Oldal: 2 / 14 ElsőElső 12345612 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (137) összesen

Téma: Habvágó

Senior Member
    Hozzászólás
    1.873

Habvágó

Idézet Prowler eredeti hozzászólása
    A táp egyelőre számítógépből van. Ennek összekötöttem a +12 és -12 kijövetét az 24V sok A, a +12 14A a -12 az 0,3A

Tettem a +12V ra egy sztereo potmétert 1M, mindkét fele beköve tehát 2M.

A szál nem tudom milyen vastag de 4,5 -4,7 ohm az ellenállása. A hab olvadáspontja meg kb. 120 fok.

na...

Szóval az egészben a hiba az, hogy a potméter az exponenciális, nem tudom finoman állítani... most jöttem rá, mert a másik itt van nálam és az a lineáris.. ops:
    Mit, mivel kötöttél össze?
    A potmétert hova kötöd? Miért sztereo potmétert tettél?
    :roll:
    az okos hülyéskedhet, de a hülye ne okoskodjon...

Senior Member
    Hozzászólás
    207

Habvágó

Azért sztereó mert így 2M ohm.. a 2 mono ami egymás után van azokat sorbakötöttem...

Végeredményben egy ellenállás, ami megeszi a fölösleges áramot... nem?

Senior Member
    Hozzászólás
    1.873

Habvágó

Idézet Prowler eredeti hozzászólása
    Azért sztereó mert így 2M ohm.. a 2 mono ami egymás után van azokat sorbakötöttem...

Végeredményben egy ellenállás, ami megeszi a fölösleges áramot... nem?
    2M(ega)Ohm nem sok áramot "eszik meg"...

24V-on 2MOhm-on 12mikroAmper folyik.

Ha a potival akarod a feszt beállítani, akkor a fűtőszáladon nem sok áram fog folyni, hiszen a poti sorba lesz kötve, így a fűtőszál ellenállása elhanyagolható a poti bazi nagy elleneállása mellett.

Csak passzív alkatrészekkel elég macerás megoldani a korrekt fesz. szabályozást. Bár a régi ruszki cuccokban vannak ujjnyi vastag néhány Ohmos n Wattos csuszkás ellenállások.

Javaslom a köv. doksit: http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1678.pdf
    A Fig.7-en van egy használható kapcsolás.

Mondjuk az én pofám ég a SGS-Thomson helyében, hogy mennyi hiba van a doksiban. Ha csak egy középiskolás átnézte volna... Egy ilyen dolgozatra szakközépben simán rámondják, hogy leste az illető és rosszul másolta, mert gőze nem volt róla mit-miért ír. ops:

Moderátor vegyész logója
    Hely
    Kispest
    Telefon
    +36 70 886 0671
    Hozzászólás
    1.365

Habvágó

Én ugyan csak egy szegény vegyész vagyok, de szabadjon megjegyeznem, hogy két sorba kötött eszközön ugyanakkora áram folyik keresztül. A nagyobb ellenállásún nagyobb a feszültségesés. A túl nagy különbség az ellenállásokban durvává teszi a szabályozást, de mást bajt nem okoz. Most is lehet kapni néhány ohmos tekercselt forgó, csúszkás ellenállást. Azzal működni fog.
    Üdv
    A dzsungelben minden ehető. Te is. http://poly-matrix.hu/ FB.: https://www.facebook.com/profile.php...6%3A1545734537
    Üzlet: 1182 Budapest, Vak Bottyán u. 1.

Senior Member
    Hozzászólás
    207

Habvágó

Na megvan...
    A PC tápot hanyagoltam,

Helyette visszatértem a 15 V váltóáramot leadó trafóra, egyenirányítva, szűrve, lesz 21 V egyenáram belőle. Ez a drótot szépén
    átmelegíti. Jól vág, bár úgymond igen jól, mert a drót körül kissé kiolvad a hab. Gyorsan kell vele dolgozni.

A potis megoldás tényleg nem jó, na de hát így tanul az ember...
    A szabályzást vagy az l200 -as hoz hasonlóan lm317 el vagy tényleg, egyszerűbben egy tekercses ellenállással megoldom.

Volt szó az előbbiekben rugós megoldásról. Ezt szépen helyettesíti a kar fa anyaga, 1x1 cm es rudak, rugalmasak, tehát elviselik a drót nyúlását.

Senior Member
    Hozzászólás
    1.873

Habvágó

Idézet vegyész eredeti hozzászólása
    Én ugyan csak egy szegény vegyész vagyok, de szabadjon megjegyeznem, hogy két sorba kötött eszközön ugyanakkora áram folyik keresztül. A nagyobb ellenállásún nagyobb a feszültségesés. A túl nagy különbség az ellenállásokban durvává teszi a szabályozást, de mást bajt nem okoz. Most is lehet kapni néhány ohmos tekercselt forgó, csúszkás ellenállást. Azzal működni fog.
    Üdv
    Nem is mondunk ellent egymásnak, de ha sorba kötsz egy 1MOhmos és egy 5 Ohmos ellenállatot, akkor ha 12V-ot teszel rá, akkor I=12V/(1MOhm+5Ohm)~12uA. Az 5 Ohm-os vágószál ellenállása nem sok vizet zavar, bőven hibahatáron alul van. És mind a vágószálon, mind a potin 12uA folyik. Azzal pedig nem fog habot vágni.

Ha érdemi áramot akar a vágószálon is átvezetni, akkor a 1MOhm-os poti ~0..50 Ohm tartományát kellene használni. Ha lineáris potit veszünk, 270fokos tekerési tartománnyal, akkor 50/1E6*270~49 szögmásodpercnyi tartománya van a szabályzásra elvileg. Gyakorlatilag megvalósíthatatlan.
    Ja és a poti szétég azonnal.

Senior Member
    Hozzászólás
    1.873

Habvágó

[size=7px]kérem a moderátort, hogy törölje ezt a hozzászólást, mert az előző ment el 2x.[/size]

Senior Member
    Hozzászólás
    226

Habvágó

Nem értem a tipródást! cbruder az előző oldalon utalt egy teljesen korrekt, pofonegyszerű szabályozóra, megépítéséhez nem kell különösebb elektronikai jártasság.
    Vagy ami nincs agyonbonyolítva az már nem is lehet jó??? :wink:

Kiemelt fórum támogató
    Hozzászólás
    4.564

Habvágó

Szia Neka61,

köszi a joindulatu szavakat !!

Egyebkent, hogy még csak kiserletezgetni, fusizgatni se kelljen, itt van egy masik megoldas is:

Most vettem az E-Bayen 39,90 Euroert. Most a Conrad ennek a tipusnak (0-30V 0-2,5A) a következö generaciojat mar 149 Euroert méri !!
    Gondolom ennyiböl az alkatreszeket sem tudod kihozni hozza ...
    Ezzel még csak fusizgatni sem kell, csak bedugod aztan hadd szoljon ...
    Vagoszalnak jo pl. a citera, vagy gitarhur is (G-hur), de a Conrad.hu is arulja 5m-es tetelekben 0,35mm atmerövel ...
    Mar csak egy vagokeret kell hozza es kesz. Ezzel aztan lehet dögivel vagdalni a habot, etc ...
    De hogy nehogy majd azt is még a fejemhez vágják, hogy "... Persze a vagokeret meg kimaradt ... " itt van arra is egy-ket olvasnivalo ...

http://modellflug.aeolus.ch/tech/styro/#3

üdv,

cbruder

Senior Member
    Hozzászólás
    1.380

Habvágó

Sziasztok!

Ha már az ötleteket gyűjtjük:

Én egy tekergetős villanykapcsolóra kötöttem rá egy halogénlámpa trafót. Nagyon szépen lehet vele szabályozni a hőmérsékletet. Az egész holmit belegyógyítottam egy műanyag uzsonnás dobozba.

A keret egy kicsit robosztusra sikerült 50x30-as fenyőlécből (ez volt csak itthon), a citerahúr rendszeresen elszakadt. Végül nem vacakoltam, tettem bele 0,5-ös acél huzalt. Nem lett rövidzár - sőt, a 11,5V-os váltóáram még kevés is. A legtömörebb habokat max. 70cm-es hosszal tudom vágni, 70cm fölött már nem lehet eléggé felfűteni a drótot. Szóval nem tökéletes, de pl. egy akasztófás vágóhoz bőven elég.

:!: Csak a tekercses halogénlámpa trafó elé szabad bekötni a hagyományos (tirisztoros) kapcsolót :!:

-------------------------------------------------------------------------------------

A PC táp (-12V) - (+12V)-os összekötésével kapcsolatban arra szeretném felfívni a figyelmet, hogy a -12V-os kimenet rendszerint nagyon kis árammal terhelhető csak. Nem hiszem, hogy huzamosabb ideig elviseli a fűtőszálat.

Oldal: 2 / 14 ElsőElső 12345612 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva