Eredmény: 1 - 10 (10) összesen

Téma: Modellvitorlázás az '50-es '60-as években

Junior Member
    Hozzászólás
    5

Modellvitorlázás az '50-es '60-as években

Sziasztok!
    Nagyapám, Szilvay Géza, vitorlásmodellező múltját szeretném felkutatni. Elég kevés emlék maradt fenn erről a hobbijáról, pedig elmondások alapján elég sikeres volt. Eddig levéltárakban nem találtam semmi használható nyomot. Az Országos Széchenyi Könyvtár katalógusában ráleltem néhány ígéretes kiadványra, de a vírushelyzet miatt ezek most elérhetetlenek:

• A Magyar Honvédelmi Sportszövetség ... évi repülő-, hajó- és autómodell versenyeinek évkönyve (1959-1960)
    • MHS sportágak és bajnokok (1966)
    • Modellezés : képes modellező folyóirat : a Magyar Honvédelmi Sportszövetség lapja (1959-1992)

Amit eddig tudok:

• Kupa felirat: 1958. M.H.S BP-i vitorlás hajómodellverseny “B” kategória I. helyezett
    • Levél: 1959.09.09 Magyar Honvédelmi Sportszövetség: Értesítjük az Elvtársat, hogy modelljei regisztrálási száma L/10 M/2
    • 1962 elején egy lengyel barátjától kapott modellező könyvet és tervrajzokat (Klasa Krajowa Juniorów Wariant 1)
    • Ajándék órán plakett: 1962 Intern. Schiffsmodellwettbewerb Ehrenpreis. Ausztriában, Karl Waldbrunner Közlekedési- és Villamosenergiaügyi minisztertől kapta. Legalábbis ez szerepel az óra táblácskáján.
      • Érdekesség, hogy egy unokatestvérem valahonnan szerzett ilyen információt,hogy 1962-ben a svájci Thunban rendezett nemzetközi hajómodellversenyen kapott Ehrenpreis-t. Csak egy országnyi különbség van az előzőhöz képest.

• 1964-ben a magdeburgi világbajnokságról kapott képeslapot
    • Megnyert egy Tihanyban rendezett Európa bajnokságot (erre a két idősebb gyermeke emlékszik, de pontos dátumot nem tudtak hozzá kötni)
    • Legidősebb fia emlékeiben még van egy verseny a hatvani hőerőmű hűtőtaván, és egy városligeti tavon tartott bemutató.
    • Később versenybíró is volt. Legidősebb lánya egy velencei-tavi versenyre emlékszik.

A '70-es évek eleje környékén fejezte be a vitorlázást, mert a legfiatalabb gyerekei már csak mende-mondákból emlékeznek erre a hobbijára.

Abban szeretném a segítségeteket kérni, hátha lapul valahol fénykép, dokumentum, a fent említett kiadványok ebből az időszakból, amik segítenének feltárni Nagyapa modellező múltját.

Sajnos a mostani Honvédelmi Sportszövetség nem jogutódja az egykorinak, és nem találtam az akkori iratokat se a Hadtörténelmi Levéltárban, se az Országos Levéltárban, se Budapest Főváros Levéltárában, se az Arcanum adatbázisban. Ha esetben valaki ez irányban tud ötletet adni, hogy merre érdemes keresgélni, annak is nagyon örül.
    A Hadtörténelmi Levéltártól kaptam olyan információt, hogy kerültek hozzájuk MHSZ-es iratok, de csak részlegesen. Jegyzékeikből nem állapítható meg, hogy modellezési ügyek szerepelnek-e köztük. Ez is az újraniytás után kutatható ki.

Segítségeteket előre is köszönöm.
    Koncsik Mátyás

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    389
    Írt társszerzőként egy könyvet is amely a Modellezők könyvtára sorozatban jelent meg a Táncsics kiadónál 1969-ben: Nagy Pál Sándor - Dr Szilvay Géza: Hajómodellezés. Én is önjáró vitorláshajókkal kezdtem 1970-ben a modellezést, de akkor leginkább csak az említett könyv és a benne lévő hajó tervrajz miatt volt ismerős a neve. A korabeli Modellezés évfolyamait kellene tüzetesen átnézned.Ott vannak verseny eredmények, és talán még egy-egy képet is találsz róla. A klasszikus vitorlás modell építési stílust követte, ezért ez az 1970-es évek elejére elavulttá vált. Jöttek a balsafa, és üvegszál erősítésű műanyag hajók, és a katamaránok. Ez már egy más világ volt. Az egykori MHSZ-t pótlás nélkül törölték, az irat anyagát kidobták.A jogutód szervezet az Magyar Modellező Szövetség ( MMSZ) nem tartotta fontosnak a jogelőd szervezet múltjának írott és tárgyi dokumentumainak megőrzését. Azt kellene megtudni, hogy melyik klubnak volt tagja,- ha egyáltalán volt- és ha a klub, vagy jogutódja esetleg még vegetálgat, ott előfordulhat, hogy emlékeznek rá a régi öregek.

Junior Member
    Hozzászólás
    5
    Köszönöm! A kék könyv megvan nekünk is. Úgy tekintek rá, mint a hajóinak a kézikönyvére. Valószínűleg azok alapján íródott. Igyekszem a hajókat is rendbetenni.
    Nagybátyámtól érdeklődtem a klub iránt: nem volt az MHSZ-en kívül más klubnak tagja. Marad az OSZK-s kutatás a Modellezésben.
    Nagy Pál Sándor nevével találkoztam egy 1957-es kiadású hajómodellező zsebkönyv szakmai lektoraként is.

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    389
    Az Arcanum weboldalon is megtalálhatók a Modellezés számai, igaz kicsit hiányosak a rajzmellékletek, de kényelmesebb, mint az OSZK-ba eljárogatni. 1956-november és 1959 március között nem volt modellező szakfolyóirat, ezért a Repülésben a végén jelentek meg modellező témájú írások. Előtte pedig 1951-től az Ifjú Sólyomban, de az repülés centrikus lap volt. A hajómodellezés nálunk 1957-től kezdett kibontakozni. Az oldal fizetős, de megéri egy hónapra befizetni. Ez alatt átnézheted, és le is lehet tölteni.

Junior Member
    Hozzászólás
    5
    Hú köszönöm! '59-es lap 3. számában egyből címlapon Ezeknek a mosolygós fejecskéknek együtt nem ér annyira fülig a szájuk, mint nekem.

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    389
    Örülök, hogy sikerült nyomra találni. Csak találomra néztem bele az 1959-es évfolyamba: 1959/4. szám 14. oldal Budapesti Vitorlás Hajómodell Bajnokságról egy tuidósítás. Az eredményjegyzék szerint a nagypapap M osztályben első lett. Az is kiderül, hogy a MÁV modellző klub tagja volt. Sajnos jogutód nélkül megszüntek. Viszont az 5. helyen szereplő Takács Béla még él.

Junior Member
    Hozzászólás
    5
    Sajnos Takács Béla 2018 november 21-én elhunyt. A Modellező Szövetség honlapján találtam a gyászhírét: https://www.modellsport.hu/cikk/memoriam-takacs-bela
    Az 1960-as évfolyam novemberi és decemberi számában cikksorozatot is találtam Nagyapától.
    Érdekes még, hogy az Országos Bajnokság "L" kategáriájában Nagy Pál 10-ik lett. Gyanítom, hogy vele írta közösen a könyvet. Lelkesen olvasgatom a nyugati és lengyel beszámolókat is, hátha előkerülnek még ismerős nevek a magdeburgi képeslapról vagy lengyel levélről.
    A MÁV-nak is majd amennyire lehet utánajárok.

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    389
    Két ilyen nevű ismertebb modellező is van. Sajnos akit neked meg kellett volna keresni, az ő volt. Néhány évvel korábban kellett volna elindulni, és akkor több az eredmény. Nagyapa gyermekei közömbösek voltak a téma iránt? A hajókból, tervrajzokból, vagy bármiből maradt valami?

Junior Member
    Hozzászólás
    5
    Két nagyobb gyerekének voltak még emlékei, de Anya például szinte azt se tudta, hogy vannak hajók. Emiatt nem is nagyon foglalkoztatja őket a téma. Amit lehet, azt "kihúztam" belőlük.
    Van két "M" kategóriájú hajó. Az egyik az egész biztosan az M/2 regisztrálási számú rádiótávirányítású. Ehhez megvan pár vitorla is. A vitorla- és motorszervók is. Ezek kis noszogatásra beindultak. A másik valószínűleg az L/10-es számú lesz, de ehhez nincsenek vitorlák. Nézegettem hasonló modellekről képeket, és azt gyanítom, hogy ez szélkormányos volt. Ezeken kívül tudok még egy kisebb hajóról, amit unokatestvérek gyerekként vízre tettek kipróbálni, aminek következtében a hajó szétrohadt. Végül pedig egy 77,3 cm hosszú sarkos hajó nagyon ramaty állapotban. Amikor favédőt öntöttem bele, mindel illesztésnél folyt ki belőle.
    Most elsősorban a rádióvezérlésűt szeretném rendbetenni. Belülre szeretnék új lakkréteget, kívülről csiszolás és festés. A kék könyv alapján zománcfestékkel. A vezérléshez az új relék már úton vannak. Sajnos az eredeti csöves vezérlés teljesen hiányzik. Ennek a felújításnak a tapasztalatai alapján szeretném a kis hajót is rendbetenni és távvezérlésűre alakítani. Igazából innen indult, hogy ha már Nagyapa hajóit megcsinálom, akkor jó lenne kideríteni mindent Nagyapa hobbijáról.
    A hajók mellett a dobozban elég sok tervrajz is volt. M és L kategóriájú hajóké, egy L kategóriájú katamaráné (erről senki nem tud, hogy létezett, valószínűleg csak a tervek készültek el), vitorla sablonok. Ezeken kívül van még egy lengyel hajóterv is: "Klasa Krajowa Juniorów Wariant 1". Ezt valószínűleg egy lengyel barátjától, Staniszenski(?)-től Gdynia-ból(?) a “Pływajace Modele Zaglowe” (Úszó vitorlás modellek) könyvvel együtt kapta '62-ben. Ez a könyv egyébként szerepel a kék könyv irodalomjegyézékében is. Ezeket lefényképeztem, de igazából szkennelni kellene, hogy lehessen használni. Csak ez a méretek miatt problémás.
    Képernyőkép 2021-04-01 124943.jpg

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    389
    A rövidebb zöld fedélzetű lehet az M osztály, ha 1270 mm hosszú. Ezt a távirányítású. A hosszabb az L hajó, amely osztályt hamarosan D-10-re neveztek át. Ennek lényegesen nagyobb volt a vitorlája mint az M hajónak, amit egy képlet alapján lehet kiszámolni. Én ezzel a technikával épült hajókkal kezdtem modellezni. A felújításhoz tudok tanácsot adni. Mivel nem nagy itt a fórumon az érdeklődés, ezért javaslom, hogy írjad meg egy privát üzenetben az e-mail elérhetőségedet, és ott folytassuk. Gyorsabb és hatékonyabb is.

A téma címkéi:

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva