Eredmény: 1 - 5 (5) összesen

Téma: Walkera LM130 - flybarless koax

Member
    Hozzászólás
    66

Post Walkera LM130 - flybarless koax

Sziasztok!

Nem rég került birtokomba egy madárka. Már régi, 2011-ben még népszerűnek számított...
    10 éve felmerült bennem is egy alsó lapáttal ciklikusan vezérelt, merev felső lapátos koax heli építése, amikor a röpsúlyt elhagytam egy "klasszikus" koax tetejéről, és kicsit manőverezgetni próbáltam vele, mielőtt összeakadtak a lapátok...
    Végül a Walkera épített ilyet kezdetleges flybarless elektronikával.
    Kezdetleges annyiból, hogy a 3 tengelyű giroszkópnak van némi hőmérsékletfüggése, és trimmelni kell szinte minden indítás előtt. Ez annyiból nem újdonság, hogy a sima Walkera koaxoknál megfigyeltem, hogy hiába tekerjük el a trimet a távon, bekapcsoláskor azt veszi az elektronika a nullpontnak a kormányzásnál; végül odáig jutunk, hogy kitekertük a trimet végállásba, de még mindig elfordul a heli a kar középállásában. Ezért a heli bekapcsolása előtt a trimet középállástól el kell tolnunk a rossz irányba (kb. 10%), és összekapcsolás után már vissza tudjuk tenni a trimmelésnek megfelelően úgy (vissza kb. 10%), hogy nem szaladunk ki a trimmelési tartományból. A 3 tengelyű giroszkópnál ezt a mutatványt mind a három trimre el kell végezni.
    Az elektronikát úgy állították be elvileg, hogy a koaxnak megfelelően elengedett karokkal egy helyben tartsa a helit, egyébként a ciklikus kar nyomásának megfelelően egyenlegesen haladjon előre/oldalra/hátra. Sajnos ez az egyenletesség nem teljesül. Már lebegésnél ingaszerűen 2-3 métert mozog oda-vissza a helikopter elengedett karokkal (trimmelve), mivel a kis csúszás hatására ellentétes irányban felhúzza az orrát/hátát/oldalát (pitch up). Az elektronika valamiért nem szűri ki hatékonyan a pitch upot. Haladásnál számolni kell azzal, hogy orrát felhúzva megtorpan, vagy lelassul a heli; előrefelé egész jól megy (20-25 km/h), a hátra és oldalirányok viszont katasztrofálisak. Sőt, ha oldal/hátszél van, akkor átmenetileg nagyon meg tud dőlni, és kitörni pozíciójából - a kormányerő egyszerűen kevés az azonnali talpra állításhoz. A kitörés nyomán 5-10 m-rel odébb stabilizálható a heli; összességében 10*10 m területet kell a biztonságos reptetésre szánni, ha haladni akarunk vele. Lebegéshez bőven elegendő 3*3 m kis szélben.
    Egy komoly előnye van: megszűnt a lapátok összecsapódásának veszélye.

És így néz ki a reptetése:
    https://youtu.be/oNJlbz-uG5A
    Csatolt k Csatolt k
    Lawrence

Senior Member Vili logója
    Hely
    Szentes, Csongrád megye
    Telefon
    70/374-1773
    Hozzászólás
    2.291
    Szia, nem vagyok egy helikopter guru, de ettől még a Funcoptert is könnyebb kordában tartani. Pedig az is elég nehéz fejű tud lenni néha. Fordulókban az is emeli az orrát, ha nincs orr nehézre állítva a súlypont.
    Az örök habozó! Nameg Funcopter forever!

Member
    Hozzászólás
    66
    Hát, van izgalom benne, a hangja kárpótol valamennyire
    Talán az instabilitása miatt nem lett népszerű, és kopott ki. Kifutó termékként találtam az Alamodellnél. Mivel le volt árazva 25000 Ft-ra, így megérte egy mókázásra megvenni. Az alternatívákat nézve az eredeti ára (ca. 50 000 Ft) most már túlárazott, és a testvérmodellt, az LM180-at is ennyiért adják. Találtam más videókat, ahol profibban repülnek velük nyolcasokat, de bizonyára szélcsendben.
    A saját akkumulátorát már nem lehet kapni, ami egy egy lapos, 2 cellás 650 mAh LiPo. Más nem fér be az akkutartóba. Ha a helivel kapott akksi kimúlik, a következőt barkácsolással tudom a heli aljára pl. tépőzáras megoldásban feltenni.

A helim instabilitásban szerepe lehet annak, hogy a felső rotorok nem vesznek részt a kormányzásban, egyedül az emelésben és nyomatékkiegyenlítésben vesznek részt.
    Ha lenne, szívesen vennék koaxban olyat, ami dupla CCPM. Nagyjából 8 éve egy cseh cég kihozott egy használhatónak tűnő dupla CCPM koax helit Coraxial II néven:
    https://www.helifreak.com/showthread.php?t=567431

Sajnos azonban erre már csak a videók emlékeznek.
    Lawrence

Senior Member Vili logója
    Hely
    Szentes, Csongrád megye
    Telefon
    70/374-1773
    Hozzászólás
    2.291
    Gondolom hogy ezt is az ára ölte meg. Nyilván jóval bonyolultabb és igen szűk piac. Úgy gondolom hogy néhány Kamov fanon kívül nem vette volna a kutya sem. A kis koax helikopterek is jelentősen leegyszerűsítve koaxok. Rengeteg hátránnyal.

Nem véletlen nem terjedt el ez a rendszer. A hagyományos fő és farokrotoros elrendezés azért jóval egyszerűbb.
    Az örök habozó! Nameg Funcopter forever!

Junior Member
    Hozzászólás
    6
    Én is nemrég vettem az alamodelltől, ennyit simán megért. Elég stabilnak tűnik, sokkal nyugodtabb mint a brusshless Mini Cp Az rcgroups - on a lapátokat szidták hogy gyakran kell cserélni, kíváncsi leszek ha majd egyszer cserélni kell hogy repül valami masszívabb lapáttal

A téma címkéi:

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva