Eredmény: 1 - 9 (9) összesen

Téma: 3D nyomtatott Dozer/Boom Boat építése

Senior Member imrepeti logója
    Hely
    Budapest/Eger
    Hozzászólás
    444

3D nyomtatott Dozer/Boom Boat építése

Sziasztok.

Építettem egy ilyen kis szépséget és gondoltam megosztom az építést veletek, hátha más is kedvet kap. Először is azért ezt a nevet írtam, mert nem tudom mi ennek a magyar megfelelője. Csak körbeírni tudom, hogy a fa úsztatáskor ezekkel a kicsi tolóhajókkal rendezgetik a fákat.

Szóval a kiindulás egy terv ami felkerült egy ingyenes 3D terv könyvtárba: https://www.thingiverse.com/thing:3052022

Már a legelején megtetszett és gondoltam ha lesz időm kinyomtatom. A vírus időszakban lett is időm, a Home Office ideális, hogy nyomtatásokat indítsunk és vegyünk le, amikor elkészült . Már a tervek letöltése és átnézése után látszódott, hogy egy nagyon alapos és (végre) jól átgondolt terv került föl. Itt szeretném megjegyezni azoknak akik esetleg nem jártasak a 3D nyomtatásban, hogy vannak alapszabályok (milyen forma hogyan nyomtatható ki egyáltalán) és magát a nyomtatást megkönnyítő főleg az elhelyezésből, vagy szeletelésből származó alapanyag spórolási lehetőségek. Amikor betölti az ember ezeket a terveket a nyomtató szoftverbe már látszik, hogy mennyire lesz jó, vagy nehézkes a végeredmény. A nyomtatási feltételeket/lehetőségeket kell kombinálni a modellező hajó építési tapatsztalatokkal (ebből nekem sincs sok). Magyarul hogy ki tudjam nyomtatni a hajó törzsét fel kell szeletelnem több darabra, a legtöbben csak simán a tervező progiban elvágják és kész. Ezeket a szeleteket viszont utána pontosan összeragaszteni piszok nehéz. Ezért egy átgondolt tervnél a szeletek élén egy ragasztási/rögzítési felületet csinálnak a készítők. Ez a terv ilyen, egyszerű megoldásokkal segít a nyomtatás alatt és utána is az összeszerelésnél. (Ez nem reklám, semmi pénzt nem kaptam a terv készítőjétől, maga a terv pedig ingyenes)

Úgy voltam vele, hogy kicsi 21cm hosszú hajó, a test 3 darabból áll, mi lehet ebben olyan nehéz A terv is olyan, hogy könnyen össze lehet rakni, tiszta nyeremény. Amikor már megvolt a test kinyomtatva, kezdtem nézegetni, hogy 35 darabból áll összesen, és van amiből több darabot is kell nyomtatni Ekkor még nem is gondoltam, hogy a legkisebb gondom a nyomtatás lesz. A biztonság kedvéért a hajótest kapott egy gyanta borítást kívülről, ezt a felület csiszolása után érdemes megtenni, mert sokkal szebb lesz a végeredmény. Én lustaságból gépi csiszolót használtam, a kézi megoldás jobb, mert a gép meg tudja olvasztani a műanyagot (szerencsére ezzel nem volt gondom, de oda kell figyelni).

Elkezdtem bele építeni az alkatrészeket, ami azért nehéz, mert kicsi mérete miatt a hajóba a normál modellező cuccoknál kisebb kell szinte mindenből. A tönkcső volt az első ilyen alkatrész, végül egyedit kellett bele "gyártanom". Az én megoldásom, hogy alumínium csőbe nyomtattam műanyag perselyt és feltöltöttem zsírral. A gyári kormánylapátok is nagyok lettek volna neki, abból is egyedit kellett szintén cső és nyomtatott persely megoldással csinálni. A tönkcsőnél először attól tartottam, hogy ez a nyomtatott persely megolvad és nem fogja bírni, de nem lett gond belőle végül (idáig). Kapott kicsi, a méretéhez illő kefés motort, egy kicsi könnyű szabályzót, és 11g-os szervót. Aksinak 2 cella 18650es Litium aksit kapott (ez már nem a saját ötletem, eddigre kolléga beelőzött a sajátja készítésével és tőle volt az ötlet).
    Amikor stabilan úszott és készen volt a mechanika elkezdtem a csinosítgatást, festést. Szerintem viszonylag szépre sikerült, azért nem egy olyan darab amit egy profi csinálna, de nekem ide vidékre elég Eszembe jutott, hogy MacGyver pillanatragasztóval vette le az ujjlenyomatot a filmben, mikor az ujjam odaragadt a fülkeblaknak szánt műanyaglaphoz

Összefoglalva nem volt egy egyszerű építés, legalább is nekem. Viszont most ha kiviszem, vagy csak ránézek a polcon eszembe jut, hogy milyen jó érzés, volt amikor 1 hét vacakolás után végre készen lett a motor beépítése.

Az enyémről pár kép: https://www.thingiverse.com/make:799549

Remélem más is kedvet kapott ennek a kis hajónak az elkészítéséhez. Teszek még fel majd további képeket, és ha esetleg velakinek kérdése van, esetleg fotót szeretne kérni valamelyik részletről szívesen segítek.

Üdv
    Imi

Senior Member
    Hely
    Székesfehérvár
    Telefon
    voda/505hét1harminchárom
    Hozzászólás
    2.599
    Gratula, kedvet is kaptam bár én egy kicsivel nagyobb vitorlásról álmodom, de hozzá tervet még nem találtam.
    Repülőt nyomtattam már, 1.5m trénert, repültem is már vele, de a hiedelemmel ellentétben tényleg nem könnyű a nyomtatott modell építés
    11. éve kezdő modellező

Hely
    Budapest/Eger
    Hozzászólás
    444
    Ez nem az én videóm, de ezen is a címben említett hajó szerepel.

https://www.youtube.com/watch?v=SXcwryDDrKc

Sőt találtam még másik videókat is:

https://www.youtube.com/watch?v=6XEkozhkkK0&t
    https://www.youtube.com/watch?v=6zf4n1mhYBg
    Utoljára módosítva: imrepeti által : 2020-08-12 11:50

Senior Member
    Hozzászólás
    949
    Aranyos kis hajócska, kellene rá szerkeszteni tolóbakot is.
    Hol készültek a videók?
    Futaba FF9 Super
    Frsky telemetry
    Windy
    Pike Perfect Electric
    MMSZ 4098

Hely
    Budapest/Eger
    Hozzászólás
    444
    Sződligeten készültek a videók.
    Hogyan gondoltad? Miből csinálnád mekkorát?

Szuperjó! Hasonlót terveztem én is, most várom hozzá a vevőt. Enyém 8cm hosszú lesz. Szépen gyűlnek a környékbeli modellezők, lassan tolhatnánk egy közös hajózást!

Senior Member
    Hozzászólás
    949
    Valami olyasmit, mint ami ezen a hajón látható:
    http://users.atw.hu/sry/walrus.htm#rajzok
    Futaba FF9 Super
    Frsky telemetry
    Windy
    Pike Perfect Electric
    MMSZ 4098

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre