Oldal: 2 / 2 ElsőElső 12
Eredmény: 11 - 20 (20) összesen

Téma: Saito gőzgépek, égők, kazánok

Senior Member blaskojanos logója
    Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    1.062
    Nyugalom, nem kell mindjárt megijedni, járatni kell és majd változni fog. A modellező türelmes.

Moderátor
    Hozzászólás
    1.987
    Igen, a türelem a modellezésben fontos. Nekem még egykor ezt úgy tanították MHSZ-es időkben , hogy "kellő alázattal álljunk a technikához". Igyekszem, csak nekem ez teljesen új terület. Ezért is van az, hogy ami nektek nyilvánvaló az nekem eszembe se jut... de igyekszem.

Lenne is gyorsan még egy amatőr kérdésem: A gőzhajónál ha jól értettem idehaza alap elvárás a legalább 30 perc üzemidő és a jó manőverező képesség (a bójákkal jelölt pálya minél hatékonyabb bejárása miatt). Kormányzáshoz szabad-e valamiféle hatékonyságnövelő eszközt használni? Például elektromos meghajtású orrba keresztbe épített vízsugarat (biztos van ennek valami neve is ). Vagy esetleg két csavarral hajtott gőzös esetén a két csavar külön vezérlését?

Senior Member blaskojanos logója
    Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    1.062
    A 30 perc az csak az én rendezvényemen van. Általában 15 perces üzemidővel számolunk. A pályát egyébként 12perc alatt is lehet teljesíteni.
    Orrsugárra nincs szükség mert általában ezek a hajók nagy kormánylapáttal rendelkeznek.

Moderátor
    Hozzászólás
    1.987
    Nem akartam minden gyufa gyújtásról posztolni így két nap tapasztalatai alapján a következőkre derült fény számomra.
    - A Saito a saját cuccaival jól tud együttműködni. És működik is szépen. Ez a motor már 0,5 bárnál megy de 1 bárnál szép orrhullámokat is kelt a hajó
    - Kissé szégyellem de leírom, hátha más is belefut a következő problémába ami alapvetően a tudatlanságomból fakadt. Fényt terítettem az égő kialvására! Ezt az égőbe fröccsenő víz okozza (legalábbis nálam biztosan). Miért?

Kis kitérő: A Saito rendszere úgy néz ki, hogy a fáradt gőzt egy kondenzáló tartályba kell vezetni és abból a bojler kéményébe.

Amit csak pironkodva merek leírni: A kondenzvíz tartály is megtelik egyszer. Nos nálam meg is telt és szépen elkezdett a víz a kémény körtőn keresztül visszafolyni az égőig ahol a lángtól fröcsögve forrt el és közben véletlenszerűen eloltotta az égőt.

Kiürítettem a tartályt és biztos ami biztos alapon a kéményről is levettem a tartálytól jövő csövet. És a kis hajó csodálatosan ment!!!! Mivel most már sebességem is volt -no nem űrsebesség- a kormány is hatásosabb lett és jól lehetett manőverezni. Már csak a hínár mutatkozott ellenfélnek

Persze a tanulság számomra az, hogy meg kell ismerjük egymást. Mármint a technika meg én. És így szépen összecsiszolódunk és akkor minden egyes pöffenetből tudni fogom, hogy mit "mond" nekem a gép
    Szóval most örülök

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    367
    Kedves Fuhur!

A gőzhajósokat anno az élethű hajósok fogadták be, és ezt a NAVIGA is szentesítette. Egy jó kis közösség a magyar élethű hajós társaság. A honlapjukat itt találod meg: https://hajosnep.hu/naviga-versenyinformaciok
    Az Archívum menüpontnál az egyes évek egyes versenyeinek képgalériáit ha megnézed, akkor sok gőzhajót láthatsz. Hatalmas képanyag, neki kell ülni!
    A gőzhajók is az F-2-es háromszög pályán futnak, a János által említett idő engedménnyel. ( A elektromotorosoknak "csak" 7 perc a maximális munkaidő.)
    Az aktuális érvényes NAVIGA szabályzat magyar fordítását itt olvashatod: https://hajosnep.hu/Media/Default/hu...lyzat-2016.pdf
    A végén a pályát és az azon történő haladást, és a kikötést is szemlélteti a szabályzat. Sok kérdésedre itt választ fogsz kapni.

Senior Member kissgergő logója
    Hozzászólás
    193
    Az olajleválasztó lefojtotta a gőzgépet, így már én is jártam! Úgy kell megépíteni hogy legyen rendesen keresztmetszet. A gőzgép furatainál ne legyen kisebb belső átmérő, de az osztókat-gyűjtőket én még nagyobb belső átmérővel csinálom. 4mm-es réz csövet használok 0,5mm-es falvastagsággal.
    Sok gőz elvezetést próbáltam, de a lehető legrövidebb a legjobb, és én kilógatom a hajón egy kicsit mert zavar hogy mindent össze fröcsög!

Moderátor
    Hozzászólás
    1.987
    Kedves Gyr!

Köszönöm a linkeket! A szabályzatot le is töltöttem. Így már jobban értem a hajótól és vezetőjétől elvárt tudást. Most hétvégén egy csendes Kőrös-holtágon jókat játszottam is és mivel láttam a feladat végén van egy hátramenet szakasz ezt is próbálgattam. No ez azért nem tökéletes nálam. Hátramenetben a kormány nem elég hatásos. Egy darabig tudom egyenesben tartani, de ha erősebben kifordul az egyik irányba, akkor már teljese kormánykitérés mellet sem tudom visszafordítani.

Még egy dolog merült fel bennem:
    Mi van, ha csak "szép" hajót igyekszem építeni de nem egy eredeti mását hanem csak egy általam megálmodottat ami esztétikus (szerintem) és a modell funkcionalitásaihoz illeszkedik? Az melyik kategóriába sorolódik? Vagy azok "törvényen kívüliek"?

Köszönettel,
    Fuhur
    Utoljára módosítva: fuhur által : 2020-08-23 09:21

Moderátor
    Hozzászólás
    1.987
    Igen, ez a kilógatás nekem is eszembe jutott, de aztán olvastam a Saito leírásában, hogy környezetvédelmi okból egy olajleválasztó kondenzedényt használnak és csak onnan tovább vezetve megy ki a fáradt gőz. Ezért használok a Saito kitben és a saját építésű hajóban is ilyen edényt. Egy-egy menet után kb 30 ml kondenzvizet szívok ki a tartályból miközben a kazánba kb 140 ml vizet töltök vissza. Tehát a többi (mármint a 30 ml feletti mennyiség) a kéményen távozik.

Egyébként most nagyon szépen működik. Több "startom" is volt vele a hétvégén és nem állt le, ment előre és kis hibával hátra is, sípol is és az égő is megbízhatóan működött. Nem tudom, hogyan szoktátok a gőzösöket üzemeltetni, én időre hajóztam és aztán még minden működő rendszer mellet (égő égett, gőznyomás is volt) kikötöttem, hogy ne kelljen a holtág közepére úsznom a hajóért.

Moderátor
    Hozzászólás
    1.987
    Így néz ki a gyári kit (New Star) a holtág vizén (első kép).

És ilyen az általam épített hajó (második kép).

Nem Photoshop Szinte tükör sima volt a víz és így tükröződtek a felületén a felhők és a parti fák.
    Csatolt k Csatolt k

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    367
    Kedves Fuhur!

A sajnos nem túl népes magyar mezőny zöme "funkcionalista" hajó, így egy "fantázia", de neked tetsző hajóval nem lógsz ki a sorból.
    A hátramenet egy aljas dolog. Ez az elektromos hajtású hajókat is próbára teszi, leginkább az egy, és páratlan hajócsavarosokat. A baj okozója, hogy a hajócsavar forgásából eredő reakció nyomaték a forgásiránnyal ellentétes irányba tolja ki a hajó farát. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a hajócsavar fordulatszámával arányos a hajófar kifordulása. Egy lehetséges megoldás, hogy nagy fordulatszámon megindulunk hátra, már a kifordulással ellentétes irányba maximálisan kitérített kormánylapáttal, és megállítjuk a gépet. Ha hátul nézetben balra forog a hajócsavar, akkor a nagy fordulatszám miatt intenzíven jobbra kezd kifordulni a hajó hátulja. A gép megállításakor, viszont a kifordulás sugara csökkenni kezd, majd beáll az egyenes irány. Ekkor lehet a kormánylapátot hirtelen egyenes irányba fordítani, és így van esély, hogy a hajó egyenesen kimegy a kapuk között, feltéve ha van kellő sebessége. Ha nem, akkor ismétlés szükséges. Rutinosabbak -ehhez ki kell ismerni a hajót- közel jönnek a bójákhoz, és jobbra elfordítják a hajó orrát, majd balra kitérített kormánylapáttal megfelelő gázt - esetedben gőzt- adva, a hajó egy jobbos íven kijön a pályáról. Ehhez sok-sok gyakorlás, és a hajó tulajdonságainak kiismerése szükséges. A problémák akkor jönnek, ha a szél is fúj valamilyen irányból, és általában mindig a hajó jobb, vagy bal oldala felől szokott, hogy ezzel is "megkönnyítse"a kitolatást. Tapasztalatom szerint az egy csavarosok közül a legrosszabb tolatási tulajdonságú hajók azok, amelyek viszonylag rövidek, és a tönkcső párhuzamos a vízvonallal. Én elektromos hajtású élethű hajózom, itt van tapasztalatom, de a fizika törvényei a gőz hajtásúakra is ugyanúgy hatnak. Láttam már ez okból szenvedni őket, főképp szeles időben, de az elektromos hajtású hajómmal is futottam már ki a munkaidőből mert képtelen voltam kitolatni.
    Utoljára módosítva: gyr által : 2020-08-30 13:30

Oldal: 2 / 2 ElsőElső 12

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve