Eredmény: 1 - 10 (10) összesen

Téma: M-30 Fergeteg - Tervrajz

Member
    Hozzászólás
    83

M-30 Fergeteg - Tervrajz

Sziasztok!

Nincs valakinek rajza erről a vitorlázógépről?

http://www.avia-info.hu/talalat.php?Ujtipus=264
    http://gliders-fega.freeweb.hu/fergeteg.html
    http://gliders-fega.freeweb.hu/fergeteg-c-1s.html

Üdv Roland

Tapatalkkal küldve az én SM-A750FN eszközömről

Senior Member
    Hozzászólás
    2.021
    Rajzom nincs de kedvencem nekem is e gép

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
    A repülés a világ második legizgalmasabb élménye. Az első legizgalmasabb a leszállás!

Junior Member
    Hozzászólás
    7
    Szevasz SzokiRoli!
    Csak most látom a keresésedet. Háromnézeti rajzaim, meg némi szerelési (szárnyfőtartó bekötési, kormány mozgató mechanikák, stb) rajzok vannak a Fergeteg M30, M30 B, M30 C és a Szuper Fergeteg M30 C/1-ről, meg szöveges műszaki leírás. Persze ezek nem részletes tervek, de minden fő paraméter megvan a gépekről, ezek alapján el lehet indulni. Ha még aktuális a keresésed, akkor írj, szívesen elküldöm. Mi az elképzelés? Meg akarod építeni?
    Hello,
    BarEnd.

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    362
    Idézet barend eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Szevasz SzokiRoli!
    Csak most látom a keresésedet. Háromnézeti rajzaim, meg némi szerelési (szárnyfőtartó bekötési, kormány mozgató mechanikák, stb) rajzok vannak a Fergeteg M30, M30 B, M30 C és a Szuper Fergeteg M30 C/1-ről, meg szöveges műszaki leírás. Persze ezek nem részletes tervek, de minden fő paraméter megvan a gépekről, ezek alapján el lehet indulni. Ha még aktuális a keresésed, akkor írj, szívesen elküldöm. Mi az elképzelés? Meg akarod építeni?
    Hello,
    BarEnd.
    Kedves SzokiRoli!

Jereb Gábor: Magyar vitorlázó repülőgépek című könyvében foglalkozik a repülővel, és a változataival. Szép repülő. Milyen méretarányban gondolkodol?

Member
    Hozzászólás
    83
    Idézet barend eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Szevasz SzokiRoli!
    Hello,
    BarEnd.
    Szia BarEnd!

Köszönöm a válaszod, érdekel minden a géppel kapcsolatban. Egyenlőre a Jereb könyvet tudom csak kiindulási alapnak használni. 1:5 méretarányra gondoltam, szóval ez 3.6 méter fesztáv lenne (az eredeti 18m). Én csak megrajzolnám és barátom szeretné megépíteni a Kazincbarcikai Modellező Klubban.

Úgy tudom a Közlekedési Múzeumban volt egy C változat, de nem tudom hova dugták ezt a gépet a többivel együtt miután a Petőfi Csarnokot felszámolták. Pedig az is lehet, hogy eredeti tervdokumentáció is fennt maradhatott a gépről.

Üdv Roland

Member
    Hozzászólás
    83
    Idézet gyr eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Kedves SzokiRoli!

Jereb Gábor: Magyar vitorlázó repülőgépek című könyvében foglalkozik a repülővel, és a változataival. Szép repülő. Milyen méretarányban gondolkodol?
    Szia!

Köszönöm a tippet. Ez a könyv elektronikusan megvan, azt használom a rajzoláshoz támpontnak.

Üdv

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    362
    Kedves SzokiRoli!

A könyv alapján meg lehet tervezni, és rajzolni a repülőt. Gondolom, hogy valamilyen számítógépes tervező programmal dolgozol majd. Csak egy ötlet a méretarányhoz. Javasolnám az 1:4-et. Ez egyezik a nemzetközi retroplane szabályzatával, és évekkel ezelőtt mi is ez alapján kezdtük el építgetni Rubik Ernő repülőit. Ez mára annyira "felpuhult" hogy mindegy hogy mi, csak magyar legyen. A retroplane-os modelleket lejtőről indítják, de mi modellezési szempontból síkvidéki ország vagyunk. Nálunk a vontatás maradt a magas start lehetősége. Igen ám, de ilyen méretű modellt vontatni tudó motoros modell, és főleg hozzá való "pilóta" a mai világban ritka, és ezért aranyat ér. Gondolkodunk a csörlős startban, de ehhez erősebb szárny, és szárnybekötés szükséges. ( sajnos a megépült modellek egy része ezt a kritériumot nem teljesíti.) Összegezve. Ha ekkora munkába kezdtek, akkor -ha csak 1:5-ös is lesz a méretarány-, vontatható, és csörlőzhető legyen, és az ehhez szükséges kritériumoknak feleljen meg. A Rubik mozgalmunk eddigi legsikeresebb összejövetelkéről itt olvashatsz:

http://iho.hu/hir/kis-es-nagy-rubik-...rgomban-171005

Bizonyára sokakat érdekelne ha majd a tervezést és az építést megosztanátok a fórum közösségével.

Üdvözöl

gyr

Member
    Hozzászólás
    83
    Szia Gyr!

Azt tudom, hogy meg lehet rajzolni a 3 nézeti alapján is, csak a pdf-ből vektorgrafikust késziteni az én igényeimnek pontatlan. Továbbá túl sok keresztmetszet nincs a törzsről közölve. De már elkezdtem a rajzot. Az 1:4 szepen hangzik, de szallitani már biztosan nehezebb lenne. Persze lehet a szárnyat 4 részben szétszedhetőre építeni. Megkérdezem majd Feri barátomat milyen méretre gondolt pontosan. Ha nagyitani kell a tervet az két kattintás AutoCADben, szoval nem nagy cucc. Legalábbis a főbb méretek, körvonalak, de ha részletekbe menő tevet készítek az munkásabb lehet. Az AutoCAD elég primitiv program ilyesmire. A 3d-ben való tervezésen még gondolkodom...viszont vannak igen jól specializált cad softwarek modellezésre ahogy utánajártam. http://www.devcad.com/eng/default.asp
    https://www.winghelper.com/default/

A tervrajz iránt pedig azért érdeklődtem mert volt egy Rubikos találkozó, amin listázva van ez a gép. Azt hittem valaki már megépitette valami rajz alapján és repült is a találkozón:
    http://forum.rcmodell.hu/showthread....A1lkoz%C3%B3ja
    Itt az áll "14. Kozéky György + 1 fő L-33 Super Blanik, M30 Fergeteg, 4m vitorla"

üdv: Roland

Junior Member
    Hozzászólás
    7
    Szevasz SzokiRoli!
    Az én infóm is a Jereb könyvre épül, az meg a rendelkezésedre áll. Ennyit tudtam volna segíteni. Jó munkát Feri barátodnak az építéshez! Barcika környékén ráadásul választhattok, hogy lejtőn, vagy síkon repültök majd vele! Én is kíváncsian várom a fejleményeket!
    Üdv:
    BarEnd.

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    362
    Kedves SzokiRoli!

Kezdjük a végén. Az említett találkozó régen volt. Írjál a szervezőnek Pásztor Gábornak a Paco Modell címén info@pacomodell.hu és érdeklődjél a kolléga felől. Hátha megmaradt az elérhetősége. Ha jól emlékszem egy törzsváz szintig kész, épülő modell volt, ami igen igényes munka. A további találkozókon a srácot nem láttam. Ha jól emlékszem a feleségével volt ott, ő a listában a +1 fő.
    Szállíthatóság. Ez a legnagyobb probléma. Bármekkora is a méretarány lebeszélnélek a négy darabos szárnyról. Mivel szállítjuk? Nagy méretű tető boxok, tetőcsomagtartóra lekötözött ládák. A zárt terű furgonosok, kisteherautósok persze előnyben vannak.

üdvözöl

gyr

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve