Eredmény: 1 - 9 (9) összesen

Téma: MFD Crosswind 1950mm FPV plane

Senior Member smith_hun logója
    Hely
    Pécs
    Telefon
    06-húsz-négy négy 42 - nulla 52
    Hozzászólás
    2.819

MFD Crosswind 1950mm FPV plane

MFD Crosswind (v2) 1950mm FPV plane

s-20190214154337-6581.png

Fesztáv: 1950mm
    Hosszúság: 1287mm
    Szélesség: 230mm
    Magasság: 394mm(with tail)
    Szárny felület: 57dm2
    Akkumulátor hely mérete: 270 x 110 x 120mm
    Hasznos hely mérete: 300 x 140 x 105mm
    Csomag mérete: 1340 x 370 x 390mm
    A repülőgéptest üres tömege: 1.9kg
    Maximális felszállótömeg: 6.5kg
    Ajánlott repülési sebesség: 15~20m/s (54-72km/h)
    Maximális repülhető távolság: 250km+
    Maximális sebesség: 39m/s (140km/h)
    Átesési sebesség: 6m/s (21km/h) - 4800g tömegnél
    CG: 105mm-re a fő szárny belépőélétől
    Maximális repülési idő: 16000mAh 6S akkumulátor használata esetén 180 perc (3 óra) --- (30000mAh li-ion akkupakk használata is lehetséges)

Gyári képek:

20181127113956-6663_1_grande.jpg 20180714232629-3385.jpg mfd-crosswind-nimbus-pro-v2-1900-milimetros-kit-quadro-fpv-aviao.jpg

MyTwinDream vs. MFD Crosswind méretek:

20180715112913-6454.jpg

Javasolt konfiguráció:

- 6S akkumulátor
    - 2820-as motor
    - 40-60A ESC
    - 10x5x3 vagy 11x7 vagy 12x5 propellerek

Tervezett rendszerek:
    - géptest fóliázva lesz,

Hajtáslánc (terv):
    - Turnigy Nano-Tech Graphene 6S 12Ah lipo (később li-ion pakk)
    - Hobbywing Plantinum 40-60A ESC
    - Cobra 3515/18 740kv motor (2x2500g húzóerő)
    - Graupner e-prop 10x5x3

FPV-rendszer:
    - FATSHARK 700TVL pan-Tilt FPV kamera,
    - Lawmate 1.2GHz VTx + Dragonlink 1.2GHz dipolE antenna és Lawmate 1.2GHz VRx + Dragonlink dipole antenna,

RC-kapcsolat:
    - Dragonlink v3 Advanced 433MHz + DL v3 Micro Receiver v2 (flowcontrol-al)

Vezérlés:
    - Pixhawk 1 + M8N GPS + airspeed + Arduplane fw.
    - Ground stations: PC+Mission Planne, Samsung Galaxy S9+ és Tower app,
    - tripla tápellátás,

Kiegészítők:
    - FLYTRON navigációs fények,
    - mentőernyő (4-6kg vagy 6-8kg méretben),

Senior Member pepe82 logója
    Hely
    Bakony
    Hozzászólás
    157
    Itt azért már leszenek tömegek....sok sikert hozzá.

Hely
    Pécs
    Telefon
    Hozzászólás
    2.819
    Megérkezett a vezérlés.

Annyiban változott a terv, hogy egy integrált repülésvezérlőt választottam, az eddigi bevált Pixhawk1 helyett.

A választásom egy frissen megjelent robotra esett:
    - Mateksys F765 FC
    - Mateksys M8Q-4883
    - Mateksys analog airspeed sensor

Nyilván lehetett volna választani olcsóbb légsebességmérőt is, de úgy voltam vele, hogy az azonos márkával biztosan nem lesz kompatibilitási probléma.

A vezérlő maga egy kis méretű, masszívan felépített elektronika, telepakolva szinte ugyanazokkal az érzékelőkkel, mint a Pixhawk, ránézésre kb. hasonló teljesítményű is.

"KÉP HAMAROSAN!"

FC adatok:
    MCU: STM32F765VIT6, 216MHz , 512KB RAM, 2MB Flash
    IMU: MPU6000 (SPI1) & ICM20602 (SPI3)
    Baro: BMP280 (I2C2)
    OSD: AT7456E (SPI2)
    Blackbox: MicroSD card slot (SDIO)
    7x Uarts (1,2,3,4,6,7,8) with built-in inversion.
    1x Softserial1_Tx (INAV)
    12x PWM outputs (S1~S10 support Dshot)
    6x ADC (VBAT, Current, RSSI, Analog AirSpeed, VB2, CU2)
    3x LEDs for FC STATUS (Blue, Red) and 3.3V indicator(Red)
    2x I2C
    1x SPI4 break'out
    Switchable Dual Camera Inputs
    Switchable 5V/9V(12V) for Camera/VTX
    High-precision Current Sense
    ADC VB2 voltage divider: 1K:10K
    ADC AirSpeed voltage divider: 10K:10K
    TR/SA VTX control: Yes
    WS2812 Led Strip : Yes
    Beeper : Yes
    RSSI: Yes
    Analog Airspeed sensor: Yes
    Digital Airspeed sensor: Yes

FC Firmware:
    INAV Target: MATEKF765

ArduPilot(ChiBiOS) Target: MATEKF765-WING

PDB:
    Input voltage range: 9~36V (3~6S LiPo) w/TVS protection
    2x ESC power pads
    Battery Voltage Sensor: 1:10 (Scale 1100 in INAV, BATT_VOLT_MULT 11.0 in ArduPilot)
    Current Senor: 132A, 3.3V ADC (Scale 250 in INAV, 40 A/V in ArduPilot)

BEC 5V output:
    Designed for Flight controller, Receiver, OSD, Camera, Buzzer, 2812 LED_Strip, Buzzer, GPS module, AirSpeed
    Continuous current: 2 Amps, Max.3A

BEC 9V /12V output:
    Designed for Video Transmitter, Camera, Gimbal ect.
    Continuous current: 2 Amps, Max.3A
    12V option with Jumper pad

BEC Vx output:
    Designed for Servos
    Voltage adjustable, 5V Default, 6V or 7.2V via jumper
    Continuous current: 8 Amps, Max.10A

BEC 3.3V output:
    Designed for Baro / Compass module and Spektrum RX
    Linear Regulator
    Continuous current: 200mA

Fizikai méretek:
    Mounting: 30.5 x 30.5mm, Φ4mm with Grommets Φ3mm
    Dimensions: 54 x 36 x 13 mm
    Weight: 26g

Az első tapasztalatok szerint úgy működik ahogy kell. Hasonlóan az F4 Pro lapkához, teljesen támogatja az ardupilot rendszert.

Az első firmware telepítéshez fel kell telepíteni a Betaflight GUI-t, az arduplane oldalról le kell tölteni a megfelelő firmware-t, illetve amennyiben nincs még letöltve, akkor ugyanazokat a drivereket, és progikat, ami a Betaflight, Cleanflight rendszerhez kell.
    Az előzetes telepítések után futtatni kell a Betaflight programot, a vezérlőn nyomva tartani a boot gombot, és így csatlakoztatni a vezérlőt a géphez...Ha minden jól megy, a vezérlő DFU-módban kapcsolódik a géphez. A Betaflight-ban ki kell választani az előzetesen letöltött fw-t, és feltölteni a robotra. Ha megindul a folyamat, és a TÖRLÉS, FELTÖLTÉS, ELLENŐRZÉS sikeresen megtörténik, akkor le lehet választani a robotot az USB-ről, kilépni a Betaflight-ból, és áttérhetünk a Mission Planner felületre.

Ha minden jól ment, akkor csatlakoztatjuk a vezérlőt a géphez, a rendszer felismeri, és kapunk hozzá egy COM-portot. A Mission Planner kezdőoldalán beállítjuk ezt a COM-portot, és kapcsolódunk a vezérlőhöz. Ha rendben megy a csatlakozás, akkor a Mission Planner letölti a paramétereket, majd a vezérlő mozgatására a HUD szépen mozogni is fog.

Innen kezdve már csak az a dolgunk, hogy az arduplane leírása szerint kalibráljunk mindent, és elvégezzük a szükséges beállításokat.

Jelen állásnál egy dolgot tudok negatívumként felhozni, hogy a Pixhawk vezérlőhöz képest nincs RTS-CTS csatlakozás, így sajnos a Dragonlink rendszer legjobb tulajdonságát (Flow Control) itt nem tudjuk kihasználni, csak a modem átviteli sebességét tudjuk álítani...

Folytatom majd a forrasztásokkal, és a vezetékezés megtervezésével....

Hely
    Pécs
    Telefon
    Hozzászólás
    2.819
    Hajtáslánc (valóság):

Nyilván az én egyéni tapasztalatlanságom is lehet, de az ecalc-on nem találtam megfelelő konfigurációt a hajtásra...így kénytelen-kelletlen beismertem, hogy a gyári SPORT POWER COMBO gazdaságilag, és kényelmileg is ideális választás lesz a géphez. A youtube-ra feltöltött videók alapján számítani lehet arra, hogy kézből, könnyedén lehet indítani a gépet elvileg 5500g AUW tömegig.

20180809222041-6581.png

A leírás alapján ezt tartalmazza SPORT POWER COMBO:
    - 2x LDPower 2820 kv595 motorok,
    - 2x Hobbywing X-Rotor 40A ESC 2S-6S,
    - 2x EMAX ES08MD 12g analóg szervók,
    - 3x EMAX ES3054 17g digitális szervók,
    - 1x Matek Mini Power HUB 5V és 12V PDB,
    - 1x APC Electric-E 1170 CW+CCW,
    - 2x 30cm Y-szervó elosztó,
    - 2x Male to Male hosszabbító vezeték,
    - 1x 14AWG szilikonos vezeték fekete és vörös színben,
    - 1x 16AWG szilikonos vezeték fekete és vörös színben,
    - 1x fekete zsugorcső,
    - 1x 3M kétoldalas szivacsos ragtapasz,

Ezzel szemben a valóság kicsit jobb lett, ugyanis az összes szervó fémfogas digitális, és az 1 pár műanyag propeller helyett 2 pár 1170-es FA(!!) propeller volt a csomagban.

A szettet az Aliexpress-ről rendeltem meg, ez csak a nevében express, a valóságban csiga lassú a bolt...csak az 2 hétbe került, hogy az eladó méltóztasson postára adni a kombót, majd még 4 hét volt, mire megérkezett. A kiválasztott szállítási mód hozta amit ígértek hozzá, 25-30 nap alatt érkezett meg, és működött a tracking. Ami meglepetés volt, hogy a vámellenőrzés során nem szabtak ki rá sarcot, így 192US$-ból megúsztam a dolgot.

MOTOR:
    Érdekes kombó a motor, mert az egyikhez egy darab kék rögzítős tengelyt adtak, a másikhoz dupla feketét, és látszólag mindhárom tengely azonos irányban szorul, így egyenlőre rejtély ez a megoldás.
    Maga a motor masszív, a motortartó robosztus, a csavarok megvannak, és a vezetékekre gyárilag van forrasztva 3,5mm-es csatlakozó. A csapágyak szép halkan dolgoznak.

ESC:
    Fapados multirotor szabályozó, nem sok beállítási lehetőséggel. Elvileg azért ajánlják a multirotoros szabályozókat, mert gyorsabban reagál a gázadásra, mint a hagyományos szabályozók. Kiderül. Van a Hobbiwing-től Platinum Pro, és Skywalker szabályozóm is, megbízhatóan tették a dolgukat, elvileg gond nem lehet vele. A későbbiek során nem biztos, hogy nem cserélem le őket valamelyik programozható Hobbywing szervóra, hogy tudjak motorféket is kapcsolni...a gyors gázreakció nem biztos, hogy kelleni fog...

EMAX szervók:
    Nos, igen. Ha a leírás pontosabb lett volna, nem veszek az analóg szervók helyett pluszban digitálisat. Így most lett két tartalék szervóm. A gyárilag kialakított helyükre passzentosan illeszkednek, sok tennivaló nincs vele. A gyári összeszerelési útmutató hiányában az embernek totóznia kell, melyik hová kerül, de azért rá lehet jönni.
    Számomra a legnagyobb negatívum a szervókkal kapcsolatban, hogy 1 karos szervókar nincs a csomagban, csak kétkaros, négykaros, és kör alakú...így valszeg roncsolva kell átalakítani 1 karosra, hogy a szárnyakhoz be lehessen építeni, vagy vennem kell egy fémből készült univerzálisat.

MATEK PDB:
    A szokásos jó kialakítású, megbízható PDB, más gépben már használtam, itt nem biztos, hogy kelleni fog. A PDB kimenetei szűrtek, az FPV videóképben nem látszik interferencia.

Propellerek:
    Meglepetés volt, hogy nem APC-E propeller volt a szettben, de nem bánom a fa propellereket. Azt pedig pláne nem, hogy duplán adták, bár van egy olyan érzésem, hogy amiből 2 szett van, az sérülékenyebb. Fa propellereim még nem voltak. A motorok tengelyeire majdnem passzentosan illeszkedik, szép a kidolgozása, minőségben a XOAR propellerekre hasonlít. Hát majd kiderül mire lesz elég.

Vezetékek:
    Nagyon jó minőségű vezetékek, rugalmasak, adhattak volna többet is belőlük.
    Utoljára módosítva: smith_hun által : 2019-11-12 07:52

Hely
    Pécs
    Telefon
    Hozzászólás
    2.819
    RC programozás, FC programozás:

RC oldalon a jól megszokott rendszeremet használom majd: FRSKY X10S távirányító, Dragonlink v3 Advanced kombót. Mivel a Dragonlink rendszer "csak" 12 csatornát tud küldeni, ennyit van lehetőség használni.

Az RC csatornák kiosztása így alakul majd:
    1. csűrő
    2. magassági
    3. gáz
    4. oldalkormány
    5.
    6. repülési módok
    7. OSD váltás
    8. kamera váltás
    9. kamera PAN
    10. kamera TILT
    11. navigációs fények ki-be
    12. ejtőernyő

Logikai kapcsolók:
    L01: AND SE(lefelé állás) + SD(közép állás)
    L02 AND SE(lefelé állás) + SD(lefelé állás)

Speciális funkciók:
    1. MANUÁLIS repülési mód
    2. hang lejátszása: manuális
    3. STABILIZÁLT repülési mód
    4. hang lejátszása
    5. FBWA repülési mód
    6. hang lejátszása: FBWA
    7. CRUISE repülési mód
    8. hang lejátszása: cruise
    9. CIRCLE repülési mód (átmenetileg AUTOTUNE)
    10. hang lejátszása: circle
    11. RTL repülési mód
    12. hang lejátszása: RTL
    13. OSD váltás 1.
    14. OSD váltás 2.
    15. OSD váltás 3.
    16.
    17.
    18.
    19.

Aki használja az OpenTX rendszert tudja, hogy viszonylag milyen könnyedén felprogramozható a távirányító, szerencsére felhasználóbarát a kezelőfelület.

ARDUPLANE programozása:

Ez már egy másik történet. Ardupilot rendszert használóknak könnyebb már átlátni a paraméter listát, ahogy fejlődik az ardu-rendszer, úgy kerülnek bele újdonságok, és más paraméterek, fw. frissítés után mindig célszerű leellenőrizni a paramétereket, mert meglepetés érheti az embert, ha csak a lementett beállítást tölti vissza file-ból. Erre jó példa, amikor megszűnt a VTAIL_MIX paraméter, és helyette a SERVO_FUNCTION beállításnál jelent meg a left_vtail, és a right_vtail opció...

Pixhawk1 használóként, Pixhawk2 CUBE tulajként kifejezetten örültem, amikor megjelentek az integrált OSD-vel rendelkező F4 alapú FC-k, így meg lehetett spórolni a MinimOSD lapkát, és egy csomó vezetékezést. Amikor az Ardu-közösség megalkotta a ChibiOS-t, még jobban örültem, és egy Nano Talon-ba építve kellemes tapasztalatot szereztem a ChibiOS-el, illetve az integrált lapkákkal...így amikor a Crosswind KIT-et megvettem, akkor először a megszokott PIXHAWK1 vezérlőt terveztem beépíteni, de az F765 megjelenésével most erre tettem le a voksom.
    Sajnos elkerülte a figyelmem, hogy az F765 nem rendelkezik olyan telemetriával, mint a PIXHAWK1, így le kellett mondanom a Dragonlink-es új telemetria lehetőségről a FLOW CONTROLL-ról, ahol akár 56k-val is mehetne az adatfolyam úgy, hogy az adatkapcsolat nem befolyásolja a hatótávot. Így maradnom kell a 38k-s modemsebességnél...

Az arduplane rendszernél (aki nem ismeri) meg kell érteni, hogy a paraméterek miképp vannak kiosztva...külön veszi a rendszer az RC csatornákat, és külön a szervó kimeneteket...

Az RC csatornákon definiáljuk azokat a funkciókat, amik nem feltétlenül mennek szervó kimenetre. Ilyen a repülési mód, az OSD vezérlése, vagy a csatornára injektált RSSI is...ezek PPM jelben ugyan beérkeznek a vezérlőbe, de kimenetük nincs...ellenben ugyanezekre a sorszámú szervó kimenetekre tehetünk más funkciókat, amit a vezérlő automatikusan kezel. Ilyen lehet például az ejtőernyő, amit nem feltétlenül kell felhasználónak kezelnie, irányíthatja a vezérlő az ADS-B, vagy a failsafe beállítások szerint.

Az alap beállítások könnyűek. Ha sikeresen feltelepült a ChibiOS, akkor Mission Planner (MP) GUI-ban könnyedén be is állíthatjuk. Amikor csatlakoztunk a vezérlőhöz, a képernyőn a vezérlő mozgatásával együtt mozog a HUD is. Az alap kalibráláshoz első körben nem szükséges a tüskék beforrasztása, bár célszerű azzal kezdeni, hogy a perifériákat is lehessen egyből kalibrálni.

Az első amit meg kell csinálni, az a 6-tengelyes kalibráció. Ezzel tanítjuk meg a vezérlőnek, hogy az irányok merre is vannak. Célszerű ezt a kalibrációt egy, a vízszintest minél jobban megközelítő felületen végezni. A kalibráció során a kijelölt irányokba fordítva a vezérlőt, majd a gombra kattintva a kalibráció gyorsan, és könnyen végrehajtható.

Ha esetleg nem pontos a műhorizont a HUD-on, akkor ugyanitt el lehet végezni egy 1-tengelyes kalibrációt. Itt csak simán vízszintes felületre kell tenni a vezérlőt, majd kattintás után a vezérlő szépen beállítja magát.

Fontos megjegyezni, hogy nem szabad az irányokat felcserélni akkor sem, ha fordítva, esetleg fejtetőn szeretnénk a robotot beépíteni a gépbe. Erre a célra vannak AHRS_ paraméterek, amikkel fokokban (általában 1/4 fordulatonként) lehet definiálni a vezérlő helyzetét. Mivel az F765 vezérlő úgy van kialakítva, hogy az akku és ESC csatlakozók a robot hátulján vannak, nekem viszont a gép orrában lesz az akku, így a vezérlő irányát én majd átírom 180 fokkal megváltoztatva.

A kalibráció után jöhet a

távirányító kalibrálása:
    Az SBUS/PPM bemenetre csatlakoztatott FRSKY L9R vevőt minden gond nélkül kezelte a vezérlő, a PPM jel simán átment, és csak USB-s tápot adva a vevő hibátlanul működött. Így a távirányító kalibrálását külön tápolás nélkül is meg lehet oldani.

A táv kalibrációt a MP-ben, kell elvégezni, érdemes mindegyik jelzett csatornára tenni egy kimenetet, hogy később ne a paraméter listában kelljen az értékeket megadni. Én a lustább megoldást választottam, később a paraméter listában írtam be a táv PWM értékeit.
    A kalibráció megkezdése után a csatornák csúszkáin megjelenik két piros vonal (a minimum és maximum értékek jelzése), amik a karok mozgatásával addig mozognak, amíg a PWM érték tart. Az én esetemben ez 982 és 2006 közé esik. Optimista módon, mivel az X10S mindegyik előre felprogramozott csatornáján ez az érték jött ki, később ugyanezeket az értékeket írtam be a paraméter listában az összes RC bemenetre.
    Ha végeztünk a kalibrációval, csak kattintsunk a "COMPLETE" gombra, és az értékek mentődnek.

Repülési módok programozása:
    Viszonylag egyszerű menete van, a megfelelő beállítási oldalon ki kell választani a repülési módokat a legördülő listából, meg kell adni a repülési mód váltására használt RC csatornát, és menthetünk. Ezután a távirányítón be kell állítani a repülési módok PWM értékét. Ezt általában egy tartományba teszi az arduplane. A megoldást mindenki maga oldja meg, ez lehet egy hat állású csatorna is ahol a kapcsoló értékét át lehet állítani a repülési módok értékeire, vagy simán a Speciális Funkcióknál kell csinálni hat funkciót, ahol a szükséges érték csak simán felülírja a csatorna értékét. Én megszokásból ez utóbbit választottam, annyi különbséggel, hogy a 4. és 5. repülési módot logikai kapcsolóval oldottam meg. Kényelmi, és hülye-biztossági szempontból az RTL módot mindig külön kapcsolóra teszem. Így elkerülhetem a véletlen RTL-be kapcsolást.

Amikor végeztünk a programozással, a kapcsolókat kapcsolgatva ideális esetben a képernyőn is változik az aktív repülési mód.

Failsafe beállítás:
    Az ardupilot rendszernek, azon belül az arduplane-nek fejlett failsafe lehetőségei vannak, mivel a PC telemetria kapcsolatot nem nagyon használom, így a GCS Failsafe, és a Battery Failsafe lehetőségeket én nem használom, így ezekre nem is térek ki.
    Ellenben az RC Failsafe funkciót használom (mint minden épeszű ember), így ez írom csak le.
    A failsafe beállítás esetén még a kezdés előtt figyelmeztet a rendszer, hogy szedjük le a propellereket, ha nem tettük volna meg.
    Ezután nem sok dolgunk van, meg kell adni azt a gáz PWM értéket, ami alá esve az érték aktiválódik a failsafe funkció. Nálam a gáz minimum értéke 982, így én általában 950-890 körülire állítom be, ahogy kedvem lesz hozzá. A mentéshez a biztonság kedvéért az adat beírása után ENTER-t szoktam nyomni.

Ezután ki kell jelölni a failsafe időzítéseket, és a viselkedést. Időzítésként két módot különböztetünk meg, FS_SHORT és FS_LONG. Mindkét módhoz különböző viselkedéseket állíthatunk.

FS_SHORT esetén két lehetőségünk van, vagy változatlanul halad a gépünk az FS_LONG aktiválásig, vagy körözni kezd. Ez utóbbi talán célravezetőbb, mert az automatikus körözést a HUD-ot nézve észrevesszük, ha történik valami, és időben reagálhatunk rá.

FS_LONG esetén szintén folytatódhat a repülés (csak AUTO módban), más stabilizált esetben a robot RTL módba vált, és elindul a felszállási pont felé.

Jól beállított, és ideális esetben FAILSAFE aktiválódás így történik:
    - megszakad az RC jel, és 5 másodpercen keresztül nem is tér vissza,
    - FS_SHORT aktiválódik (az én esetemben körözni kezd),
    - a rendszer vár 20-30 másodpercet,
    - FS_LONG aktiválódik,
    - RTL-be kapcsol a vezérlő,és elindul az indulási pont felé.

A helyes működést könnyen tudjuk ellenőrizni, MP-ben élő RC kapcsolat esetén az éppen aktuális repülési mód jelenik meg a HUD jobb alsó sarkában. A távirányító kikapcsolásával megszakad az RC kapcsolat, és a jobb alsó sarokban megjelenik a CIRCLE mód. Amikor aktiválódik az FS_LONG, a CIRCLE mód RTL módra vált, és a vezérlő úgy viselkedik, mintha elindulna a felszállási pont felé.

Fontos megemlíteni, ha a jelvesztés nem vevőhiba miatt, hanem más okból (pl. lemerül atáv, és akkut cserélünk benne) történik, hiába épül újra az RC kapcsolat, az RTL mód aktív marad, amíg repülési módot nem váltunk. A kapcsolat helyreállásáról maximum az RSSI értékének emelkedése tájékoztat minket.
    Utoljára módosítva: smith_hun által : 2019-11-12 15:58

Senior Member feket663 logója
    Hely
    Csenger
    Hozzászólás
    3.140
    Idézet smith_hun eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    ESC:
    Fapados multirotor szabályozó, nem sok beállítási lehetőséggel. Elvileg azért ajánlják a multirotoros szabályozókat, mert gyorsabban reagál a gázadásra, mint a hagyományos szabályozók. Kiderül. Van a Hobbiwing-től Platinum Pro, és Skywalker szabályozóm is, megbízhatóan tették a dolgukat, elvileg gond nem lehet vele. A későbbiek során nem biztos, hogy nem cserélem le őket valamelyik programozható Hobbywing szervóra, hogy tudjak motorféket is kapcsolni...a gyors gázreakció nem biztos, hogy kelleni fog...

Én csak az ESC-kel kapcsolatban tennék annyi kiegészítést, hogy a modern multirotoros cuccoknál is van fék, illetve előnyük még, hogy általában van bennük "active freewheel", amit ugyan nem tudom mit jelent, csak azt, hogy emiatt jobb a hatásfokuk, kevesebb veszteség (ezért nem melegednek szinte semennyire), emiatt része az összes fpv gépemnek az ősöreg Kontronik Jazz szabályzó ami szintén hasonló elven működik, szóval ezeknek a cseréjén ne nagyon gondolkozz!

Hely
    Pécs
    Telefon
    Hozzászólás
    2.819
    Hali Pisti!

A cserén ne nagyon gondolkozzak nem tudom mire érted, cseréljem vagy ne?

A gyári leírás szerint az X-rotor ESC távval, és csipogással programozható, két lehetősége van: a gáz tanítása, és az időzítés. Az első ugyebár kell, a másodikkal kismértékű teljesítményjavulást ugyan érhetek el, de a gyártó szerint jobban melegszik tőle a szabályozó.

Mást nem lehet vele programozni, itt nincs akkutípus, THR-CUT, timing, brake, stb. lehetőség...lehet, hogy multiba tök jó, ide biztos a gázreakció miatt javasolja az MFD...

Hely
    Pécs
    Telefon
    Hozzászólás
    2.819
    Szervó funkciók megadása:
    Az arduplane rendszerben elég sok paraméter állítható kedvünk szerint, alig van olyan beállítás, amit ne szabhatnánk magunkra.

Alapbeállításban a vezérlő úgy veszi, hogy az első négy RC-csatornán érkezik az irányítási jel. Sorrendben:
    1. Aileron
    2. Eleator
    3. Throttle
    4. Rudder

Ez a sorrend az RC_MAP paraméterek átírásával átszerkeszthető mindenki saját fétise szerint. A lényeg, hogy tanítsuk meg a vezérlőnek, hol keresse az irányítás jeleit.

A vezérlő feldolgozza az RC-jeleket, majd a beállított SERVO csatornákra kiküldi az utasításokat.

Az F765 vezérlő esetében úgy tűnik, hogy alapból az 1-es és 2-es szervó kimenetet tartják fenn az ESC-knek, így én is ezeket használom. Emiatt a SERVO kiosztás nálam így alakul:

SERVO1: baloldali motor
    SERVO2: jobb oldali motor
    SERVO3: aileron (bal oldali)
    SERVO4: elevator
    SERVO5: rudder
    SERVO6: ??? AILERON (jobb oldali)
    SERVO7: RC11
    SERVO8: RC11
    SERVO9: RC11
    SERVO10: Camera PAN
    SERVO11: camera TILT
    SERVO12: ejtőernyő kioldás