Oldal: 1 / 8 12345 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (73) összesen

Téma: Habszárny megerősítése kasírozással

Senior Member
    Hozzászólás
    2.477

Habszárny megerősítése kasírozással

A fenti topicban elolvasható, nem akarom ide újra leírni:
    http://forum.rcmodell.hu/index.php?t...1426#msg441426
    Üdv Imre!<br />

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.268

Re:Habszárny megerősítése kasírozással

Alaposan körbejártam a technológiát és rengeteg változatot mind kéztörlőből, mid ragasztóból kipróbáltam! Az eredmény egy majdnem üvegszerű, kissé bőrős, szívós, karc és nyomásálló felület let! ;D
    Könnyen felhelyezhető, csiszolható, festhető felületet eredményez. Az illesztések szinte teljesen nyomtalanul összecsiszoljhatóak, a réteg jól tapad a habanyagokon. Masszívabb és keményebb felületet eredményez, mint a műanyag, öntapadós dekorfóliák, cserébe kb. 2× nehezebb a fajsúllya.

A hordozó anyagg:

A kéztőrlők és papírszalvéták tesztjei után a következő tapasztalatom született:
    A kéztőrlők váltak be a legjobban kasírozásra. A legfontosabb követelmények a következők:
    - nedvesség hatására a legkevésbé nyúljun! Száradáskor ez zsugorodik, és a vezérsíkokat elhúzhatja!
    - festetlen és dombornyomás nélküli legyen! Ha ilyesmi van rajta, az a későbbi festésnél átütést felületi egyenetlenséget okozhat (sok festék=sok súly)!
    - 2 rétegtől ne legyen több! Felhelyezéskor a nedves rétegek széteshetnek, és ezzel a felhelyezést megnehezíthetik. Legjobb, ha egy réteg az egész (szalvéták a legrosszabbak ebből a szempontbol)!
    - ne legyen túl vastag! Sok ragasztó = sok súly!
    - szabásminta rajzolásakor ne használjunk filctollat, csak ceruzár, mert a festénél erősen átüthet.

Nekem erre a célra ez a kéztőrlő vált be eddig a legjobban:

A Lidli-ben kb. 500Ft -ért lehet egy tekercset venni (sok, sok gépre elég)
    2-rétegű, teljesen sima és fehér!

Ragasztók:
    - csak vízbázisú kemény ragsztó megfelelő!

Nekem a Palma Fa Normál ragasztó vált be a legjobban.

(a képen az express látható, de megfelelő a Normál is és az olcsóbb)

A kész bevonat ezzel teljesen víztiszta (átlátszó) kemény, kissé bőrős hatású lesz.

Mivel vízbázisú, ezért szinezék is adható hozzá, ezzel megspórólva az alapozó festést (= kisebb súly)!
    Bármilyen vízbázisú falfesték szinező paszta megfelelő. Bele kell keverni keveset a ragasztóba és azzal kasírozni! Az eredmény= anyagában szinezett kasír!!!
    Festékben nekem ezek váltak be:

(Lidl-be akciósan 200 Ft/500mL volt szinenként)

A Diego zöld hab sima oldalát érdemes kicsit csiszolópapírral megcsiszolni (kissé zsíros tapintású) és így a ragasztás, kasírozás tapadása sokkal jobb lesz!
    A kasírozást max 1 rétegben célszerű végezni a súly növekedés miatt.
    Méréseim alapján az így elkészített felület súly növekedeése: 0.01539 g/cm2 (153.9 g/m2)

Ugyan ez műanyag dekorfóliával: 0.00476191 g/cm2 (47.6191 g/m2)

A kasírozás kb. 2× 3× keményebb, merevebb felületet eredményz.

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.268

Ime néhány kép a kapott eredményről:

Diegos hab sima oldalra kasírozva. Csiszolatlan felület, a ragasztó anyagában szinezve (sárgára).

Az eredeti lap hátoldala (látszik, hogy az eredeti zöld szin nem üt át a kasírozott oldalon és ez a festés nem járt plusz súlynövekedéssel!)

1 rétegben.

Az eredeti súlya 0.9g volt. Kasírozás és szinezés után 1.8g.

Kiemelt fórum támogató
    Hozzászólás
    4.564

Nem lenne egyszerübb egy 0,8-1mm-es balsalemezzel laminalni (a sima, egyszerü Pálma Express fa-ragaszto is megteszi) azt a habot ???

Igy nem kellene annyit trutyizgatni sem vele "vagy sikerül, vagy nem" alapon és attol sem kellene félned hogy esetleg a hab bordazata is "átüt", valamint a munkadarabod is joval erösebb lesz (és tutira sikerülni fog elsöre is) mint azzal a WC-papíros "megoldassal" szarakodni ... a felcsiszolasa es a festese is joval egyszerübb lenne ... sulyban is szinte elenyészö ...
    Mindemellett, ha már a suly is "annyira fontos" a balsapalankolas alá siman vaghatsz még könnyitö kivagasokat is a habba, a balsa gyönyörüen es tartosan "athidalja" még azokat is ..

Vagy ha nagyon bonyolult ivezetü felületekröl lenne szo, még akkor is egy logikusabb (es szinten erösitö hatasu) megoldas lenne a habfelületeket atgittelni (hadd ne sorolgassam fel most itt a többszáz fajta erre valo gitteket), vagy ha mar nagyon fasza melot is akarnál végezni, egy 25gr/nm-es üvegszövettel leüvegezni a gitteles utan, majd egy finom atcsiszolas utan festeni/foliazni ... kinek eppen hogy tetszik ...

Ha már "modellezel", használj akkor legalább kor- es szakszerü anyagokat ... ezzel a WC-papiros megoldással ez nem modellezés, ez csak fusizgatás !!

De persze ha lehet komplikalt es fusi modszerrel is, miert csinaljuk akkor szakszerübben es egyszerübben, nem ??

Member
    Hozzászólás
    34

Igazad lehet, de balsa, gitt és üvegszál :-\, igaz nem rég kezdtem modellezni meg még nem értek hozzá annyira, de azt tudom hogy ezek nehezebben beszerezhetők és mélyre kell nyúlni az ember zsebébe.
    Amit Imre és HC leírt az csak, mint nekem kezdőknek pl. kölcségkimélő megoldás és minden szupermarketben beszerezhetők.

Bocs, nem sértésnek, vagy kioktatásnak szántam és gondolom, hogy mind a két megoldás jó, de én egyenlőre a kéztörlős megoldást választanám egyenlőre ameddig még jobban bele nem ásom magam

Üdv: Taylor

Senior Member Endre logója
    Hely
    Budapest XI. ker.
    Hozzászólás
    2.905

Igen csak a baj az vele, hogy az összes felületkikészítő eljárással szemben ezzel viszel fel a legnagyobb tömeget egy repülőre és a legkevesebbet erősít rajta az összes közül. Tehát végeredményként kapsz egy nagyon nehéz, gyenge repülőgépet. Beteszel nagy súlyt, had legyen nagy a tehetetlensége az egész rendszernek, aztán picit odavered és jobban összetörik mintha be sem vontad volna.

Meg kéne már tanulni, hogy nem csak az alapanyag a drága, hanem a ráfordított idő meg a munka is. ( Magyar ember sajnos abban nőtt fel hogy ez nem így van, pedig... )

Egyszóval nem kéne elfecsérelni a drága munkát meg az időt egy sz...ra ( Elnézést, de nem tudom másképp írni, mert az. ) Hanem megvenni a normális alapanyagokat és abba beletenni a munkát létrehozva valami igazán használhatót. Nem attól rettegve, hogy mi van ha elrontom, mert másképp ezen soha nem lépsz át és soha nem tanulsz meg normális anyaggal dolgozni.

Pár évvel ezelőtt ugyanezt végig zongoráztuk egy kartonnal torziózott szárnyal egy kolegával, ő is hitetlen volt, de valahogy ő sem csinált forradalmat és nem hozott áttörést.

Ez a technológia megfelel az általános iskola technika óráin létrehozott vitrinmodellek felületkikészítéséhez és ott ez be is fejeződik.

Nem kell rögtön üvegszövet, használjál balsát vagy a hab modell maradjon teljesen hab ennyi.
    Az a jó, ha a ballasztot ki is lehet venni! De ez is bent felejthető....

Kiemelt fórum támogató
    Hozzászólás
    4.564

Latom feleslegesen szoltam megint ...

Ha mar csak egy balsalemez vasarlasa is komoly anyagi gondot okoz ...

http://shop.origomodell.hu/product_i...roducts_id=479

.... a fa-ragaszto sem draga es barmelyik barkacsboltban kaphato, meg arrol nem is beszelve, hogy akár egy 10 éves kis srac is össze tudna pillanatok alatt 2 drb balsalemez közé egy elöbb kissé felcsiszolt felületü hablemezt ragasztani ket deszka között lesulyozva ... akkor tenyleg nem marad mas hatra, mint feladni azt a "nagyon drága és magas szinvonalu munkat igenylö modellezest", vagy tenyleg csak maradni a trutyizasoknal ...

Az üvegezes valoban dragabb, de a gitteles sem okozhat problemat, tonnaszamra kaphato habra valo gitt is a Praktiker es mas hasonszörü üzletekben ... csak hát el is kéne menni érte ... pár száz forintért mar kaphato akkora kiszerelesben is hogy akár 5 más modell epitesehez is elegendö lenne ...

De szerintem nem is annyira ezzel van a problema, hanem pusztan a hozzáállással, meg a hozzánemértést pótolni szánt kifogásokkal .....

Mindenesetre, hogy lathasd is hogy miröl beszelt Endre es en is, keszits magadnak a WC-papiros (bocs, papirtörülközös) trutyis modszereddel keszült 20-10cm-es probadarabot, felölem akar mindket oldalan betrutyizva, majd miutan megszaradt, tamaszd ki hosszanti iranyban a ket vegenel, majd helyezz ra (2 kilonal indulva) sulyokat amig eltörik ...

Ugyanezt ismeteld meg egy szinten 20x10cm-es habdarabbal (a hablemez vastagsaga lehet felölem akar 3mm-es is), ugy hogy 0,8-1mm-es balsalemezt (az erezése a lemezeknek legyen hosszanti iranyban) ragasztasz ra ketoldalt ... miutan ezeket a kiserleteket elvegezted, targyalgathatunk tovabb a trutyizgatas korszakalkoto elönyeiröl ...

Addig is, részemröl csak ennyit ....

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.268

Ok, felejtsétek el...
    Bocsi, hogy írtam. :-[

Member
    Hozzászólás
    34

Nem kell bocsánatot kérned, sőt én meg is köszönőm, amit írtál, mert szerintem nagyon hasznos és zseniális megoldás.

Senior Member Endre logója
    Hely
    Budapest XI. ker.
    Hozzászólás
    2.905

Idézet HC eredeti hozzászólása
    Ok, felejtsétek el...
    Bocsi, hogy írtam. :-[
    Szia !

Tényleg nem kell elnézést kérjél ! Látom, hogy belefeccöltél időt, energiát, tök jó olvasmányos formában megosztottad a tapasztalatodat, mértél, számoltál ! Rendben is van ! ! ! Hasznos a dolog amit írtál. Kiszámoltad mennyivel lesz nehezebb, ok, viszont így magad jöhettél rá, illetve világítottál rá, hatalmas precízséggel a dolog lényegi hibályára.

Én buzdítanálak, hogy az ilyen fajta vizsgálódást ne hagyd abba, sőt ha a tapasztalatokat ilyen formában meg is osztod, az mindenkinek jó. Viszont ha minden anyaggal végigjátszod a dolgot a végeredmény nem fog vátoztani, csak megtapasztalod a saját munkád árán, hogy minden igaz amit leírtunk.

Ha balsával erősíted a habot sokkal könnyebb lesz mint a papíros megoldás és jelentősen erősebb is. Ha még ennek tetejére bevonod üveggel és fested, na akkor már megközelíted ezt a súlynövekményt, de szilárdság szempontjából fényévekre lesz a papírtól. Ezek sajnos makacs tények ! De próbáld végig, mert úgy látom te örömed fogod lelni benne.

Az előző kartonos kollegával is az a baj, hogy bejelentkezett nagy elánnal, hogy micsoda új találmány ! Aztán a kudarcot már nem részletezte precízen. Ha megtette volna ilyen részletességgel ahogyan te is már rég nem ezen rugóznátok.
    Az a jó, ha a ballasztot ki is lehet venni! De ez is bent felejthető....

Oldal: 1 / 8 12345 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva