Oldal: 2 / 6 ElsőElső 123456 UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (59) összesen

Téma: Clouds Fly HD FPV repülőgép építési leírás

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    Az első, autopilóta nélküli berepülésnél a cél a gép mechanikus trimmelése. A súlypont a szárny főtartó vonalában jó. A rádióval történő trimmelésnek nincs értelme, mivel erről az autopilóta nem fog tudni. A szervók tolórúdjainak beállításával úgy kell trimmelni a gépet, hogy közepes gázon, a botok középállásában (1500us csatornák) egyenesen, szintben repüljön. Jóindulatú, könnyen vezethető gép.

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    Az autopilóta firmware frissítése és alapvető beállításai.
    Az alapvető beállításokat célszerű a beépítés előtt elvégezni, mivel az usb kábelt a beépítés után már csak a szerelőlap kiszerelésével lehet csatlakoztatni. A beállítás során forgatni kell az autopilótát, ami sokkal egyszerűbb magában, mint géppel együtt.

A Radiolink Mini Pix olcsó, kicsi és jól működik, de van egy hátránya is. Nem a standard Arduplane firmware-t futtatja, hanem egy a Radiolink által módosított változatot. Az eredeti nem működik vele. Nem kell ettől különösebben tartani, a módosítás minimális, a HAL réteget érinti csak, vagyis a hardver kisebb eltérésének megfelelő módosítást végeztek, a repülési jellemzőkbe nem szól bele.
    Emiatt a firmware frissítést a Radiolink-től letöltött, általuk módosított Mission Planner programmal kell elvégezni. Ennek az az értelme, hogy ez a módosított firmware-t tölti fel az autopilótára, nem az eredetit. Ha a firmware frissítés kész, nyugodtan át lehet térni az eredeti, hivatalos Mission Plannerre, minden működni fog.
    Mivel a Mini Pix-en gyárilag Arducopter program van, a merev szárnyú géphez pedig Arduplane kell, a frissítésre mindenképpen szükség van.
    Link a letöltéshez: http://www.radiolink.com.cn/doce/kejizonglan.html
    A program telepítését, használatát nem írom le, túl hosszú lenne, itt le van írva:
    http://ardupilot.org/plane/docs/arduplane-setup.html
    A beállításokat viszont részletezni fogom.
    A firmware frissítéshez csak az usb kábelt kell bedugni, külön tápra nincs szükség. Ugyanez a helyzet az alapvető beállítások esetében is.

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    A firmware frissítés után a program indít egy wizardot, ami végigmenne az összes beállításon. Lehet ezt is követni, én nem ezzel állítottam be. Kiválasztottam a megfelelő modellt (csűrő, magassági, oldalkormány) majd kiléptem a Wizardból.

A beállításokhoz indítani kell a Mission Planner programot (mindegy melyiket, ez már lehet az eredeti is), és bedugni a mikro usb csatlakozós kábelt. A kábel bedugását követően legalább 15 másodpercig nyugalomban kell tartani az autopilótát, ez alatt az idő alatt inicializálja a gyróit.
    Ha az usb kábel be van dugva, a MP programot csatlakoztatni lehet a jobb felső sarokban levő Connect gombbal. A program Mavlink üzenetekkel kapcsolatba lép az autopilótával, egy darabig eltart amíg kiolvassa a különféle paramétereket, ezután minden működik.

Elsőnek érdemes megnézni, rendesen működik-e a műhorizont. A HUD-ot a bal felső sarokban levő Flight Data ikonnal lehet előhívni. Ha a GPS is be van dugva az autopilótába (természetesen előbb a GPS, csak utána az usb ami a tápot is adja), akkor a térkép is beáll idővel a megfelelő helyre, kivéve ha túlságosan árnyékol az épület. Nagyon jó GPS-t adnak hozzá, ablak közelében épületen belül is működhet. Ha minden megy, a következő beállítást a GPS nélkül érdemes elvégezni. A GPS-ben mágneses érzékelő is van, erről később.

A gyorsulás érzékelő beállítása.
    Az autopilóta usb-vel csatlakoztatva, GPS nincs, program csatlakozott.
    Initial setup (fogaskerék ikon fenn). Mandatory hardware. Accel Calibration menü.
    A "calibrate accel" gombot megnyomva utasít minket, hogy
    - tegyük talpára az autopilótát majd nyomjunk egy gombot a billentyűzeten
    - bal oldalára, gombnyomás
    - jobb oldalára, gomb
    - orrára, gomb
    - farkára, gomb
    - hanyatt, gomb
    "calibration succesful", siker kész.
    Megjegyzem, az autopilótán van egy nyíl, arra van az előre, és ennek megfelelően kell érteni az irányokat.

Ha mindent jó csináltunk, a HUD-on a lapjával fekvő autopilóta esetén a műhorizont pont semleges kell legyen.
    Egyfolytában csacsog angolul, hol azt mondja ami a kalibráláshoz kell, hol értelmetlen repülési adatokat - tekintve hogy egy asztalon ül - máskor meg a terrain adatokra panaszkodik. Ezek felszín magassági adatok lennének, amiket az általa használt Google térkép nem hajlandó szolgáltatni, így aztán örök bánata.

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    Jöhet a mágneses érzékelők (compass) beállítása.
    Ehhez nem árt némi előzetes ismeret. Először is, merev szárnyú repülőgép esetén az autopilóta a GPS irányt használja. Állni, lebegni nem tud, így logikus. Viszont mégis foglalkozni kell a kalibrálásával, mert a szoftverben nem oldották meg rendesen, mi legyen ha le van tiltva, és ez hülye hibajelzéseket válthat ki.

(Az történik, hogy indulás előtt, egy helyben állva, a gps kis pontatlanságai miatt az autopilóta azt kapja, hogy ide-oda mocorog, pedig a valóságban ül a fenekén. Na most, ez neki azt jelenti a GPS alapján, hogy állandóan változik a menetirány. A gyro ezt az irányváltozást nem érzi, az autopilóta- ha egyáltalán nincs compass - azt hiszi valami nincs rendben, és "bad ahrs" hibajelzést ad, és letiltja az indítást. Ez a hiba persze elmúlna, ha már repül a gép, de nem repül mert nem enged indítani. Az indítási ellenórzést ki lehet ugyan venni, de ez csökkentené a biztonságot, hiszen esetleg tényleg elromolhat az ahrs. Ezért jobb inkább kalibrálni a compasst.)

Azt is tudni érdemes, hogy két mágneses érzékelő van, egyik az autopilótában, másik a GPS tokjában. Mivel az autopilótát nehéz úgy elhelyezni, hogy távol legyen az áramjárta vezetékektől, ezt az érzékelőt a külsó, vezetékek által keltett mágneses tér sokkal jobban zavarja, mint a GPS-ben levőt, amit jó messze el lehet tenni, én pl. félúton a farok felé tettem fel a törzsre. na most, ha mindkét compass működik, akkor a zavarás miatt nem mindig értenek egyet, és ez hibajelzéseket vált ki. Értelmetlenek, hiszen az autopilóta egyiket se használja repülés közben, de zavaróak. Én azt választottam, hogy mindkét compasst szabályosan kalibráltam, majd letiltottam az autopilótába szerelt példányt.

A GPS-ben levő compass akkor áll ugyanúgy, mint az autopilótában levp, ha a GPS-en levő nyíl a gép orra felé mutat. Alapból így kellene beszerelni. Da akkor a vezeték pont ellentétesen jön ki belőle mint kellene, hiszen én hátra szereltem a GPS-t. Lehet választani: hagyom a beállítást alapon, előre mutat a nyíl, de körbe kell vezetni a drótot, vagy hátra mutató nyíllal szerelem fel, és módosítom a beállítást. Én utóbbit választottam.

Mivel az autopilóta egyelőre nincs a gépbe szerelve, meg kell oldani, hogy a kalibrálás idejére együtt lehessen mozgatni a GPS-t meg az autopilótát. Legegyszerűbb kétoldalas ragasztóval mindkettőt feltenni egy kis darab rétegelt lemezre. A nyilakat úgy beállítva, ahogy a gépen lesz.

Initial setup, mandatory hardware, compass menü
    A compass1 lesz az, ami a GPS-ben van. Be kell jelölni hogy "externally mounted" vagyis az autopilótán kívül van szerelve. Megjelenik egy választó sor, ahol a "yaw 180"-at kiválasztva lehet beállítani, hogy nyíllal hátrafelé szereltem be.

Ha mindez kész, jöhet a kalibrálás. Ezt a műveletet célszerű mágneses terektől távol, pl. a szabadban egy notebookal elvégezni.

Meg kell nyomni a "Live calibration" gombot, majd összevissza forgatni a lemezt amire az autopilóta és a GPS van felragasztva. A lényeg, hogy a fehér pöttyök mind eltűnjenek, közben két gömszerűséget rajzol színes pöttyökkel. Mindegyik compasshoz tartozik egy gömb. Mikor elégedett, jelzi hogy kész.

Ezután ki lehet venni a pipát a Compass #2 "Use this compass" kockából, ezzel letiltva az autopilótában levő érzékelő használatát.

Ez volt kb. a legbonyolultabb feladat, ezután már csak könnyebb lesz... :-)

compass.jpg
    Utoljára módosítva: mmormota által : 2018-05-24 16:34

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    Szervó funkciók beállítása
    Úgy írom le, hogy ne csak ehhez az egy géphez legyen használható a leírás.

Initial setup, mandatory hardware, Servo output menü

Egyelőre csat azt állítom be, melyik szervónak mi lesz a dolga. Hogy aztán jó irányba mozdul-e, azt majd később, mikor az autopilóta már be lesz szerelve a gépbe.
    Nagyon egyszerű, a képnek megfelelően. Két aileron van, ezért az 5. kimenet is Aileron-ra állítva. Megjegyzem, hogy ez csak és kizárólag az autopilóta 5. kimenetére vonatkozik, semmi köze a rádió 5. csatornájához. Azt jelenti, hogy erre a szervó kimenetre is a csűrőnek megfelelő vezérlést ad ki az autopilóta.
    Az, hogy a zöld sávok hol állnak, mit csinálnak, egyelőre nem lényeges.
    Fontos: ez a beállítás még nincs kész, a szervók mozgási irányát (reverse vagy sem) később még be kell állítani.

servos.jpg

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    A vevő beállítása

A végleges verzióban egyáltalán nem lesz külön RC vevő. Ennek ellenére szerintem célszerű egy rendes RC vevővel berepülni az autopilótával szerelt gépet, én mindenesetre ezt csináltam.
    Nekem Frsky X7S rádióm van, OpenTx firmware fut rajta. Egy XSR vevőt használtam a berepüléshez, ennek sbus kimenete van, az sbus-os vevővel a legegyszerűbb a beállítás, mivel nem kell a fail-safe kérdéssel foglalkozni, az sbus jelben benne van a fail-safe jelzés.

Az autopilóta irányításához 5 csatornára lesz szükség.
    1. aileron (csűrő)
    2. elevator (magassági)
    3. throttle (gáz)
    4. rudder (oldalkormány)
    5. üres
    6. üres
    7. üres
    8. flight mode (repülési mód)

A rádió beállításával érdemes kezdeni. Feltételezem, hogy aki ilyen gépet épít, eleve jól programozható rádiót használ.
    Az első négy csatornát úgy kell beállítani, hogy 1000usec - 2000usec (0 - 100%) jelet adjon ki. Az irány maradhat alapbeállítás szerint , majd az autopilóta lesz ehhez állítva.

A repülési mód beállítása érdekesebb.
    Az Arduplane firmware 6 repülési mód beállítását teszi lehetővé a rádióval. Defaultban a 8. csatorna a Flight mode, én ott is hagytam.
    A Flight mode 1 alapból az RTL (hazarepülés), célszerű ezen hagyni, mert a firmwareben van valami belavasalt dolog, ami hajlamos erre visszaállni akármit állítunk helyette.
    Én a következőket állítottam be:
    1. RTL (hazarepülés)
    2. LOITER (köröz azon pont körül, ahol a gép a LOITER módba kapcsolás pillanatában volt)
    3. AUTOTUNE (automata finomhangolás, ezt leírom külön)
    4. FBWB (ez már magasságot tart középen álló botoknál, és a gázt a repülési helyzetnek megfelelően állítja)
    5. FBWA (kezeli a csűrőt és magasságit, vízszintesbe állítja a gépet ha a botok középen állnak, persze hagyja vezetni a gépet, a gázhoz nem nyúl, azt az emberi pilóta állítja)
    6. Manual (mindent az emberi pilóta irányít, mintha az autopilóta ott se lenne)

Ha valaki abban a szerencsés helyzetben van, hogy 6 állású kapcsoló van a rádióján, programozhatja a 8. csatornát erre. A usec értékeket nem írom le, mutatja a Mission Planner beállító lap.
    Én egy potméterre tettem a 8. csatornát. Ennek sajnálatos hátránya, hogy nem lehet érezni, éppen hol áll (kivéve a két vége, a rádió kijelzőjét lehet böngészni). Vagy kicsit bonyolítani a dolgot, én teljes telemetriát programoztam, és a rádió élő szóban bemondja az üzemmódot. Ezt leírom külön, nagyon elegáns dolog, de nem feltétlenül szükséges, különösen hogy a végleges verzióban nem is lesz vevő, az üzemmód meg látszik majd az OSD-n.

Ha nincs 6 állású kapcsoló és a potméter se szimpatikus, lehet egy 2 állású meg egy 3 állású kapcsolóra programozni a 8. csatorna értékeit, ennek meg az a baja, hogy nehéz megjegyezni. :-)

Végül van még egy lehetőség: csak 3 Flight mode-ot programozni, a 1-2 RTL, a 3-4 az amit éppen tesztelni akarok, elsőnek az FBWA, a 7-8 mindig MANUAL.
    Ha kész a teszt, lehet másik módot programozni középre, pl. AUTOTUNE stb. Hátránya, hogy egy repüléssel csak egy új módot lehet tesztelni, és szerelni kell, mert az usb nem hozzáférhető.

Az sbus vevőt rá kell dugni a Mini Pix-re, van hozzá kábel. Ha a vevőn nem olyan a csatlakozó, forrasztgatni kell. Bindelés, majd jöhet az autopilóta beállítása.

Initial setup/mandatory hardware/flight modes
    A jobb oldalon látható, melyik repülési módot milyen pwm érték (a 8. csatorna milyen értéke) váltja ki. Nyilván mindegyiket a megadott értékek közé középre érdemes beállítani a rádión.
    Ha a repülési módok beállítása kész, meg kell nyomni a "Save Modes" gombot, ettől jegyzi meg.

A failsafe-et itt mindjárt érdemes kipróbálni: beállítani a rádión valami más módot, mondjuk MANUAL-t, aztán kikapcsolni a rádiót. A Flight Mode-nak RTL-re kell változnia a képernyőn. Abban a valószínűtlen esetben, ha nem tenné, akkor sikerült kifogni a Föld legbutább sbus vevőjét, és ez esetben vacakolni kell a Failsafe menüvel a Mission Plannerben.

Ha a vevő nem sbus-os, akkor viszont a failsafe-et külön be kell állítani. Ez azon alapul, hogy a vevőt kell arra programozni, hogy a kapcsolat megszakadása esetén a gáz csatornát állítsa be 950usec-re (ez az autopilóta alap beállítása, lehet máshogy is, de minek).

flightmodes.jpg
    Utoljára módosítva: mmormota által : 2018-05-25 05:17

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    Az autopilóta beszerelése

A törzset ki kell vágni, és beragasztani a 3d nyomtatott ablakot. A hab jól csiszolható lécre feszített csiszolópapírral.

Az elektromos bekötés a mellékelt képen látható. Az autopilótához adtak egy PDB-t, ami nyilván quad-hoz készült, de itt is hasznos. Van rajta egy 5V tápegység, ami az autopilótának ad tápot, valamint árammérő és feszültségmérő áramkör. Az autopilótával a hozzá adott kábel köti össze.
    A külön bec-et és esc-et a képen látható módon kötöttem be. Egy 3d nyomtatott műanyag lapra ragasztottam az esc-et és a bec-et, ezeket rövid huzalokkal bekötöttem a PDB-be. A műanyag lapot 4 távtartóval rácsavaroztam a PDB-re. A motor vezetékeket csatlakozó nélkül ráforrasztottam az esc-re.
    Az esc signal vezeték (narancs a rajzon), valamint az bec 5V és a Gnd egy szervó csatlakozóba megy, ami aztán az autopilóta 3-as szervó csatlakozójára (throttle) van rádugva. Ezen a módon a külön bec biztosítja a tápot a szervóknak.
    Az autopilótának külön 5V-os tápja van a PDB-n.
    Az akku vezetéket kicseréltem sokkal hosszabb és vékonyabb huzalra, a teljes áramfelvétel 10A alatt marad, ennek megfelelő kábel szükséges. Az akku az orr részbe kerül, addig kell elérjen.
    Mikor minden bekötés kész lett, a PDB-t beragasztottam a szerelőnyílás mögött levő törzsrészbe kétoldalas ragasztóval. Ha valami baj lenne, ki lehet szedni.

Az autopilóta az erre a célra kialakított nyílás fedélre van felragasztva sorbothane öntapadós kockákkal. Ez egy rezgéscsillapításra kifejlesztett anyag. Ha nincs, megteszi vastag öntapadó szivacs is (tükörragsztó pl), több rétegből kialakítva a kockákat. Egy befőző gumi ráfeszíti az egészet a műanyag lapra, a képen látható módon.

Ezután bedugtam a szervókat és a csűrők két toldóját. A kábeleket UHU-val a habhoz ragasztottam ahol csak lehetett, rendezettebb, nem mozognak összevissza.

Következik a szervó irányok beállítása, ehhez usb kapcsolat kell, tehát a becsavarozás ráér.

A GPS vezetéke elég rövid. Én egy másik fajtát szereltem be, annak hosszabb a vezetéke. Ha a tartozék GPS az eredeti vezetékkel nem férne el a propellertől, meg kell toldani.
    A GPS-hez van 3d nyomtatott tartó.
    bekotes3.jpgpower_module.jpgGPS_mount.jpgservice_hatch2.jpg
    Utoljára módosítva: mmormota által : 2018-05-25 05:22

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    A szervó irányok beállítása

Mivel becsavarozott állapotban az usb csatlakozó nem hozzáférhető, ideiglenesen a gép alá gányoltam az autopilótát tartó lapot úgy, hogy párhuzamos legyen azzal, ahogy beszerelés után lenne. Ez 4db távtartóval könnyen megoldható.
    A propeller természetesen nem kell, veszélyes, le kell szedni.
    Az usb-t és az akkut csatlakoztattam, a Mission Plannert indítottam, a rádiót bekapcsoltam, az üzemmódot beállítottam. A szárnyakat is feltettem, és a csűrő szervókat csatlakoztattam.

Beállítottam FBWA üzemmódot. A szervók irányát az autopilóta korrekcióihoz kell beállítani (és nem a rádióhoz!!!).

Tehát a Mission Plannerben Initial Settings/Mandatory hardware/servo output

A gépet bólintva (orra lefelé) a magassági kormányt emelnie kell. Ha nem, pipa a reverse-be a 2-es Elevator szervó mellett.
    A gépet balra billentve (bal szárny le):
    - a bal csűrő lefelé
    - a jobb csűrő felfelé
    - az oldalkormány jobbra
    kell kitérjen. Amelyik fordítva mozdul, az kap egy pipát.
    Vagyis az autopilóta ellene dolgozik a gép kitéréseinek, igyekezne vízszintes helyzetbe hozni a gépet. Ezt nagyon gondosan ellenőrizni kell, hiba = zuhanás.

Ha ez kész, akkor azt kell beállítani, hogy a botok is a megfelelő irányba mozgassák a kormányfelületeket.

Initial Settings/Mandatory hardware/radio calibration
    A Calibration gombot nem kell megnyomni, feltéve hogy a rádió csatorna értékei a korábbi leírás szerint rendesen be lettek állítva. Ha nem, akkor se a gomb, hanem be kell állítani...
    Ellenőrizni kell, hogy a botok megfelelő irányba térítik-e ki a kormányfelületeket. Ezt lehet MANUAL módban csinálni, akkor nagyok a kitérések, és csak a botoktól függenek. Ha valamelyik kitérés fordított, pipa a megfelelő csatorna mellé. megint csak duplán ellenőrizni kell, jó-e minden.

Ha ez is megvan, egy fontos beállító lépés van még vissza. A gyorsulás érzékelő kalibrálása már a beépítés előtt megtörtént. Viszont nem biztos, hogy az autopilóta a beépítést követően pontosan akkor vízszintes, ha a repülőgép is az, lehet 1-2 fok beépítési pontatlanság. Ezt elektronikusan korrigálni kell. Ehhez a lépéshez fontos, hogy az usb kábel mechanikusan ne húzza el, ferdítse az autopilótát, mert akkor hibás lesz a korrekció. (az autopilóta rugalmas kockákon ül, erő hatására elmozdul) Úgy kell elrendezni az usb kábelt, hogy ne feszítse az autopilótát.

Initial Settings/Mandatory hardware/accel calibration menü

A gépet csűrő és bólintó irányban is vízszintesbe kell állítani. Ha ez megvan, meg kell nyomni a "Calibrate level" gombot, és kész is van.
    Ezután a Flight data módot kiválasztva a műhorizontnak halál pontosan semleges helyzetben kell lenni (egybe kell esnie a két vízszintes piros vonallal).
    Utoljára módosítva: mmormota által : 2018-05-25 04:21

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    Egyéb beállítások:

Config/tuning/Full Parameter List

Itt rengeteg paramétert lehet állítani, jobb oldalon van egy Search(keresés) mező, ide beírva lehet gyorsan megtalálni amit állítani akarunk.

WP_LOITER_RAD 20
    Az automatikus körözés sugarának beállítása. Ez határozza meg, milyen sugarú körben fog körözni a gép LOITER üzemmódban, valamint RTL-ben mikor hazaért. Méterben értendő.
    Ez defaultban 60m, egy ilyen kis és lassú gép 20m sugáron is szépen tud körözni.

Nem jegyzi meg magától, beállítás után meg kell nyomni a zöld "Write params" gombot. Lehet egyszerre több paramétert is állítani, nem kell egyenként a gomb, csak amikor minden kész.

ALT_HOLD_RTL 2000
    Ez mondja meg, milyen magasságban jöjjön haza a gép RTL módban. A szám cm-ben értendő, vagyis a 2000 amit én beállítottam, 20m-t jelent. A default 10000 vagyis 100m.
    A beállítás természetesen erősen függ attól, hogy milyen terepen reptetjük a gépet, vannak-e dombok, magas fák. A gép nem lát és hülye, nem ismeri a terepet. Ez a magasság a felszállás helyéhez értendő. Ha 2000 a beállítás és van egy 30m-es kis domb, simán nekimegy. Én azért állítottam ilyen alacsonyra, mert a berepülést sík mezőre terveztem, és jól akartam látni, mit csinál a gép.

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    Berepülés autopilótával

Ennél eseménytelenebb berepülésem sose volt. Minden elsőre tökéletesen működött.

A következő sorrendben repültem be:
    Bekapcsoltam a rádiót, MANUAL módot állítottam be, beraktam a gépbe az akkut és összedugtam. Hagytam nyugodtan fél percig, hogy a gyrók beálljanak.
    Ezután FBWA módba kapcsoltam a gépet. A gép orrának lassú le-fel mozgatása kézzel, ellenőriztem hogy a magassági ellene dolgozik.
    A gép lassú döntése csűrő irányban, ellenőriztem hogy mindkét csűrőlap és az oldalkormány is a döntés ellen dolgozik.
    Ezután a rádió botok kitérítésével ellenőriztem az irányokat.
    Mivel teljes telemetriám volt, a rádió kijelzőjén láttam, hogy közben összeszedett-e elég műholdat a GPS. Ha nincs telemetria, érdemes várni 5 percet, a szabadban ez a GPS biztosan lockol ennyi idő alatt.
    Mivel a biztonsági gombot letiltottam, ezt nem kellett megnyomni. Az oldalkormány botot ütközésig jobbra kitérítettem kb 10 másodpercre, a gép ARMED üzemmódba került, ezt a telemetrián láttam. Akinek nincs, de a buzzert beszerelte, hangjelzés mutatja sikerült-e. Ha nincs benne, óvatosan gázt kell adni, ha indul a légcsavar, sikeres a művelet, a gép kész a repülésre.

Elsőnek FBWA módban álló motorral vízszintesen eldobtam a gépet. Szépen egyenesen levitorlázott a földre. Nagy baj nincs, lehet reptetni.
    FBWA módban padlógázzal eldobtam a gépet, és mikor odaért a kezem a jobb bothoz, enyhén húzva felvittem a gépet kellemes repülési magasságra. (15m például, jól látni a gépet, de nincs veszélyesen közel a föld)
    Visszavettem a gázt kb. 35%-ra, ez is bőven elég volt a szinten repüléshez, és óvatosan kezdtem fordulózni. Minden szépen működött, kissé nagymama stílusban, de halál stabilan. Emelkedés, süllyedés, fordulók néhány percig, teljesen jó. Az alap beállítások olyan jól sikerültek, hogy középen álló bottal egyenesen és szintben repült. (Ezt ebben az üzemmódban az autopilóta nem kényszeríti ki, arra törekszik, hogy azt a repülési helyzetet vegye fel, amire beállítottam. Ha az egyenes szinten repülést eredményez akkor jó, ha nem, akkor nem.)

Átváltottam az üzemmódot FBWB-re. Az autopilóta ebben az üzemmódban középen álló bot esetén tartja a magasságot. Húzott magassági azt jelenti neki, hogy növelni kell a magasságot, ehhez több gázt is ad, és fordítva. Ezt is próbálgattam pár percet, minden jól ment.

AUTOTUNE üzemmódra váltottam.
    Ez egy érdekes lehetőség az Arduplane rendszerben. Úgy viselkedik, mint az FBWA mód, de tanulja hogyan reagál a gép, és módosítja a szabályozás paramétereit. Hogy eredményesen tanuljon, nagy bot kitérésekkel kell vezetni a gépet. Csűrő ütközésig balra, jobbra, balra, jobbra másodperc körüli időközönként legalább hússzor. Magassági ütközésig fel-le hasonlóan, ügyelve hogy ne fúródjon közben a földbe.
    A gép ettől jobban reagál majd a botokra, és ügyesebben repül automata módokban is.

LOITER módra váltottam.
    Ez az első olyan mód, amely már GPS vezérlésű, teljesen automata repülés. A gép kitért majd ráfordult a körre. Tökéletes kört rajzolt, ezt később a microSD kártyára logolt útvonalat Google Earth programban kirajzoltatva is ellenőriztem. Ezzel is szórakoztam pár percet.

Visszakapcsoltam FBWA módba, felmentem a géppel kb. 50 méterre, és eltávolodtam sacc/kb 150 méterre, majd
    RTL módba váltottam.
    A gép szépen visszafordult, levette a gázt és lesüllyedt a beállított 20 méterre (kicsit alá is ment, de mire elszántam magam hogy belenyúlok már gázt adott és korrigált), hazajött, és a felszállás pontja körül körözni kezdett.
    Kapcsolgattam az üzemmódokat, megnéztem mennyire lehet levenni a gázt úgy hogy tartani tudja a szintet, 1,5A elég volt.
    Megnéztem, mit csinál FBWA módban nullára levett gázzal - szépen siklott, semmi átesés.
    A rend kedvéért kipróbáltam MANUAL módban is, itt már vezetni kell, de ez egy nyugodt, jóindulatú gép.

FBWA módban leszálltam.

Később kipróbáltam, hogy viselkedik enyhe szélben, úgy is tökéletes. Persze a kis motorjával és a 45% alap gázzal (ez a szinten repülés default értéke az autopilótában) ez egy slowflyer, vigyázni kell mekkora szélben repteti az ember. Nincs Pitot csöve, ha nem elég a sebessége szél ellen, elvesztheti a stabilitását.

Még párat reptettem (az akkut nem repültem ki, mert ez a gép legalább egy órát képes fenn maradni, legalább 10-szer RTL-be kapcsoltam, aztán úgy döntöttem, jöhet a videó rendszer beépítése.
    Utoljára módosítva: mmormota által : 2018-05-25 04:29

Oldal: 2 / 6 ElsőElső 123456 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve