Senior Member
    Hely
    zala
    Telefon
    702417572
    Hozzászólás
    1.260

PEGAZUS kezdő vitorlázó

szerintem gép még nem volt akkora szélben berepülve mint az első...kb orkán volt :twisted:
    Navigare necesse est<br />Oimi SZellő :-)

Senior Member
    Hozzászólás
    1.380

PEGAZUS kezdő vitorlázó

A narancssárga kivitel nagyon tetszik!
    Laci bácsinak sok sikert kívánok a nagy munkához!

Oldal: 1 / 9 12345 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva