Oldal: 3 / 4 ElsőElső 1234 UtolsóUtolsó
Eredmény: 21 - 30 (34) összesen

Téma: M class hajó építése a kezdetektől... V2.0

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    409
    Az uszony ebben az esetben a svertet jelenti, amin a tőkesúly van? Vélhetően a hajó nem csak szobadísz lesz, hanem kiviszed a nyílt vízre is. Ezért a 3D nyomtatott megoldás nem erős, és nem időtálló. ( mert gondolom, hogy PLA-ból kívánod készíteni.) Legyen alumínium lap,- ha szükséges rá ragasztott rétegelt lemezzel profilra csiszolva, és laminálva, vagy csak kellő vastagságú alumínium lemez, profilosra csiszolva. Ezen az alkatrészen van a tőkesúly is, és part közelben ez akad el elsőként a kövekben, vagy is elég nehéz az élete, ezért nem árt ha erős. Hogy kívánod rögzíteni a hajótestben?

Senior Member
    Hozzászólás
    160
    Igen, uszony alatt a svertet értem. Azt nem írtam, de a 3D nyomtatott, aluminium rúddal merevített uszonyt laminálni is szeretném mégpedig szénszálas szövettel, mert az kellően rugalmas és erős. Bár nem tagadom, a válaszod alapján elbizonytalanodtam
    A rétegelt lemeztől azért tattok picit, mert ha véletlenül is víz éri (nem tökéletes laminálás miatt, vagy ahogy írtad, a laminálás sérülése miatt), akkor az hamar tönkremegy és dobhatom ki a svertet, csinálhatok újat, ami kellően sok munkával és idővel jár. Viszont a 3D nyomtatott megoldásnál a reprodukció lényegesen könnyebbnek tűnik, hisz csak nyomtatok egy újat a már meglévő tervek alapján.

A hajótestbe a következő módon rögzíteném:
    A hajótestbe készítenék egy olyan kabint rétegelt lemezből (vagy az 5 mm-es merantiból, vagy 8 mm-es nyírből - ez utóbbi erősebb, viszont nem vízálló rétegelt lemez), aminek a belső területe 30x5 mm. Ide csúszna bele a svert belsejében levő aluminium rúd. Az aluminium rúd végébe középre egy 4 (esetleg 5) mm-es menetes szárat rögzítenék be, ami a rúd tetején kb 15-20 mm-l túl lóg. A kabin teteje szintén rétegelt lemezzel lenne lezárva, aminek a közepén egy 4 (esetleg 5) mm-es lyuk lenne. Ide csúszna be a menetes szár. Ennek tetejére alátét, szorító alátét, majd egy pillangóanya. Gyakorlatilag ez akadályozná meg, hogy a svert kicsúszhasson a kabinból és ezáltal leváljon a hajótestről. Lehet, hogy van ennél jobb megoldás is, szívesen fogadok bármilyen ötletet, véleményt

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    409
    A severt a vitorlás hajómodell egyik legfontosabb alkatrésze. Egyszer kell jól elkészíteni, és innen örökös. Nincs előttem a rajz, nem tudom hogy ott milyen megoldást javasol kialakításra, és rögzítésre. Jól gondolod, kell egy szekrény a hajóban, aminek kitalálod a nevét: uszonyszekrény vagy svertszekrény a neve. Lehet rétegelt lemezből, de 100%-osan impregnálni kell. Ha benne vagy a laminálásban, akkor készülhet a belső oldalon laminált rétegelt lemezből, összeszerelés előtt alaposan megcsiszolva. Jobb lenne a műanyag lemez, mert fontos a vízhatlanság. A szekrény nagyon kellemetlen helyzetben van, mert jelentős erők hatnak rá, ezért a hajótesthez lehetőleg bordá(k)hoz kellő módon rögzíteni kell, és kitámasztani sem árt. Beépítésnél arra is ügyelni kell, hogy a gerinc közepén legyen és egy vonalban legyen a hajó hossztengelyével. Ellenkező esetben húzni fog a hajó. ( Amúgy sem akar egyenesen menni, legalább a csálé svert ne segítsen rá.) Vélhetően a terv egy vastagabb profilos kialakítást mutat. Ennek az a hátránya, hogy nincs előnye. A hátránya, hogy munkaigényes. Amit mi használtunk: Alumínium lemez, - 2-3 mm-es - két oldalt pedig 1-1,5 mm-es rétegelt lemez ráragasztva, lakkal alaposan átitatva, vagy laminálva. Azt se felejtsed el, hogy alul a tőkesúlyt is rögzíteni kell legalább két helyen, és igen stabilan. A nagy ütéseket az ólom fogja kapni, ezt viszi át a svert a hajótestre. A svert felső vége előnyös, ha kúpos, és ezt követi a szekrény is. A csavarral így be tudod húzatni a helyére, de ettől függetlenül pontos illesztést igényel ez a kivitel is. A másik megoldás, hogy a svert vége átér a fedélzeten, és egy menetes stift rögzíti. Egyik esetben sem jó ha nagyon kiáll a fedélzet síkjából mert gondolom, hogy RC-síteni fogod. A kötélzet előszeretettel fog beleakadni, jobb esetben belegabalyodni.
    Nem írtad milyen filamenttel kívánsz 3D nyomtatni. Ha PLA, akkor el kell felejteni. Önmagában nem bírja a napfényt és a meleget sem, ráadásul egy idő után lebomlik, brutálisan csökken a szilárdsága mert ugye környezetbarát. A svert mérete miatt már eleve hosszú idő a kinyomtatása, ha pedig nem túl nagy kitöltéssel készíted, gyenge lesz. Még egyszer: Ide erős stabil örökös megoldás kell.
    Utoljára módosítva: gyr által : 2021-11-20 11:19

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    409
    Megtaláltam a könyvet. Ha jól sejtem ez a Tini nevű modell. A könyv "erénye" hogy nem ragozza túl a mellékletben szereplő hajók építését. Az erősen hátrafelé hajló svert ennek az időszaknak a divatja volt. A könyvben közölt fényképeken is mindenhol ilyet látni. A nehezebb elkészítésén túl semmi előnye nincs. Mi az 1970-es évek elején rájöttünk az önjáró vitorlásoknál az egyenes svert előnyeire. No és arra is ha hosszú, akkor kevesebb súly kell a végére, így könnyebb lesz a hajó. A mellékelt linken látható képen igaz, hogy nem M hajó látható de a mai trendeket jól mutatja. Én a 12-14 borda közé tennék egy függőleges svertet, feltételezve, hogy a megadott méretű tőkesúly jó helyre van rajzolva. Nem tudom, hogy a terv mennyire a valóságban megépült hajók alapján készült, illetve megépítette-e valaki. Ha le van laminálva, és nincs sérülés rajta sehol sem, elvileg vízálló. Javaslom vízbe tenni, és rakni rá a súlyokat figyelve, hogy a kedvező vízvonalon ússzon. Ez megmutatja, hogy hová kívánkozik a tőkesúly súlypontja, és így a svert is. A tőkesúly túlérhet a svert első élén. ( Régen szabály volt, hogy nem érhet túl, és ez eléggé megkötötte a tervezési lehetőségeket. Ez egy javaslat, de megépítheted a rajz szerinti megoldással is.

https://i.pinimg.com/236x/95/c0/57/9...714087d34c.jpg

Senior Member
    Hozzászólás
    160
    Szia Gyr!

Igen, jól sejted, ez a TINI nevü modell
    Nem akartam hátrahajló svert-et készíteni, teljesen egyeneset akartam, bár én inkább a 11-12 borda közé raktam volna a közepét. A 12-14 bordaközzel az a baj, hogy ott van/lesz az elektronika, legalábbis én a terv szerint oda alakítottam ki a helyét, viszont félek, nem fog minden elférni ott, ha még a svertszekrény is ott lesz, amit ráadásul rendesen ki is kell merevíteni, rögzíteni a hajó oldalához is. Viszont az is igaz, ha a 11-12 borda között van az uszonyszekrény, akkor a tervhez képest előrébb kerül picit a tőkesúly, ami lehet, hogy nem megfelelő súlyelosztást csinál. Úgyhogy ezen még majd gondolkodom picit.
    Viszont az uszonyszekrényt végul műanyagból, vagyis epoxi+üvegszövetből készítem, és első elképzelésem szerint a 163g-os szövetből is legalább 3 rétekben, így biztosan kellően merev szekrényt kapok, amit természetesen megfelelően rögzítek a hajóaljához és oldalához.
    Viszont a 3D nyomtatást még nem engedtem el. PLA helyett inkább PETG-t használnék, ugyanis az UV stabil. A PETG hátránya az, hogy kevésbé lehet sima felületet kapni, de ez amúgy sem lett volna gond, hisz kívülről 1 rétegben le akartam "üvegezni" és természetesen simára csiszolni. A belsejébe továbbra is belemenne a 30x5 mm-es aluminium rúd (kikönnyítve valamelyest, hogy a svert súlya ne legyen túl nagy), ami szinte biztosan már önmagában is kellő merevséget adna az egész uszonynak, de emellett az egész belsejét kiönteném epoxival, így már jöhet hó, fagy, vagy akár úthenger, nem hiszem, hogy megcsavarodna, meghajolna. Persze túl sok tapasztalatom nincs, de az általad elmondottak és azok alapján, amiket láttam, szerintem ezzel már nem lehet gond.
    Az uszony rögzítése tehát uszonyszekrénybe történne, ebbe csúszna bele az aluminium rúd uszonyból kilógó része. Ahogy korábban írtam, örülnék, ha ez valami olyan kötés lenne, ami könnyen oldható, mégis stabil rögzítést biztosít. Emiatt is szeretnék valami pillangóanyás vagy hasonló megoldást. Lehet, hogy nem pillangó anya lesz, hanem valamilyen süllyesztett anya, de mindenképpen szeretném, hogy levehető legyen az uszony a könnyebb szállítás érdekében. Viszont köszönöm a kúpos kialakítás ötletet, meg fogom próbálni megvalósatani.
    Az uszonyra a tőkesúly rögzítése még kérdés...ötleteim vannak, de nem tudom, mennyire jó megoldások. Erre esetleg szívesen fogadnék ötleteket, akár konkrét skiccekkel, ahol jól látszik, hogyan is kellene rögzíteni.

Ja igen, az uszony hossza. Az eredeti terv szerint az uszony 40 cm mély, a hátrafele 10 cm-t hajlik, így ez kb 41,25 cm hosszt eredményez 10 cm szélességben, ami 412,5 cm2 laterál felületet biztosít. Ehhez képest én 47-48 cm hosszú uszonyban gondolkodom (azért csak ennyi, mert 60 cm-es az aluminium rudam, márpedig kell kb 10-12 cm kilógás, hogy az uszonyszekrénybe kellő hosszúsággal bele tudjon csúszni és rögzíthető legyen). Szélessége szintén 10 cm, így a laterál felülete 57,5-67,5 cm2-el növekedne meg, a hossza pedig 17,5-20 %-al, ami gondolom közel hasonló súlycsökkenést okozhat balansztnál. Én inkább csak 10-12%-al számolnék, de az is elég tetemesnek tűnik, amivel jelentősen csökkenthető a vízellenállása.

Senior Member
    Hozzászólás
    160

Tönkcső készítése

Az elmúlt pár nap sok elmélkedéssel, gondolkodással, tervezgetéssel telt, így nem nagyon haladt a hajó. Hogy mégse csak a ceruza és a radír kopjon és szemetes kosár se teljen meg teljesen összegyűrt hibás tervekkel, elkészítettem a tönkcsövet. Ahogy már korábban (#20 - http://forum.rcmodell.hu/showthread....=1#post1602153) is írtam, a tönkcsövet az itt (http://modellezoklub.hu/2020/02/18/h...zes-alapfokon/) leírtak alapján készítettem el.
    Végül nem kellett új csöveket vennem hozzá, mert az állványos fúrómmal egészen pontosan ki tudtam bővíteni a 7x1-es cső belső átmérőjét, amibe most nagyon pontosan beleillik az 5 mm-es ezüstacél rúd. Szépen forog benne, de nem lötyög.
    Sajnos a forrasztások nem lettek annyira szépek, mint szerettem volna, de azt hiszem, ezzel együtt tudok élni. A lényeg, hogy mindenhol zárt legyen, ahol forrasztás történt, ennek pedig eleget tesz.
    Az "olajozó" cső végül hajlítás nélküli lett, mivel kétszeri próbálkozásra is beroppant a 4x2-es cső, hiába tettem bele 1,5-ös acélhuzalt. Egyik esetben sem tudtam kihúzni belőle. Talán majd később még próbálkozok ilyen rézcső hajlításával, hátha a gyakorlat majd javít a technikán, de szerintem a mostani megoldás is megfelelő lesz.
    A csatolt képeken látszik, hogy az olajozó cső teteje feljebb van, mint a tönkcső teteje, de ez gondot nem okozhat, csak a beszerelésnél kell arra figyelni, hogy ez a vékony cs vagy a hajó hátulja, vagy az eleje felé nézzen, de semmi képpen se oldalra, mert akkor beleakadna a tengelyre szerelt kétoldali karba.

A tönkcső hajóba való rögzítése még várat magára. Ahhoz előbb valószínűleg le kell laminálni a hajót is.

Képek:
    https://drive.google.com/file/d/1VlU...ew?usp=sharing

Senior Member
    Hozzászólás
    160

Technikai sorrend - SEGÍTSÉG!

Ahogy előző posztomban már megpendítettem, be kell tartani valamilyen technikai sorrendet, hogy minden a megfelelő módon legyen rögzítve, laminálva stb.
    Viszont kicsit elbizonytalanodtam abban, hogy vajon a jó sorrendben gondolkodtam-e eddig. A következőről van szó:
    A hajó test "üvegezésekor" én azt gondoltam, hogy a hajó oldalán levő üvegszövetet kb 5-10 mm-el hosszabbra hagynál, amit a fedélzetre hajtanék rá, így érve el a tökéletes vízzárást ezen a részen. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a fedélzet is ki legyen szabva és a helyére legyen ragasztva. Akkor viszont a belső kialakításoknak is meg kell lennie, azaz a tönkcsőnek is beragasztva kell lennie, az uszonyszekrénynek is, stb. De ahogy előző posztomban írtam, a tönkcsövet akkor kellene beragasztani, ha már megvan az üvegezés (az uszonyszekrénnyel szerintem ugyanez a helyzet)...ez itt a 22-es csapdája.

Tehát a kérdésem, hogy mivel érdemes folytatni a munkát? A belső dolgok kialakításával és így a tönkcsövet és az uszonyt is a laminálás előtt rögzítsem bele a hajóba? Vagy lamináljam le a hajót, és vállaljam, hogy nem tudom a fedélzetre ráhajtani az az 5-10 mm-nyi üvegszövetet? Vagy Készítsem el a fedélzetet és utána lamináljam le az egész hajót? De akkor a belső szerelvények elhelyezése lesz irgalmatlanul nehéz, hisz nem fog rendesen beleférni mindenhova a kezem.

Ha valakinek van jó megoldása erre a problémára, ne tartsa magában

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    409
    Először is mivel fa hajó, egy nagyon alapos belső lakkozás szükséges. Mivel üzem közben is fog bele menni víz, ezért több rétegben jó bőségesen. Mi a Gemini két komponensű padlólakkot használtuk. Ez ma is meg van, csak környezetbarátabb kivitelben. Mindent be kell szerelni a hajó belsejébe, az uszonyszekrényt mindenképpen. A kormánylapát tönkcsőnél vélhetően lesz szerelő nyílás, ezért ez maradhat későbbre is. Nem írtad, hogy mivel lesz borítva a fedélzet. Bármivel is a belső felületre kerülő oldalt lakkozni kell szintén jó alaposan. Továbbá: A kötélzet elől, hátul, és két oldalt a fedélzethez lesz rögzítve. Legyen bárhogy is, ezekre a helyekre fenyő lécet kell beragasztani, és természetesen lakkozni. A kész fedélzetre mehet a laminálás, de a szerelő nyílásokat előtte ki kell építeni: távirányítónak, és a kormánylapátnak, mert azt is illik kivehetőre készíteni.

Senior Member
    Hozzászólás
    160
    Köszi, lakkozni én is akartam a belsejét a hajónak, majd megnézem azt a Gemini lakkot.
    A kormánylapátnál lesz szerelő nyílás, de az szerintem csak arra lesz elegendő, hogy a kormánylapát kivehető legyen, de tartok tőle, ahhoz azért az kicsi lesz, hogy a tönkcső beragasztását is azon keresztül oldjam meg.
    A fedélzetre 3mm-es balsafát terveztem. A különböző fedélzeten levő szerelésekhez szükséges fenyőléceket már elkezdtem beragasztani a hajó test megfelelő pontjaira. De még van pár, ami ez idáig nem készült el.

Szerelő nyílást ti hogy szoktatok készíteni? Szeretném ha az könnyen nyitható lenne, de közben meg kellően vízzáró is, ne emelkedjen ki lényegesen a fedélzetből és a hajó test tömegét se növelje meg lényegesen. Esetleg valami ajánlás?

A #25-ös válaszomról mit gondolsz? Megfelelő lehet uszonynak az, amit ott írtam?

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    409
    Válaszoltam is, de úgy tűnik hogy nem ment fel, és sietség miatt nem ellenőriztem hogy fenn van-e. A lényege: A hosszabb svert hazafias cselekedet. Az lenne a legjobb, ha elkészítenéd az ólmot és a vízbe tett hajón megkeresnéd azt a helyet, ahová kívánkozik. (Most jó lenne ha jelentkezne egy olyan kolléga aki megépítette a hajót. Az is lehet, hogy Te leszel az első.) Így a svert helye jól behatárolgató. Ha egy kicsit farnehéz az nem baj, mert a vitorlázat még jön, és ha bele kap a szél az is egy kicsit orra nyomja. A profil feltétlenül kell a svertbe. A rögzítéshez vannak a könyvben megoldások. Jónak tűnik egy alumínium lappal lezárni a szekrényt és ezen átmenő két csavarral -M4-es - rögzíteni. Lehet lencse fejű, vagy süllyesztett fejű, és így nem akad bele a kötélzet. Mert az általad említett pillangó anya a szárnyas anyát jelentheti amibe igen jól bele tud gabalyodni. Gondolom, hogy 20 cm-nél nem tudsz hosszabbat 3D nyomtatni, ezért toldani kell a svest hosszán. Nem tudom, hogy a profil milyen széles lesz. A légüres teret nem szabad kiönteni műgyantával mert egyrészt nehéz -meg drága és fölösleges- és van egy tulajdonsága: Nagy mennyiségben kötéskor hő keletkezik, ami a 3D burkolatot is eldeformálhatja. A hézagot célszerű profilosra vágott kemény habbal kitölteni műgyantával beragasztva.
    Az ólmot két helyen illik a sverthez rögzíteni. Egyik az alumínium profil legyen. A másik valahol hátrább, de ehhez ki kell alakítani azt a rögzítési pontot is. Mivel a két ólom fél között hézag lesz, ezért ide célszerű beszabni olyan vastag alumínium lemezt. Itt lehet a másik rögzítési pont. Mi úgy szoktuk, hogy 4-5 mm átmérőjű lágy alumíniummal szegecseltük, vagy felcsavaroztuk, de a fej és az anya is be volt süllyesztve az ólom síkjába. Felszegecselés előtt Epokittel lekenve az illeszkedő felületek, majd az egész körülkittelve vele. Csiszolás, és újabb kittelések után egy sima csepp alakú tőkesúly lett az eredmény.
    A 3 mm-es balsa a fedélzetre jó ötlet, de alaposan lakkozni. A szerelő nyílásokra tudok ötletet adni, de jobb lenne, ha megírnád privátban az e-meil címedet, és oda tudok küldeni fényképeket is. Azok többet mondanak, mint ide hosszasan bármi is kifejtve.

Oldal: 3 / 4 ElsőElső 1234 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva