Eredmény: 1 - 4 (4) összesen

Téma: segíség újrakezdőnek, mai távok kontra 10+ évvel ezelőtt

Senior Member
    Hozzászólás
    114

segíség újrakezdőnek, mai távok kontra 10+ évvel ezelőtt

Üdvözletem!
    Segítséget szeretnék kérni. Jó sok éve nem voltam itt, lányok születése után úgy alakult, hogy ez nem fért bele. Utóbbi években volt néhány fellángolás, hogy újrakezdek, de elmaradt. Most, a kisebbik lányommal kilátogattunk pár hete Zalaegerszegen drónversenyre és most beért az elhatározás. Szimulátorozunk a régi Multiplex Evo 7 távval, de elsőnek távot, majd valami kis 4 motoros kitet akarok venni (meg egyebeket). Azt már kitaláltam, hogy a 4 motoroshoz milyen táv jó, mi van kb. a fedélzeten (ámulok bámulok egyébként). Viszont, arra is rájöttem, engem továbbra is a fix szárnyas repülés érdekel jobban (abból is a könnyű, hab csupaszárnyak). Nos, a kérdésem most az lenne, amit kinéztem távot : Radiomaster Zorro ELRS, az mennyire alkalmas optimális repülni? A 4 motorosak fedélzeti elektronikájáról már van némi fogalmam, de repülőnél is már az a szokás, hogy a (mondjuk ELRS) vevőből nem a szervók és ESC kábelei jönnek ki, hanem csak oda (és vissza) soros vonal, azon az összes csatorna be a flight controllerbe és abból az ESC és szervók? Van, amikor jól is jönne, ha pl. a csűrőkkel a fedélzeti elektronika finoman kihozná a gépet horizontálisra amíg be nem avatkozom. Néha meg nem, de gondolom van üzemmód váltás. Az is nagy királyság, ha jól látom, pl. fedélzeti akkufesz visszamegy és kijelzi a táv. Nem a gépre rakok akkufesz figyelő csipogót, hanem a távon állítom be honnantól jelezzen. Mást is vissza tud vinni a távra?
    Jól gondolom, így vannak ezek?

Ha jól látom, olyan elektronika is van, ami csak a vevő után kiosztja a szervók, ESC jeleit bután, tápot ad vissza az ESC felől a vevőnek is és "hagyományos" módon lehet repülni minden támogatás nélkül.

Szóval, ez a Zorro jó választás lehet repülni is? Úgy látom trimmelni van gomb rajta.
    Repülőhöz (több csupaszárny, 400g alatt, 2 könnyű 4 szervós hab gépem van) milyen "flight controller"-t ajánlanátok? Ha van ilyen.
    Köszönöm!
    JG

Senior Member
    Hely
    XI. kerület, Budaörs
    Hozzászólás
    892
    Szia!

A Zorro táv OK bár sem az ELRS protokoll sem pedig az OpenTX/EdgeTX nem annyira elterjedt a normál repülősök között. Természetesen lehet vezérlőt (FC) használni, de létezik normál PWM vevő is ELRS-hez:

https://betafpv.com/collections/rx/p...micro-receiver

Ha szeretnél vezérlőt is stabilizáláshoz akkor talán érdemes INAV-al kezdeni:

https://github.com/iNavFlight/inav/wiki

A wiki-n megtalálható a támogatott vezérlők (Supported boards) listája is. Ha vezérlőt használsz akkor természetesen a telemetria is működik és nagyon sok paramétert képes visszaküldeni a rádióra.

Senior Member
    Hozzászólás
    114
    WOW, KÖSZÖNÖM!

Ez az inav nagyon érdekes!

Vettem egy Zorro-t, most veszek ELRS vevőt (az nem volt olyan amit akartam) és hozzá CRSF to PWM modult (CRSF-PWM-6). Azért külön, mert amit találtam elérhető PWM vevőt (BetaFPV micro) abba nem tudom az akkufeszt bekötni és nem megy vissza. Elvileg ad vissza telemetriát, de sehol nem találom, hogy mit és olyan portja nincs ahova 3S akku mehetne. Most azzal küzdök, sehol nem találok készleten a közelben olyan vevőt amit kinéztem (Matek vagy BetaFPV). Viszont így legalább, amikor nem kell PWM, hanem flight controllert használok, a vevő újrafelhasználható.

Nyomozom milyen flight controller kellene nekem. Nagoyn érdekel, hogy sebességet, magasságot tudok lehozni. Sőt, találtam videót amin úgy csipog lent a táv mint hőlégballonozásnál a magasság jelző a kosárban :-) Ez nektek biztos alap, de nekem új és nagyon érdekes.

Sokat segítettél ezzel az egy szóval is, hogy inav, ehhez én nem jutottam el eddig, de nagyon kiforrottnak és sok board által támogatottnak tűnik.

ÜDV JG

Senior Member
    Hely
    XI. kerület, Budaörs
    Hozzászólás
    892
    Szia!

Inav hoz tudok javasolni két szerintem jó "youtubert":

Pawel:

https://www.youtube.com/c/Pawe%C5%82Spychalski/videos

Lee (Painless360):

https://www.youtube.com/c/Painless360/videos

Mindkettőnek több nagyon részletes videója van építésről, konfigurációval kapcsolatban repülőkhöz.

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva