Oldal: 2 / 3 ElsőElső 123 UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (29) összesen

Téma: Miért van aszimmetrikus kompresszióm?

Senior Member airman logója
    Hely
    Tata
    Hozzászólás
    1.081
    Arra voltam kíváncsi, hogy különböző irányokba forgatva melyik pozíciónál ad szikrát a gyertya, és közben én is meglepődtem, hogy mennyivel nagyobb a kompresszió az ellenkező irányban. A hirtelen kompressziót gondolom akkor érzem, amikor elhagyja a dugattyú a kipufogó nyílást, de ilyenkor a hajtórúd más-más oldalirányból "feszíti" a dugattyút a forgásiránytól függően. Nem az okozhatja a kompressziókülönbséget, hogy a különböző oldalirányú erő miatt másfelé billen, másképpen feszül a dugattyú a hengerben? A billenést nyilván mikronokban értem. A dugattyú sem, a henger sem szimmetrikus, a kipufogó és beömlő nyílások különböző magasságban, ellentétes oldalon vannak, különbözőképpen van kopva a henger/dugattyú egy-egy oldala.

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.307
    Ez legalább valami teória! Lehet. Más logikus magyarázatot eddig még nem hallottam. Ezek szerint ez a kompresszió különbség annál nagyobb, minél kopottabb egy motor?!
    Ez jó gyors ellenőrzés lehetne a motor kopásának előrehaladott állapotának megítélésére. Meg kellene nézni egy vadi új motornál, hogy ott is meg van e ez az asszimmetria?!

Hely
    Tata
    Hozzászólás
    1.081
    Első gondolatom egyébként az volt, hogy a henger középvonala és a főtengely középvonala nem esik egybe (cylinder offset), és emiatt a hengerirányú erőkomponens tényleg függ a forgásiránytól, de ha szemre nem tűnik fel ez az eltolás, akkor az önmagában nem okozhat ekkora nyomaték különbséget. Ugyanígy a csapszegeltolás sem.

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.307
    Ha figyelembe vesszük, hogy az egyébként le-fel mozgó dugattyún és körkörösen mozgó főtengelyen mi lehet a forgásirány váltáskor az erőhatás különbség, akkor az első gondolatodon kívül semmi ötletem sincs.
    Bár hihetetlennek tűnik számomra, hogy egy ilyen pici erőirány hatás különbség, ekkora kompresszió eltérés okozna. Azt gondolnám, hogy ehhez borzasztóan kéne lötyögni a dugónak a hengerbe.
    Tesztelni fogom egy új motornál. Ha az elméleted igaz, akkor csak a kopottabb motoroknál kéne jelentkeznie ennek a jelenségnek.

Hely
    Tata
    Hozzászólás
    1.081
    Szerintem nem közvetlenül az oldalirányú erő feszíti a henger 1-1 falának, hanem az dönti meg a dugattyút a hengerben különböző irányokban. Szélsőséges esetet képzelj el! Képzeld el, hogy van 2mm hézag a dugattyú és a henger között! A jobb aljánál kezdd el felfelé tolni a dugattyút! Ilyenkor a bal teteje és a jobb alja fog nekifeszülni a hengernek. Ellenkező esetben pont fordítva. Mivel új motornál is van illesztési hézag, valamennyire ott is meg fog billenni, és mivel a kipufogó az utolsó nyílás és oldalt van, nem mindegy, hogy melyik irányban billen a dugattyú. Ráadásul nekem ablakos dugattyúm van (DLE55). Szóval ha igaz az elmélet, akkor kisebb mértékben, de új motornál is léteznie kell a jelenségnek. Nem ablakos dugattyús motorral lehetne tesztelni úgy, hogy 90 fokot elforgatva kéne felrakni a hengert/hengerfejet, hogy a kipufogó nyílás ne oldalt legyen, de azt is ki lehetne próbálni, hogy mi van, ha 180 fokot forgatnánk el. Bár létezik hátsó kipufogós DLE55 is, ott vajon mennyire érződik? Tapasztaltátok hátsó kipufogós motornál is?
    Utoljára módosítva: airman által : 2020-11-01 14:35

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.307
    Nekem csak oldalsó kipuffos motorjaim vannak. Max új és régi motorokat tudok összevetni.
    Mivel nem minden motornál tapasztalható, össze kéne írni a motorok jellemzőit egyik oldalról és a másik oldalról is. Lehet felfedezünk valami logikát bennük!

Senior Member keril logója
    Hely
    Bp. XVIII.
    Hozzászólás
    2.527
    Állítólag a motorkerékpárokon ezért van megdöntve a henger kicsit, hogy kompenzálja a hajtókar elnyomását a dugattyú súlya.
    Pl. a Babettában ami fekvő hengeres egyértelműen sokkal gyorsabban lesz ovális a henger. Álló hengeres motornál nem tudom. Ducatiban van ilyen, de olyat még nem szereltem
    Kéri Laci
    Heli:Tarot450pro, Blade130s/Quad: ZMR250/Repülő: Olympic 650/Autó: BSR BZ-444pro 17,5T/Rádió: Spektrum DX8g2

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.307
    Gondolom egy lógó henger, ugyan olyan lehet, mint egy álló.
    Nálam az összes gépemben lógnak a hengerek.
    Ha esetleg van nektek is új (vagy annak tekinthető) motorotok és régebbeik, akkor ha majd a kezeteik közé akadna, nézzétek már meg ezt az aszimmetria kompressziót!

Hely
    Tata
    Hozzászólás
    1.081
    Épp nincs rajta a karburátor a motoromon, így belátok a forgattyúsházba. Amikor a legnagyobb a kompresszió, akkor kb. 90 fokot zár be a forgattyúkar a hajtórúddal. Ezek hosszaránya kb. 1:4, 1:5. Kb. ilyen arányban (-3%) lesz egy oldalirányú vektorunk, vagyis amit érezni kompressziót, annak az 1/4-e a henger falának feszíti a hengert. Hihetetlennek tűnik, de ha úgy képzelem el, mintha ilyenkor folyadék lenne az égéstérben, ami megakasztja a dugattyút, mi meg ebben a pozícióban erőt fejtenénk ki a hajtórúd hosszirányába, akkor ott van ez az erővektor.

Egyébként nekünk nem az a jó, ha kézzel forgatva ellentétes irányba nagyobb a kompresszió? Munkaütemben a légcsavar pont abban az irányba tart ellen, tehát kézzel visszafelé forgatva a légcsavart nem változtatok az erők üzemszerű irányán, csak az arányán. Ez olyan, mintha egy pumpa tömítettségét úgy akarnám tesztelni, hogy a tömlő felől szívnám, mert normál esetben arra áramlik a gáz.

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.307
    Ezen már én is gondolkoztam, hogy visszafelé forgatva pont az üzemszerű irányokba feszítek mindent. Ettől függetlenül én még mindig a "kopott", nem kopott (ovális?) hengerek esetére gyanakszom, ahogy legelőszőr írtad.
    Van új és régebbi motorjaim, ha lekerülök a műhelybe, majd megnézem őket.

Oldal: 2 / 3 ElsőElső 123 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva