Oldal: 2 / 2 ElsőElső 12
Eredmény: 11 - 15 (15) összesen

Téma: Hosszú löketű gőzgép

Senior Member keril logója
    Hely
    Bp. XVIII.
    Hozzászólás
    2.486
    Idézet kissgergő eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Szerintem pont az a jó ha vannak bonyolultabb összetettebb alkatrészek, van benne kihívás! Így lehet fejlődni.
    A kemény forrasztás véleményeddel nem értek egyet! Sokkal szebben néz ki keményforrasztással az alkatrész, nem beszélve az ón hátrányairól! A gyantás ónt folyatószerrel használni nagyon nem jó, lehet kapni többféle méretű ónt, de a két eljárást nem jó keverni.
    Persze, ahogy olvasom mikkel foglalkozott eddig, nagyon ügyes ember lehet, úgy csinálja ahogy akarja, csak tanács volt.
    Én amikor új dolgot csinálok, mindig sokat kell vacakolni mire kitalálja az ember az adott dologra a technológiát, hogy lenne a legjobb. Na most ha egyből a komplikált elképzelést kezdem el, akkor elég bosszantó, ha a felénél jövök rá hogy ezt lehetett volna sokkal szebben, jobban, egyszerűbben.

Forrasztás. Ivóvíz vezetéknél a rendszer szennyezésének elkerülésére valóban nem jó a gyanta, meg az ólommal ötvözött forraszanyag, de minden más esetben előnyös. A folyasztószert nem lehet túlzásba vinni, főleg ha jó minőségű, szép forrasztást akarsz, aztán a maradékot denszesszel le lehet takarítani nyom nélkül.
    Kéri Laci
    Heli:Tarot450pro, Blade130s/Quad: ZMR250/Repülő: Olympic 650/Autó: BSR BZ-444pro 17,5T/Rádió: Spektrum DX8g2

Senior Member
    Hely
    Budapest, XIV kerület
    Hozzászólás
    891
    Üdv!

A skicc kettes-t akartam ma regel feldobni, de topic gazdaként más témáról kell most írnom. Szeretném elkerülni azt, hogy majd egy év múlva azt mondják az olvasók: "Hiszen rgform írta! Akkor az úgy is van!" by szallas.hu Nekik nem kell feltétlenül emlékezni, hogy egy hozzászólásban vagy az eredeti leírásban olvasta-e. A teljesség igénye nélkül, két bejegyzés, az egyik csak simán nem úgy van, a másik pedig bonyolultabb megközelítést igényel. Kezdjük a megszokott mottóval:

"Az emberek nagy többségével nem az a baj hogy valamit nem tud, hanem amit tud az nem úgy van!"

5mm-es anyagba a 4mm-es furat nem kivitelezhető,
    Amikor a V elrendezésű gőzgépemet építettem még nem tudtam erről, ezért a gépváz összeépítésénél 4 mm furatokon keresztül engedtem a rögzítő csavarokat.

vgepfurat.jpg

Később amikor a kéthengeres álló gépet építettem, akkor az "egyenesbevezetők" szintén a megadott anyagból, 4 mm dörzsölt furattal lettek kialakítva.

IMG_1406.JPG

Szerintem - témát lezárandó - mondjuk azt, hogy nekem sikerült két alkalommal is.

Sima egyszerű lágyforrasztással rakd össze...
    ...bár ónnak én egy vékony 0.8-as, minőségi több gyanta csatornás elektronikai forrasztó ónt ajánlaték...
    ...a kifolyt részeket a végén lecsiszolod, le esztergálod és nem látszik belőle semmi.
    ...maradékot denszesszel le lehet takarítani nyom nélkül.
    Tényleg nem bántásból, de a fentebb leírtakat egy gőzgép készítő topicban kissé felelőtlennek tartom így ex-cathedra leírni. Ha valaki most ismerkedik a gőzgép építéssel akkor ebből annyi hallhat meg - 0.8-as, minőségi több gyanta csatornás elektronikai forrasztó ót - nal csináld a gépedet - a kifolyt részeket a végén lecsiszolod, le esztergálod és nem látszik belőle semmi, maradékot denszesszel le lehet takarítani nyom nélkül..

A keményforrasztást nem véletlenül találták ki, elég csak ha a sulinetről idézünk:

A keményforrasztás célja a lágyforrasztás kötésszilárdságánál nagyobb szilárdságú kötések létrehozása és a lágy forrasztással nem forrasztható fémek szilárd összekötése. Akkor is keményforrasztásra van szükség, ha a lágyforrasztás még megfelelne, de a használat során fellépő hatások miatt akkora a hőterhelés, hogy azt a lágyforraszok már nem viselnék el károsodás nélkül.

folyt. köv.

Üdv, Géza

Senior Member
    Hely
    Budapest, XIV kerület
    Hozzászólás
    891
    Üdv!

Akkor immár szakmailag, a keményforrasztás - lágyforrasztás a modell gőzgépek építésénél:

a., vegyük elsőként a mechanikai szilárdság követelményét.

Nem megyek bele teljes mélységébe, de jellemzően nagyobb, nyíró jellegű, ismétlődő (fárasztó) jellegű igénybevétel esetében keményforrasztást alkalmazunk (jellemzően kazánok és kazán szerelvények, túlhevített gőz csatlakozások). Ami nagyon fontos, hogy tisztában legyünk ennek technológiájával. Elsődlegesen ne egy vízszerelőt kérdezzünk meg, hanem egy ékszerészt. Bármilyen furcsa ebben a méretben ők dolgoznak. Nekik van 0,5-ös ezüst huzaluk, és ezüsttartalmú pasztájuk az ilyen forrasztáshoz. Ezen anyagokkal 500 fok közelébe tudjuk lehozni a műveletet.

Természetesen mint minden korlát ez is kitrükközhető. Ha a ható erőt más rögzítési móddal pl. csap, horony fel tudjuk emészteni, úgy az egyéb irányú szabad mozgás meggátlására már alkalmas a (megfelelő hőtűrésű) lágyforrasztás.

b., És itt jön a hőtűrés, pl. magyar szabvány vízszerelési rézcsövekre (szintén sulinet. és mert modell gőzgépre nincs MSZ.):

"A szabvány szerint, ha a szállított közeg hőmérséklete nem haladja meg a 110 C-ot, lágyforrasztás is használható, ennél nagyobb hőmérsékleteknél követelmény a keményforrasztás."

Egy túlhevítővel ellátott modellkazán simán ezen hőmérséklet főlé emeli a gőz hőmérsékletét

Mégis induljunk el az egyszerűbb ellenállás irányába, mert NEM LÉP FEL jelentős, az előzőekben már részletezett mechanikai erő. Vagyis lágyforrasztást választunk. Az elektronikában használt "gyantáscin" nagyon alacsony olvadáspontú, megkímélendő az érzékeny elektronikai alkatrészeket. Amennyiben gőzgéphez lágyforrasztást akarunk használni, használjunk megemelt szabvány szerinti olvadáspontút. Pl. ilyet:

hochtemperatur.jpg

és végül

c., Elvégre 2020-at írunk, és itt vitatkozunk lágy és kemény forrasztáson? Nem lehetne valamit az űrtechnológiából felhasználni?

LT_638-10ml.jpg

A LOCTITE 638 hengeres alkatrészek rögzítésére szolgáló termék, elsősorban olyan alkalmazásokhoz, ahol a résméret elérheti a 0,25 mm-t. A termék a szorosan kapcsolódó fém felületek között - a levegő kizárásával, anaerob módon - megköt, így megakadályozza az alkatrészek lazulását. Passzív fém felületeken is alkalmazható, kiváló térhálósodási jellemzőkkel rendelkező termék. A termék jó hőállósággal rendelkezik, enyhén szennyezett és enyhén olajos felületeken is alkalmazható.

Üzemi hőmérséklet -55 és +180 C között
    Nyírószilárdság >25 N/mm2

Előre jelzem a kéthengeres álló gépemnél használtam, így azon megjegyzéseket - mi lesz ha mégsem ennyire jó - mellőzzük

És remélhetőleg innentől megint hosszú löketű folyt. köv.

Üdv, Géza

Senior Member keril logója
    Hely
    Bp. XVIII.
    Hozzászólás
    2.486
    "Az emberek nagy többségével nem az a baj hogy valamit nem tud, hanem amit tud az nem úgy van!"
    Vagy az is lehet hogy mindenki jól tudja, csak ugyan arra a dologra több megoldás létezik, csak sérti a büszkeségünket ha valaki mást mond.

Ahova a menetrögzítő megfelel, oda a lágyforrasz is. Bocs hogy beletenyereltem a megszokásokba. Az én megoldásaim is kipróbáltak és működnek
    De csináld keményforrasztással, kétségtelenül az a legjobb, csak arra írtam javaslatot, hogy tudod kiváltani, miután leírtad hogy el akarod kerülni.

Továbbra is érdeklődve olvasom a fejleményeket.
    Utoljára módosítva: keril által : 2020-01-13 12:33
    Kéri Laci
    Heli:Tarot450pro, Blade130s/Quad: ZMR250/Repülő: Olympic 650/Autó: BSR BZ-444pro 17,5T/Rádió: Spektrum DX8g2

Junior Member
    Hozzászólás
    8
    Idézet keril eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Van egy 190Mb-os könyv és dokkumentum, meg terv gyűjteményem model stirling gőz és egyéb motorokról ha érdekel.

Szia! Elkérhetem én is ezt az anyagot? Köszi

Oldal: 2 / 2 ElsőElső 12

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve