Oldal: 2 / 12 ElsőElső 123456 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (119) összesen

Téma: "csettegő" vagy a legegyszerűbb "gőzhajó"

Senior Member
    Hozzászólás
    1.873

Re: "csettegő" vagy a legegyszerűbb "gőzhajó"

akkor lehet, hogy mégis működik, csak többet vártam tőle? ???
    az okos hülyéskedhet, de a hülye ne okoskodjon...

Senior Member
    Hozzászólás
    981

Mint már korábban írtam házilag nem egyszerű tökéletesre hangolni, és úgy sem lesz belőle sebességi hajómodell ;D

Ha tutit akarsz meg kell venni a boltit és le kel másolni, vagy rengeteg órát bele lehet ölni és sok tapasztalatot gyüjteni vele.

Senior Member
    Hozzászólás
    635

Régebben volt egy kéj színű halyómodellező könyv kiadvány abban benne volt az általatok építendő modell, rajzal együtt. Ha nem felejtem el megnézem, hyogy megvan e otthon, aztán majd teszek fel róla képet.

Némi szakmai dolog.
    A csettegő hang akkor jön létre mikor göz megy a hidegvízbe. ez folyamatos gőz esetén cserregő, pattogó hang formátumban jelenik meg. Hiszen ha szívó szállal levegőt fujsz a vizes pohárba az is bugyborékol. a sok apró buborék viszont pattogó hangot ad.

A kazánnak olyan kialakításúnak kell lennie, hogy a spirál viszintes legyen, az alsó sprál a hajó alsó részén kell hogy kilépjen. Itt szívja be a vizet.
    a felső spirálrész csőve amiben a gőz tud kilépni, a vízbeszívó kilépő cső felett kell lennie legalább 5-10 mm-rel.
    Így biztosítottá válik a víz beáramlása és a gőz kiáramlása folyamatossan.

A spirálissan tekert csőrésznek vízszintessnek kell lennie, nem szabad vízzságnak kialakulnia. Ez által a gőz felfelé fog aramlani és nem fog a szívó csövön is kilövelni a gőz.!

És már nem is kell kisérletezni ;D

Senior Member
    Hozzászólás
    1.873

YESSSS!!!! ;D

Köszi!

Már alig várom a hétvégét és megint barkácsolok!!!! A kerti medence adott, cső adott.

Remélem hétfőn be tudok számolni!

Ja, valamikor vagyorára megint paradicsomos hal kell, hogy legyen... ;D

Senior Member
    Hozzászólás
    981

Hali B Laci!

Arra a kék könyvre én is kíváncsi lennék. Esetleg szkennelésről nem lehet szó?

Senior Member bobek logója
    Hely
    Sárvár
    Telefon
    0630/913-8791
    Hozzászólás
    164

Üdv mindenkinek. Északi szomszédainknál találtam ezt a két tervet. A spirális kivitele teljesen megfelel B Laci elméletének. Remélem tudjátok használni.
    Robi

Serpent 3x,MTA-4 2x,HongNor Megalith Twin, Asso T4, Xray T2 x4, Robbe Najade BL,Tunnel Hull F1, Cessna172Nitro
    Schumacher 1/6 on-road

Senior Member
    Hozzászólás
    1.873

Köszi a rajzot! Bár nem beszélem a szlovák nyelvet, de ha jól silabizálom 3/2-es csövet használ.

Én ma B.Laci útmutatásának megfelelően átalakítottam Neptunt. Még nem tökéletes (sőt...), de jó irányban haladok. Gyakorlatilag nem tudom már kiforralni a csőből a vizet! ;D
    Az alkohol mécsest átalakítottam 3 kanócosra, mert az 1 kanóccal szerintem kicsi volt az égő teljesítménye. Csináltam egy lángőr fedelet is, ami még a hőt is a spirál közelében tartja.

Viszont a vibrálás az továbbra is meg van, ellenben időnként már pöffen 3-4-et, majd vibrálás és megint pöffen kb. fél perc múlva.
    Először arra gondoltam, hogy biztos a víz túl hideg és a beszívott víz nagyon lehűti, ezért a mosdót teleengedtem meleg vízzel. Meglepődtem, mert meleg vízben egyáltalán nem működött. Utólag azzal magyaráznám, hogy nincs meg a megfelelő fajsúly különbség és ezért nem működik az áramlás.

Este, míg a gyerekek a kádban voltak, én a mosdóban kísérleteztem még egyet a 3 kanócos égővel. Azt vettem észre, hogy ha a szívó csövet az ujjammal lefojtottam, akkor rögtön pöfögni kezdett. Nem akkorát, mint amikor nem fojtom le és néha pöffen egyet, de folyamatosabb volt.
    Most az az elméletem, hogy túl nagy a cső belső átmérője, túl nagy vízáram jön létre a pöffenéskor, túl sok hidegebb vizet szív be a "motor" és sokáig tart felfűtenie. Ezért van a néhány pöffenés után a szünet.

Gyufaszállal próbáltam lefolytani a szívó ágat. Mit mondjak, meglepődtem, milyen szívóerő van ebben a motorban. Miután nem akartam teljesen ledugni a csövet, hosszában kettétéptem a gyufaszálat. Odatettem a szívócsőhöz, kb. 1.5cm kilógott. Egyszer csak úgy beszippantotta, hogy csak néztem. Ott volt az ujjam, de nem volt időm összezárni a két ujjam...
    Gyorsan a fecskendővel a nyomóágba benyomtam a vizet és már ki is jött a gyufaszál. ;D

Szóval a következő kísérlet az lesz, hogy lefojtom a motort.
    Csak éppen hol?

A szívó ág előnye, hogy hidegebb (bár a víz alatt igazából mindegy).
    A nyomó ágé viszont az, hogy a beszívást nem fojtom le, a kimenő nyomást emelem meg gyakorlatilag. (félek, hogy ha a szívó ágat fojtom, akkor kiforralom a vizet, mert a nyomóágon semmi sem akadályozza a gőz gyors távozását)

Szóval nyomóág párti vagyok momentán.

mmormota
    Guest

Itt egy bonyolultabb változat, szerintem a régi kis bádog csónakban ehhez hasonló lehetett:
    http://www.sciencetoymaker.org/boat/...bindon9_04.PDF

Senior Member
    Hozzászólás
    1.873

Még a jómúltkor megpróbáltam a fojtást a nyomóágon, de nem volt számottevő javulás.

Azóta nem kísérleteztem vele. Újabb "szakirodalmat" pedig nem találtam, főleg nem a méretezésről, beállításról (pl. ha csak vibrál a víz, de nem pöfög, akkor ez a baja és tedd azt, ha kiforralja a vizet, akkor tedd amazt, stb...)

Member
    Hozzászólás
    53

Okosodjatok, a kék hajóskönyvből:

Oldal: 2 / 12 ElsőElső 123456 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •