Oldal: 3 / 12 ElsőElső 1234567 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 21 - 30 (117) összesen

Téma: "csettegő" vagy a legegyszerűbb "gőzhajó"

Senior Member
    Hozzászólás
    635

Re: "csettegő" vagy a legegyszerűbb "gőzhajó"

Igen ez az a könyv, melyről beszéltem. Tegnap este megtaláltam, de látom már nem kell feltennem ;D

Senior Member
    Hozzászólás
    2.093

Én is nekiáltam kisérletezni. Kipróbáltam a csöves megoldást U alakban is, spirálban is, meg próbáltam membrán nélküli "kazán"-t is forrasztani. Az eredmény lehangoló. A sima csöves megoldás működött a legbiztosabban, de nagyon hamar leállt a folyamat, és mintha kifogyott volna belőle a víz. Arra gondoltam, hogy talán túlfűti a kazán (mécses) és kiforralja belőle teljesen. Aztán elfogyott a rézcső, úgyhogy most azt kell vennem. De lehet, hogy veszek egy kész kishajót is, mert a gyerekek nagyon beizgultak a dologra.
    Pilótafülkéből kihallatszik:<br />... Mit akarsz? Most másszak ki, és ragasszam vissza?...

Senior Member
    Hozzászólás
    1.873

Idézet deba eredeti hozzászólása
    A sima csöves megoldás működött a legbiztosabban, de nagyon hamar leállt a folyamat, és mintha kifogyott volna belőle a víz. Arra gondoltam, hogy talán túlfűti a kazán (mécses) és kiforralja belőle teljesen.
    üdv a "klubban"....
    pedig bíztam benne, hogy valakinek összejött és megosztja a titkot...
    az okos hülyéskedhet, de a hülye ne okoskodjon...

Member
    Hozzászólás
    53

Nekem a membrános kivitel van meg, és működik,
    igaz már rég volt üzemeltetve.

Senior Member
    Hozzászólás
    1.873

Te csináltad, vagy "gyári"?

Senior Member
    Hozzászólás
    2.093

Idézet xyzt eredeti hozzászólása
    Nekem a membrános kivitel van meg, és működik,
    igaz már rég volt üzemeltetve.
    Kaphatnánk egy-két részletes fotót?
    Pilótafülkéből kihallatszik:<br />... Mit akarsz? Most másszak ki, és ragasszam vissza?...

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Üdv. Mindenkinek!

Régebben elég sokat szórakoztam ezekkel a kis ketyerékkel (volt már vagy 4-5 éve) és akkor sokféle variációban elkészítettem a kis pöfögő hajókat. A konklúzió az, hogy a membrános kivitel a jó, mert a membrán kiköszöböli a többi megoldás nehézségeit. Az egész ketyere lelke, hogy a folyamat "lengésbe" jőjjön. Ez pedig nem könnyű elérni. Ha nem jó a csövek hossza, vagy átmérője, vagy a
    fűtés mértéke ekkor nem fog működni a dolog. Nem tudom , hogy valaki végigfutott-e már a gép működésén, de ha igen akkor sem lehet elégszer elgondolkodni ezen:

1: A csőben víz van, ami a fűtés hatására felforr.
    2: A keletkezett gőz tágulni kezd és kilöki a csőben hátul lévő vízmennyiséget
    3: A hirtelen tágulás miatt vákum keletkezik a csőben, ami megfordítja a folyamatot és vizet szívnak fel a csövek.
    a folyamat ismétlődik míg van fűtés.

Ez az elmélet, de a gyakorlatban ezt elég nehéz elérni, mert ha gyenge a fűtés, akkor a beszívott hideg víz sokáig melegszik, és nem alakul ki a lengés. Ha rövid a cső akkor lefúj, ha hosszú akkor meg nem pufog ki rendesen és azért nem megy a gép.Ezeket problémákat még lehetne sorolni egy darabig. A bizonytalansági tényezőket küszöböli ki a membrán. Mert ha valami nem jó, pl túl hosszú a cső akkor is a megfeszült membránban tárolt energia felszabadulva kilöki a vizet a csőből. Ráadásul a gőztér jelentősen megnövekszik a membrán miatt, így a teljesítmény is nagyobb lesz.

Na de hogy ne csak magyarázzak erről:

http://steam.surmanzs.fotoalbum.hu/v...tureid/3915161
    Ez itt a legsikerültebb verzió darabokban. Legfelső sor balról-jobbra: kazán hátsó fala, kazántest (kéménnyel, csövekkel), membrán (ez sima vulkanizált gumi), membránleszorító keret, csavarok a kerethez.
    A jobb szélen lenn meg a denszeszes égő. Mert a mécses igyencsak halovány teljesítményt nyújtott. Minden 0,5 mm vastag ónozott vaslemezből van, kivéve a csöveket, mert azok 6x1-es rézcsövek.

http://steam.surmanzs.fotoalbum.hu/v...tureid/3915160
    Ez a kazántest. Látható, hogy kis szögletes tartályból futnak ki alul a csövek, és a tartály ferdén áll. Így elérhető, hogy a tartályban mindíg legyen valamennyi víz, hogy a fűtés miatt ne alakuljon ki kazánlágyulás, és ettől tönkremenjen az egész.

http://steam.surmanzs.fotoalbum.hu/v...tureid/3915158
    Itt már össze van rakva a ketyere és látható a hozzá való hajó is. A hajótest szintén lemez, a felépítmény viszont már fa. A legjobban a fém hajótest vált be, az nem akart kigyulladni, illetve a kis méretek ellenére is tágas, elég hely van benne a gépnek.

http://steam.surmanzs.fotoalbum.hu/v...tureid/3915159
    Még egy összerakott állapotot mutató fotó

Üzem közben a gumi membrán szabályosan brummog, és ez érdekes diesel-es hangot ad a gépnek. Nagyon jópofa. Az indításnál addig kell befogva tatrani a kipufogó csöveket, amíg a membrán jol fel nem jön, akkor lehet elengedni és a hajó nekiindul.

http://steam.surmanzs.fotoalbum.hu/v...tureid/3915157
    Ez meg egy másik fajta kialakítású lemez hajótest egy hasonló géphez.

Ebben a kivitelben jól működik ez a kis gép, de az a varázsa már nincs meg amit az itt-ott látott egycsöves megoldás ígér, hogy tekerek egy csövet és 20 perc múlva már vágtat is a hajócska. Ezzel azért van "némi" munka, és nem árt ha az ember járatos a lakatos, bádogos szakmában egy kissé.

üdv.:SRY

Senior Member
    Hozzászólás
    2.093

Köszi sry a részletes leírást. Azért van némennyi kérdésem:
    A kazántestet milyen módon szigetelted? Próbálkoztam a forrasztással, de nem volt nyerő, kiolvadt az ón. A gumi membrán jó ötlet, elég neki a 4 csavar a leszorításhoz? Esetleg a cikis részekről némi mérettel tudsz szolgálni (kazán mérete, csövek hossza, vízszinttől lévő magasság, stb.)?
    Az elmélet szerint nem lenne elég egy cső? a csövek felváétva dolgoznak, vagy egyszerre?

Nagyon tetszetős hajót készítettél, de ezt már tőled megszoktuk. Az enyém nem volt ijen szép, sőt nem is hajó volt, hanem tutaj, egy habszárnyprofil-ból levágott úszó micsoda.

Senior Member
    Hozzászólás
    1.873

kösz Sry! ;D

Megnyugtattál, hogy ezek szerint mégsem olyan triviális az elkészítése, mint ahogy azt az interneten tálalják.

A szokásos nyűgöm(anyagbeszerzés) itt is megkérdezném:
    1. hol lehet kapni 0.5mm-es ónozott vaslemezt kis kiszerelésben?
    2. a vulkanizált gumi az mezei bicikli belső is lehet?

Jó lenne Karácsonyig csinálni egyet...

Senior Member
    Hozzászólás
    2.093

Idézet mernok eredeti hozzászólása
    kösz Sry! ;D

Megnyugtattál, hogy ezek szerint mégsem olyan triviális az elkészítése, mint ahogy azt az interneten tálalják.

A szokásos nyűgöm(anyagbeszerzés) itt is megkérdezném:
    1. hol lehet kapni 0.5mm-es ónozott vaslemezt kis kiszerelésben?
    2. a vulkanizált gumi az mezei bicikli belső is lehet?

Jó lenne Karácsonyig csinálni egyet...
    Az Ónozott vaslemezt tüzépen lehet kapni, csak meg van ívelve csatornának. Egy méteres egyenes csatorna terítéke 25-30 cm, és nem hiszem, hogy 500Ft-nál jelentősebb árba kerülne. Illetve ha vékonyabb kell, akkor mindenféle konzerves doboz megfelel, és a legvékonyabb a dobozos sör doboz. Itt figyelni kell, mert van alu és vas is a dobozok között, ezért legjobb ha mágnessel mész sört venni.

Oldal: 3 / 12 ElsőElső 1234567 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva