Eredmény: 1 - 6 (6) összesen

Téma: mit tudnak az "új" rádiók a tiíz évvel ezelőttiekhez képest?

Senior Member
    Hozzászólás
    112

mit tudnak az "új" rádiók a tiíz évvel ezelőttiekhez képest?

Üdvözletem,

Több mint 10 év kihagyás után kezdenék újra. Egy Multiplex távom van, szintézeres, a régi rc repsávokra. Akksi az ugyan halott, de egyébként kiváló állapotban van nagyon. Nézegettem viszont a mai rádiókat és látok ilyeneket, hogy " full telemetry" meg hasonlók. Ez mit jelent? Kétirányú a kommunikáció és repcsin mért adatokat látok a távon?
    Vagy van pl. a vevőben "robotpilóta" ami szintet tart, vagy a csűrőkkel tartja vízszintben a repcsit?

Alapvetően kis habgépekkel repültem, 250-700g tartományban. Heli nekem sosem volt és nem is tervezek.

Ha érdemes ezek miatt pl. akkor vennék valami kisebb méretű távot meg vevőket inkább és már nem élesztem fel a régit.

Köszönöm!

ÜDV JG

Senior Member keril logója
    Hely
    Bp. XVIII.
    Hozzászólás
    2.478
    Idézet giordano eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Üdvözletem,

Több mint 10 év kihagyás után kezdenék újra. Egy Multiplex távom van, szintézeres, a régi rc repsávokra. Akksi az ugyan halott, de egyébként kiváló állapotban van nagyon. Nézegettem viszont a mai rádiókat és látok ilyeneket, hogy " full telemetry" meg hasonlók. Ez mit jelent? Kétirányú a kommunikáció és repcsin mért adatokat látok a távon?
    Vagy van pl. a vevőben "robotpilóta" ami szintet tart, vagy a csűrőkkel tartja vízszintben a repcsit?

Alapvetően kis habgépekkel repültem, 250-700g tartományban. Heli nekem sosem volt és nem is tervezek.

Ha érdemes ezek miatt pl. akkor vennék valami kisebb méretű távot meg vevőket inkább és már nem élesztem fel a régit.

Köszönöm!

ÜDV JG
    Nem tudom pontosan mit tud az a multiplex irányító, de a legfontosabb fejlesztés, hogy ezek nem (úgy) szintézeresek mint a tied. Általában 2.4Ghz-en közönséges átprogramozott Wifi chippel dolgoznak, de természetesen saját protokollal.
    Így ezek szórt spektrumú adás vételt valósítanak meg, vagyis régebben 2 mostanában 10-20 vagy több csatornát is beterítenek, így sokkal stabilabb a kapcsolat, nem lehet olyan könnyen megzavarni.
    Másik fontos hogy több adó is tudja használni egyszerre az étert, a szórt spektrum miatt nem zavarják egymást, nem is kell frekvenciát állítani, azt ők beosszák maguknak.
    A 2.4Ghz miatt nagyon kicsi energia is elég. Ha jól emlékszem olyan 100-150mW elegendő neki, bár a rövidhullám, vagy URH frekvenciák messzebbre eljutnak, és a terepakadályokra is kevésbé érzékenyek. A 2.4Ghz már mikrohullám, ami majdnem úgy terjed mint a fény, vagyis akár egy fa is ki tudja takarni, ha messzebb van a gép, viszont a 2.4-es rendszerek több vevőt és antennát használnak, így mindig a legjobb vételt nyújtóra kapcsolnak.

Aztán tudásban, természetesen a távirányítók manapság gyakorlatilag szabadon programozhatók, mixekre, automatizálásokra, különböző modellekre, a jellegzetességek alapján kialakított kezelőfelületek. Pl. külön van nekem vitorlázó repülő, műrepülő, helikopter, meg azok alatt is típusnak megfelelő. Bár ezek kb. a régi irányítókon is megvoltak csak sokkal drágább szolgáltatásként.

Telemetria az amit te i értesz rajta. Kétirányú kommunikáció. Mivel a "wifi chip" kevés energiát fogyaszt és akkora mint a kisujj körmöm fele, nyugodtan be lehet építeni már a vevőkbe...meg gyanítom mivel adás vételre ugyan ez a chip való, bonyolult is lenne kihagyni. Így a repülőnek az üzemi paramétereit vissza lehet küldeni a távirányítóra, és meg tudja jeleníteni.

Nekem pl. méri a motorhőmérsékletet, fordulatszámot, akku feszültséget, és felvett áramot. (helikopter)
    Természetesen be lehet állítani riasztást ezek kritikus értékeire, és elvileg tud olyat is a távirányító hogy a fordulatszámot stabilan tartja a gáz automatikus állításával, de ezt még nem próbáltam, mert ezt nekem a motorvezérlő csinálja sokkal jobban.
    Egyébként egyedül az akku feszültség ami érdekes info, mert így tudom mikor merül le. Az áram és fordulatszám, valamint a motorhőmérséklet, csak a teljesítmény optimalizáláshoz hasznos infók, repülésnél már nincs jelentősége.

Robotpilótát vagy Flight Controllert alapból nem tudnak a vevők, bár létezik olyan is. Erre külön egységet érdemes szerintem használni, úgy olcsóbb és nagyobb tudású.
    Ezek általában a stabilizálást végzik, mobiltelefonban is használt soktengelyes gyorsulás mérővel és giroszkópokkal, illetve természetesen lehet rá GPS-t kötni, levegő sebesség mérőt, iránytűt, barometrikus magasság mérőt, és ez alapján képes autonóm repülésre is, előre programozott útvonalon, de ehhez nem kell új távirányító, a régivel is működésre bírható.

Összességében, ha elégnek érzed a meglévő irányítód szolgáltatásait akkor csak azért hogy újabb legyen feleslege lecserélni, hab repülőkhöz teljesen jól használható, helikopterhez már javasolnék inkább egy 2.4gigás rendszert, akár valami teljesen alapot is.
    Kéri Laci
    Heli:Tarot450pro, Blade130s/Quad: ZMR250/Repülő: Olympic 650/Autó: BSR BZ-444pro 17,5T/Rádió: Spektrum DX8g2

Senior Member
    Telefon
    0036302291742
    Hozzászólás
    122
    Szia, egyetértve az előttem szólóval annyit tennék hozzá, hogy olcsón lehet a rádiódat 2.4 Ghz-esíteni egy beépített adómodullal, és vevőkkel... Nem nagy fjúcsör )
    Kész vagyok...

Senior Member
    Hozzászólás
    112
    Köszönöm a segítséget.
    A mostani mikrós kapcsolat fizikai rétegét és közvetlen felette a "modulációt" értettem, meg azt is miért mehet x kapcsolat egymás mellett békében, viszont azzal nem vagyok tisztában mi van a felsőbb rétegeken. Mi az amit még belevittek.

Itt van pl. ez : https://hobbyking.com/en_us/frsky-ta...-no-plugs.html
    Írja, hogy full telemetry, de azt nem látom, hogy ez mit jelent? Amit eddig találtam példát, a vevő visszaadja azt, milyen jelszinttel látja az adót és a tápfeszt. Ami ugye 5V a vevőnek, így sok értelme szerintem nincs, ha már 5V alá megy, kissé elkéstem a leszállással gondolom :-)

Azt reméltem a telemetria azt jelenti, pl. egy műhorizont az adó kijelzőjén. Nem is lenne nagy valami szerintem, egy mems szenzor a vevőben, adatfolyam minimális lefelé, talán megjeleníteni a legnehezebb.

2.4GHz-es modult egyébként néztem már, csak az a gond, hogy multiplexhez nem látok. Látok pl. Futaba rádióhoz, ami mechanikailag is csak be kell pattintani. Multiplexhez viszont barkácsolni kellene. Vagy, meg lehetett venni a multiplex modult, az viszont többe kerül mint a fenti rádió, mondjuk lehet nem véletlen.

Ezek is tetszenének : https://hobbyking.com/en_us/turnigy-...-receiver.html , nekem sohasem kellettek kapcsolók pl., nem használok futóművet stb. Talán egy expo/lin kapcsolót néha használtam. Viszont, nem tudom trimmelni hogy lehet ezt, mert az viszont kellene. Vagy lehet rendesen az érintő kijelzőn? Az nagyon bejönne, hogy kicsi, kézreálló. Ami még fontosabb, és itt a lényeg, a kisebbik lányom is valszeg kényelmesebben tudná használni. Az egésznek az adja az utolsó löketet, hogy nézi a falon a repcsit és nyaggat, hogy menjünk megint repülőzni.

Ezért van az is, hogy a segítség is jól jön. Pl. ami a két csűrő állásába szól bele úgy, hogy vízszintben tartja a repcsit (és máris kell egy kapcsoló :- ). Felmegyek, bekapcsolom, hogy tartsa vízszintben és repked az oldalkormánnyal. Először, aztán pár alkalom után gondolom jobban csinálja mint én, aki soha nem voltam profi, csak szórakoztam mindig.

Köszönöm a segítséget,
    ÜDV JG

Senior Member keril logója
    Hely
    Bp. XVIII.
    Hozzászólás
    2.478
    Az csak az alap vevő infók, telemetriára bármilyen szenzort rá lehet tenni amit visszaküld.
    Visszaküldhető a műhorizont jele is, bár megjeleníteni szerintem nem tudja, legfeljebb számszerűen, bár a Taranist nem ismerem, de ez egy mostanában nagyon jó választás, mert kb. ez tud a legtöbbet az alacsony ára ellenére és a minősége sem rossz.

Viszont repülés közben nagyon nem is jut idő nézegetni a kijelzőt, legalább is amikkel én repültem
    A műhorizont meg ilyesmit az FPV képernyőre szokás visszaküldeni. Tehát látod a gépen lévő pici kamera képét és arra keverik rá ezeket az infókat.
    https://www.youtube.com/watch?v=uB8LDlTGtjQ
    FPV másik nagy előnye, hogy független az irányódtól.

A repülés vezérlő (ami visszaállítja neked vízszintesbe) az nem a távirányítótól függő.
    Az egy kicsi doboz amit a szervók és a vevő közé teszel be. Ezek általában tudnak egy halom telemetria adatot is visszaadni a vevőnek (ha a vevő olyan ami fogadni tudja)
    Ezekben van giroszkóp, gyorsulás mérő, barométer, meg néha áram mérő, meg akku feszültség mérő, illetve ráakasztható pitot cső, GPS, meg a fene tudja még mi.

De ez egy eléggé más műfaj. Ha csak stabilizállás kell, akkor egy Libre Pilot-os CC3D 15$, ezzel is lehet küzdeni mire működni kezd, mert ezek inkább ilyen linuxos szivatós hekkelések, mint iPhone szerű azonnal használható és jól működő dolgok.
    Kéri Laci
    Heli:Tarot450pro, Blade130s/Quad: ZMR250/Repülő: Olympic 650/Autó: BSR BZ-444pro 17,5T/Rádió: Spektrum DX8g2

Senior Member
    Hozzászólás
    912
    Szia, a régi ràdiót lehetne Frsky vagy Flysky modulokkal olcsón gigahertzesíteni. Három drótot kell összekötni ès a modulnak helyet találni az adó házában.

Tapatalkkal küldve az én MI 9 eszközömről
    Futaba FF9 Super
    Frsky telemetry
    Windy
    Pike Perfect Electric
    MMSZ 4098

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •