Oldal: 3 / 6 ElsőElső 123456 UtolsóUtolsó
Eredmény: 21 - 30 (59) összesen

Téma: Clouds Fly HD FPV repülőgép építési leírás

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    A kamera megépítése

A gép kész van, repül, képes hazajönni automatikusan, jöhet az egész értelme, a HD videó rendszer megépítése. Kezdem a kamerával.

A CloudsFly kicsi, nem könnyű a súlypontot sem a jó helyre belőni, így elég nehéz a szükséges dolgokat jól elrendezni. Különösen úgy, hogy célul tűztem ki azt is, hogy az eredeti kabintetőt le lehessen zárni, ne legyenek a légellenállást durván megnövelő, kiálló szerkezetek a gépen.
    Emiatt a kamerát és a wifi adaptert nem építettem egybe, a kamerát az orrba helyeztem, fölé az akkut, a wifit pedig ezek mögé. Így jó a súlypont, és az is előny, hogy könnyebb többféle wifi adapterrel tesztelni a rendszert.
    Hátrány, hogy ha a gép orra talál esni, a kamerának vége, agyonüti az akku...

A 3d printelt alkatrészeket ennek megfelelően terveztem meg. (ajánljatok egy jó tárhelyet, és feltöltöm a 3d printerhez való terveket!)

A kamera roppant egyszerű szerkezet. kell hozzá egy Raspberry Pi Zero (az eredeti verzió már csak nehezen vagy drágán beszerezhető, de az újabb Pi Zero W is teljesen jó), meg egy Pi-hez való kamera.
    A Raspberry Foundation hivatalos kamerái kis látószögűek, 70 fok körül, én jobban szeretem a nagy látószöget FPV célra. Az eredeti kamerákon nagyon pici lencse van, és nem nagyon lehet ebben a méretben nagy látószögűt beszerezni. Ezért az ebay-en vettem nagy látószögű nem hivatalos kamerát.

Itt mindjárt akad egy kis probléma. Az első ilyen kamerát valamikor régebben vettem, és van benne infravörös szűrő. Azóta vettem még egyet, szemre pont ugyanolyan, de ebben nincs szűrő, úgy hívják NOIR. Ez napfényben furcsa, hibás színeket ad, a fák pl. lilásszürkék. Rendeltem hozzá IR szűrőt, de még nem jött meg, így nem vagyok biztos abban, hogy tökéletes lesz. Esti repüléshez persze így jobb, szűrő nélkül. A képeken látszik, milyen kamera passzol a printelt dobozba. Azt sajnos nem tudom, hol lehet olyat találni, amiben gyárilag benne van az IR szűrő.

A következő probléma a kamera kábel. Az ebay kamerához olyan kábelt adnak, ami a nagyobb Pi panelekhez jó, a Zero-hoz másféle kábel kell. Ilyen is kapható külön. Ügyelni kell, hogy olyan legyen, amely majdnem teljes hosszában széles, és csak egy rövid rész keskeny, az ami a Zero panelbe megy. Ha fordítva van, persze akkor is működik, csak az én dobozomhoz le kell rövídíteni, és ezt sokkal könnyebb a végig széles fajtával megtenni.

Kell még:
    - kinyomtatott doboz
    - önmetsző csavar 4db 2,5x10mm és 4db 2,5x2mm
    - egy kis darab csupalyuk panel
    - pár centi többféle színű awg30 szilikon szigetelésű huzal

A doboz felső részét két változatban terveztem meg. Egyik egyetlen darabból áll, de azt az alakja miatt csak sok support-tal lehet kinyomtatni. A másik változatban ezt két darabra bontottam, minimális a support (csak a csavarfészkekben). Lehet választani... Petg anyagot javasolok, a Pi melegszik, nehogy kilágyuljon a PLA.

A képek mindent elmondanak. A 6 pólusú csatlakozón minden szükséges kivezetés megvan, az usb csatlakozók hozzáférhetőek, de a gépen nem lesznek használatban.

A szalagkábelt ehhez az elrendezéshez rövidre kell vágni. Ehhez némi ügyesség és forrasztási tapasztalat is kell, meg jó hőfokszabályozós páka. Mivel a kábel nagy része felesleges, lehet rajta gyakorolni. A pontos hosszat ki kell próbálni, a két panelt a műanyag alsó dobozfélbe illesztve. A kábel rugalmas, elvisel némi pontatlanságot, de mindent azért nem bír ki...

Nekem a következő módszer vált be:
    - A lakkot éles késsel, a pengét a szalagra merőlegesen ráillesztve, óvatosan lekapartam kb. 8mm hosszan. A réz fólia elég vastag szerencsére, némi ügyességgel elérhető, hogy a lakk lejön, a réz fólia marad.
    - Ezután a lecsupaszított rezet vékonyan ónnal futtattam. A szalag hőálló, 350 fokos pákával semmi baja se lesz. Fontos, hogy az ón vékonyan, egyenletesen fusson el a rézen.
    - Az eredetileg a kábel végén levő fehér öntapadó kartonpapír-szerű téglalapot átragasztottam az új kábelvégre.
    - A csatlakozóban levő fekete műanyagot kicsit előrébb kell húzni, ezzel nyit a csatlakozó, majd betolni a szalagot a kartonpapírral együtt, és visszanyomni a fekete záró részt. Ez nagy erővel belenyomja a csatlakozó érintkezőit a szalagkábel ónozott csíkjaiba. Nagyon el kell barmolni a munkát ahhoz, hogy ez ne adjon stabil érintkezést.

Kivágtam a csupalyuk panelből egy akkora darabot, ami a műanyagban levő fészekbe passzol. Erre ráforrasztottam egy 6-os tüskesort, és a képeken látható módon bekötöttem. Megjegyzem, hogy a zöld és fehér drót csak átmegy a szélső lyukakon a túloldalra, nem csatlakozik a lyukakhoz. Végül a kis panelt UHU Por-ral a helyére ragasztottam. A tüskékre egy a szervókéhoz hasonló, csak 6 pólusú csatlakozó megy rá.

A készre szerelt kamerára rátettem a felső műanyag darabokat, és az egészet összecsavaroztam az önmetsző csavarokkal. Merev, stabil szerkezetet ad.

Ezzel a kamera kész, de kell hozzá a microSD kártya a megfelelő szoftverrel feltöltve.

camera1.jpg camera_pinout.jpg camera2.jpg camera4.jpg
    Utoljára módosítva: mmormota által : 2018-05-25 03:07

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    A microSD kártyára írt szoftver teljesen azonos lehet a kamera és a földi állomás Pi-ben, még a beállítások is. A Pi onnan tudja mi a dolga, hogy talál-e kamerát. Ha igen, akkor ő lesz a videó adó, ha nem, akkor a földi állomás.
    A legfrissebb firmware-t itt lehet letölteni:
    https://github.com/bortek/EZ-WifiBroadcast/wiki
    Sok hasznosat lehet olvasgatni is ugyanitt.

A szoftver .img formátumban van, ezt a Win32DiskImager nevű programmal lehet a microSD kártyára felírni. Simán másolni nem lehet, mert Linux boot sectort stb is tartalmaz. A programot óvatosan kell használni, végtelenül egyszerű a kezelő felülete, de ha sikerül hibásan egy másik lemezt beállítani célnak a microSD helyett, lekaszálja.

Ha kész, a microSD kártyán lesz egy Windows által is olvasható mappa, ebben vannak a beállításra szolgáló fájlok. Sok mindent lehet ezekkel állítgatni, pl.
    - videó átvitel jellemzőit (felbontás, bitrate, Wifi csatorna stb.)
    - az OSD jellemzőit (hogy nézzen ki, milyen protokollt használ)
    - az RC irányítás jellemzőit (legyen-e egyáltalán, milyen legyen stb)
    Meg még sok mást is.

Ha egyáltalán nem változtattam volna semmin, akkor is működik az alap beállításokkal. Viszont pl. nincs RC átvitel. Azokat a fájlokat amiket változtattam, be fogom linkelni.

Megjegyzem, hogy a videó átvitelt minden forrasztgatás és kamera doboz nélkül is ki lehet próbálni, egyszerűen az usb csatlakozón adva a tápot, és microusb-usb átalakítóval csatlakoztatva a wifi adaptert. Nem minden wifi adapter jó, a linkelt wiki oldalon láthatóak a kompatibilis típusok. A Pi-kbe beépített wifi nem kompatibilis, így a Zero W-ben levő sem.

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    A földi állomás

Ez a legegyszerűbb. Egy Pi3 minden változtatás nélkül. Ehhez van gyári műanyag doboz, meg a thingiverse-n rengeteg nyomtatható. Én innen választottam egyet ami megtetszett, és kinyomtattam.
    Kell hozzá 5V táp, amit a microusb csatlakozón lehet beadni.
    A normál usb csatlakozóiba lehet - toldó kábelen kersztül - wifi adaptereket bedugni. Célszerű kettőt vagy hármat, javul a vételi biztonság. Ha nagy teljesítményű - és így nagy fogyasztású - adaptereket köt be valaki, akkor a tápellátást már máshogy, forrasztással célszerű megoldani, később leírhatom, egyelőre én se építettem ilyet.
    Ami biztos: 2 db TL-WN722N adapterrel simán összedugva rendesen működik.
    A hdmi csatlakozóba lehet dugni a monitort vagy a szemüveget. Én egy Avegant szemüveggel próbálgatom. Ennek éles képe és brutális fényereje van, ami előny akkor, ha néha a gépet is meg akarom nézni. Nem kell a szememnek átállni sötétről napfényre.

A földi egység a belső memóriába rögzít kb. 15 percnyi videót. Ha az usb csatlakozóba bedugok egy usb kulcsot, a videót átmásolja. Csak leszállást követően, mert amíg másol, a felvételt mutatja a monitoron is! Sajnos az nem megy, hogy mindig be van dugva az usb kulcs, és folyamatosan felvesz rá - kipróbálták, szaggatta a videót, egyelőre nem sikerült megoldani. Így született ez a szükségmegoldás, szaggatás nincs, de csak 15 perc fér el a belső memóriában.

Arra is van lehetőség, hogy monitor helyett usb-n PC-t vagy Androidos telefont használjunk a megjelenítésre. Én még nem próbáltam, sokan megcsinálták, ha egyszer kipróbálom, leírom majd a tapasztalataimat.

Következik az RC kontroll beállítása. Már beállítottam, asztalon rendesen működik, de még nem repült így. Majd csak eláll az eső, és berepülöm... :-)

Senior Member
    Hely
    Székesfehérvár
    Telefon
    voda/505hét1harminchárom
    Hozzászólás
    2.540
    követem
    10. éve kezdő modellező

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    A gépben használt összes 3d nyomtatott alkatrész .stl és .sldprt formátumban. Az olvass_el.txt mutatja, melyik mire való.
    https://drive.google.com/drive/folde...v-?usp=sharing

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    A Wifi adapter beszerelése

Az első kísérletekhez egy AWUS036NHA típusú usb-s adaptert választottam. Ez 2,4GHz-es, boostert és lna-t tartalmaz, az átlagosnál nagyobb teljesítménnyel ad. Elég nagy panel, de lapos. A képen látható tartóra szereltem fel két csavarral. Előröl egy műanyag lemez védi.
    Saját 5V-os tápja van, ennek bemenetét (+12V és Gnd) közvetlenül az akku csatlakozóra kötöttem. Az 5V-os kimenetről működik a Wifi adapter, erről pedig 4 vezetékkel (+5V, GND, usbD+, usbD-) bekötöttem a kamerát.
    A táp mellett látható műanyag lapocskák a vezetékek rögzítésére valók, nehogy letörjenek a forrasztások.

A wifi adapteren próbáltam viszonylag könnyen forrasztható pontokat találni a szükséges bekötésekhez. Meleg ragasztóval rögzítettem a vezetékeket, nehogy letörjenek a forrasztások.

bec.jpgCloudsFly3.jpgwifi1.jpgCloudsFly2.jpg

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    A telemetria és az RC irányítás bekötése

A telemetria és az RC egyaránt Mavlink üzenetekkel működik. Az Frsky RC vevő már nem kell, ki lehet venni.
    A Mini Pix Telem1 csatlakozóját kötöttem be erre a célra, ez a beállítások szempontjából a Serial2.
    A bekötés nagyon egyszerű: a Telem1 Tx megy a kamera csatlakozó Rx-re, a Telem1 Rx pedig a kamera csatlakozó Tx-re. A Gnd-t nem kell külön összekötni, az már eleve össze van kötve a tápvezetékek Gnd-jén kersztül. Mivel ehhez nincs csatlakozó a Mini Pix készletben, jól jönnek az ebay-ről beszerzett előre crimpelt vezetékek.

Ahhoz hogy mindez működjön, be kell állítani néhány dolgot.
    Az autopilótában:
    Config/tuning/Full parameter list
    be kell állítani, hogy a Telem1 csatlakozó, amelyen a Seial2 port van kivezetve, Mavlink protocolt használjon, és 115200 bps sebességgel működjön
    SERIAL2_PROTOCOL 1
    SERIAL2_BAUD 115
    Write Params gomb, hogy megjegyezze. Újraindítás (táp ki/be) után lép érvényre.

Az Ez WifiBroadcast config fájlokban a microSD kártyákon:
    - baudrate-et 115.200-ra kell állítani az R/C és a telemetria esetében is
    - az RC protocolt mavlink-re kell állítani
    - a telemetry protocol-t mavlink-re kell állítani

A config fájlokat belinkelem, úgy egyszerűbb.

Az RC vezérlés a következő módon működik:

A rádióban kikapcsolom az adót ennél a modellnél. A vezérlés a Wifin keresztül működik majd. Frsky Taranis X7S rádióm van, más rádió esetén esetleg máshogy kell a joystick módot beállítani (vagy nem is lehet). valószínűleg rádió nélkül, egy normás usb joystickkel is működne a dolog, nem próbáltam.

A földi Pi-t bekapcsolom, a rádió még nincs csatlakoztatva. Megvárom, amíg bebootol. Bekapcsolom a rádiót. Csatlakoztatom usb-n a Pi-hez. A rádión megjelenik egy menü, ebből a joystick módot választom. (A sorrend fontos. Ha a Pi bootolása előtt csatlakoztatom a rádiót, vagy előbb csatlakoztatom a rádiót és azután kapcsolom be, mindenféle hiba lesz.)

Ezután bekapcsolom a gépet. A gépen levő Pi bootolása után megjelenik a videó a telemetria OSD-vel. A rádióval lehet mozgatni a kormányfelületeket.

Az elvi működése a következő: a rádió joystick módban működik, usb-n adja át a botok és a flightmode állását a földi Pi-nek. Az egy megfelelő driverrel értelmezi a Joysticket, és az EzWifiBroadcast egyik taszkja Mavlink üzenetté alakítja és leadja Wifin-n. A légi egység Pi-je veszi a Wifi üzenetet, és a Mavlink mondatot a soros portján kiadja. Ezt a Mini Pix FC fogadja a Serial2 soros portján, és végrehajtja.

A fail-safe ebben a felállásban külön beállítás nélkül működik. Ha bármi megszakad (pl. messze van a gép és nem veszi a földi Wifi adást, vagy kihúzom a rádió usb dugóját), akkor az FC nem kap több Mavlink üzenetet, így az úgynevezett heartbeat üzenetet sem. Ha ez bizonyos ideig nem kapja, akkor fail-safe módba kapcsol.

Asztalon már mindent tesztelte és jól működik, de még nem repült Wifi RC-vel a gép. Mindig esik az eső.

A berepülés leírása még vissza van (persze videókkal), de ezen túl azt hiszem a végére értem a leírásnak. Néhány helyen még javítgatom. Ha valamit kifelejtettem, jelezzétek.

Szívesen válaszolok az esetleges kérdésekre.
    Utoljára módosítva: mmormota által : 2018-05-25 16:37

Senior Member
    Hozzászólás
    368
    Más RC távirányítási lehetőségek

A WifiBroadcast - attól függően hogy milyen Wifi adapterekkel használják és persze hogy van bekonfigurálva - működhet 2,4GHz-en és 5,8GHz-en is.

Ha 5,8GHz-en működik, akkor az RC távirányításra lehet használni a szokásos 2,4GHz-es rádiót és vevőt. Egyszerű, megbízható, és nem zavarja a videó átvitelt a többi modellező rádiója sem. Hátránya a jóval kisebb hatótávolság. Fele-harmada a 2,4GHz-en elérhetőnek, és jobban zavarja a fák, épületek takarása is. Nagyobb teljesítményű 5,8GHz-es adaptert nehezebb találni, mint 2,4GHz-est, így a hatótávolság növelése is nehézkesebb.

Ha a videó 2,4GHz-en megy, akkor a 2,4GHz-es rádió használata necces, zavarják egymást. Van aki azzal próbálkozott, hogy a Wifi adaptert valamivel 2,4GHz alá állította - némelyiken ez lehetséges - és így működött a dolog. Legtöbben valamilyen long range rádió modullal használják, 435 vagy 868MHz-en. Ez működik, a hatótávolság is nagy, de két antennát kell elhelyezni a gépen, és megoldani hogy se egymást se a GPS vételt ne zavarják.

Gondoltam kipróbálom a legegyszerűbbet, egyben a legelegánsabbat, azt, hogy minden a Wifin működik. Kevesen használják így, de pozitív tapasztalatokról számoltak be. Az RTL módot sokszorosan teszteltem, megkockáztatom... :-)

Senior Member
    Hely
    Dunaújváros
    Hozzászólás
    1.292
    Szia mmormota!

Lesz berepüléses videó?
    Üdv: Woody
    Graupner bell 212, T-REX 500, Styroman repcsik

Junior Member
    Hely
    Nagykanizsa
    Hozzászólás
    25
    Húú
    Ez komoly leirás. Ezzel a leirással könyeben belefoghatok egy projektbe.

Oldal: 3 / 6 ElsőElső 123456 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva