Oldal: 1 / 3 123 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (30) összesen

Téma: Ricinustól beszáradt alkatrész tisztítása

Senior Member
    Hozzászólás
    2.196

Ricinustól beszáradt alkatrész tisztítása

Az alábbi ötletet ne használjátok, mint kiderült én nem figyeltem rendesen kémia órákon :-D

Egy ötlet, ha ricinustól beszáradt alkatrészeket kell megtisztítani:

Nemrég hozzám került egy 25ccm-es Moki karburátora. Előtte a karbi, majd egy hétig benzinben úszkált, de ennek ellenére annyira be volt ragadva a ricinus, hogy csak 1-2 mm-et tudtam mozdítani rajta fogóval. Eszembe jutott, hogy anyám tart itthon hideg zsíroldót, gondoltam azt még kipróbálom rajta. Egy-két fújás után a ricinus csak úgy pezsget a karbiban és néhány perc után már könnyedén lehetett mozgatni a kart.
    Erről a cuccról lenne szó :

Ajánlott a gumikesztyű használata, mivel nekem is eléggé megmarta a kezemet (eleinte nem is érzeztem).
    "Nem számít, majd kitrimmeljük..."

Senior Member
    Hozzászólás
    262

Ricinus oldása.

Tényleg a hideg zsiroldó az ami csaknem legjobban oldja a ricinust,de nem az pezsgett hanen az aluminium mert sajnos azt is oldja,ezért csinján kell vele bánni. Próbálj acél alkatrészt tisztitani az egyátalán nem pezseg de tiszta lessz. A gumikeztyü feltétlen ajánlott.

Üdvözlettel:

abhajo

Senior Member
    Hozzászólás
    4.481

az aluminium
    Aluminium alkatrészek esetében semilyen bázikus(lughatásu) vegyszer nem ajánlott. Fogy a ricinus, de mégjobban az aluminium.
    Például automata mosogépekben használt mosószereket ne használjunk mert aki ezt használja motor tisztitásra az más aljasságra is képes.
    Az elképzelt tisztitószerben egy negyed órán kereszrül kell fözni(azaz 100 fokon zubog) egy aluminium darabot( lehetöleg öntött ötvözetet) ha a felülete utána is foltmentes fényes marad akkor lehet használni.
    A kezelés után ha enyhén is lug gyanus az anyag tanácsos az idomot 1-2 %os kénsav oldatban ( citromsó is megfelel) átmosni majd alapos tiszta vizes mosás után felmelegiteni 60-70 fokra és lekezelni egy 10% motorolaj és 90% petroleum keverékkel. 10/ 90, 5/95, 20/80, ez izlés kérdése a lényeg hogy kapjon egy nagyon vékony olaj filmet mert a 100% zsirtalamitott aluminiumnak meg van az a ronda szokása hogy unalmában kezd oxidálódni hogy bosszantsa a gazdit :!:
    Ugy szeretlek titeket mint ti engemet.

Administrator Dudkin logója
    Hely
    Mount Vernon, New York
    Hozzászólás
    2.200

Ultrahangos tisztito!
    peldaul ilyen:

http://www.speedshop.hu/main.php?page=termek&iid=3071

Tokeletesen mukodik, cegnel kiprobaltam

Talaltam hozza meg tudasbazist

http://web.matavnet.hu/hsc95/content...s_tisztelv.htm

Udv: Dudkin

Senior Member
    Hozzászólás
    4.481

Ultrahangos tisztito!
    peldaul ilyen:
    Természetesen 70%os NaOH (maroszóda oldattal) kell feltölteni a tisztitót,mert ha nem akkor a karburator a tisztitás után is megtalálható a tisztitó tartályában. :P
    Ezekhez a berendezésekhez lehet kapni növányi olajakból(repce) elöálitott zsirtalanitószereket(néha amoniák tartalmuk is van ami lugos vegyhatású) de a tisztitás ideje alatt nem kárositja észrevehetöen a felületet és utána vizes öblités és száritás után az olajnyomok védik a felületet. Miután kiveszed az ultrahanos tisztitóból amiben a leirt anyag van, öblitéskor már lepereg a viz a felületröl de elötte egy tejszerü emulzió látható.
    VEGYÉSZ :!: ADD MEG A VÉGSÖ VERDIKTUMOT:

Senior Member
    Hozzászólás
    1.024

A legprimitívebb és egyben legjobban működő módszer azok közül amit próbáltam eddig a fagyállóban főzés volt.
    Egyszerűen némi tömény etilénglikolt bele kell tenni egy vízforralóba vagy villanyrezsóra tenni egy edényben (legkisebb fokozaton), beledobni a motor alkatrészeit, aztán türelmesen várni 6-8 órát. Persze mivel büdös és mérgező a gőze célszerű szabadlevegőn csinálni.
    Utána tiszta vízzel le kell mosni és ott a szép tiszta, foltmentes motor.
    Randán "összegyógyult" cuccokat is rendbeszedett erölködés nélkül.

Senior Member
    Hozzászólás
    4.481

A legprimitívebb és egyben legjobban működő módszer azok közül amit próbáltam eddig a fagyállóban főzés volt.
    Nem értek veled egyet és tudod hogy szeretek vitatkozni :!:
    A glikol vagy a közönséges glicerin(ami szintén alkohol akárcsak a glikol hisz a pár apró CH után ott van az OH is) is jó kell legyen a célnak akárcsak a növényi olajak. Azzal nem értek egyet hogy primitivnek nevezed a modszeredet. Tudom hogy a motortisztitást ;Addmeg Isten de azonnal modszerrel fövö marószóda és drotkefével kell végezni(kitünö segédeszköz a gyémántszemcsés csiszoló korong némi homokfuvóval gyorsitva) de a Te modszeredet sem nevezném primitivnek. Azért nem értek veled egyet mert primitivnek irtad.

Senior Member
    Hozzászólás
    1.484

Motorban maradt ricinusolaj maradványok eltávolítására szigorúan tilos hideg zsíroldót használni, ugyanis kálium-hidroxid és nátrium-hidroxid tartalmú. Nemcsak oldja az alumíniumot is, hanem a kristályszerkezetbe mélyen beépül, és később is sókivirágzás lesz tapasztalható az alumínium öntvény felületén.

A motort ajánlott nitróhígítóban elmosni. Jobb oldószert nem nagyon ismerek.
    Azonnal oldja a zsírokat, olajokat, elgyantásodott ricinust. Aztán ecsettel finoman lehet mosogatni a fellazult szennyeződést.

A nitróhígító a fém alkatrészeket nem károsítja.
    Futaba T9C / 9Z WCII /T8U-S

Senior Member Huszi logója
    Hely
    Kerepes-Szilasliget
    Hozzászólás
    1.123

Sziasztok!

Nekem egyszer a kezeim közé került egy ricinustól teljesen megszorult OS motor.
    Semmilyen áztatásra nem volt hajlandó elfordulni, egy napi görcsölés után meguntam, hőlégfúvóval 1-2 percig melegítettem és csodák csodájára egyből elindult. Miután már lehett forgatni a főtengelyt, WD40-nel oldottam meg a tisztítást-kenést, azóta hibátlanul szuperál.

Üdv!
    PH Extra 260, Super Air, Formosa F3A, Formosa II, GWS Zero,

Senior Member
    Hozzászólás
    362

Uraim, kérdeztem egy vegyészt hogy mi a megoldás, íme:

"
    A ricinusolaj olyan, mint minden növényi olaj: hosszúláncú, telítetlenségeket tartalmazó karbonsavak glicerinészterei.
    Tudom, hogy ezzel aztán megmondtam!

A telítetlenségek miatt polimerizációra hajlamos a ricinusolaj: filmet képez (amikor beszárad), mint a lenolaj. Azt aztán már nemigen oldod fel nemsavban vagy nemlúgban. Igen ám: az aluminiumról közismert, hogy mind a savak, mind a lúgok is eszik (a fenébe!)

Ezért tehát a javaslatom a következő: tedd forrásba lévő vízbe a motort - ha tényleg csak aluból van, akkor nem rozsdásodik - egy jó 10 percet: ekkor a polimer meglágyul. Majd a felfőzött motort azonnal tedd mosogatószeres vízbe, akkor a feltöredezet, degradálódott film valamelyest vízoldhatóvá válik, tehát a mosoóvízben - remélhetőleg - kimosható.

Ha a víztől kímélni akarod, akkor javasolni tudonm a lakkbenzinben való áztatást és mosogatást - az is megálgyítja a filmet. Ezután már a mechanikai tisztítás is segíthet.. (Ha nincs lakkbenzin, a sebbenzin is jó - csak drágább. A motorbenzint - az adalékai miatt - nem ajánlom e célra.

Sok sikert!
    "

Oldal: 1 / 3 123 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve